Arduino'ya rakip yerli Deneyap geliyor

Blacklight0

Decapat
Merhabalar, YouTube'da gezinirken Deneyap diye bir şey duydum Arduino'ya rakip olacak herhalde bakmak isteyenler için videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nasıl alabiliyoruz bu kartı?
Şu anda satışta değil. Çıkardıkları zaman alabilirsiniz. Deneyap öğrencilerine bedava verilecek diye duymuştum. Eğer verilirse incelemeyi düşünüyorum, bakalım artık.

26. saniyede Arduino uygulamasını kullandığı gözüküyor. Yapmışken yazılım geliştirme aracı yapmak da faydalı olabilir. Ama Arduino'ya rakip olması için uğraşması gerekli biraz. Arduino'daki kütüphaneler vb. kullanıyorsa biraz daha avantajlı olabilir.
Arduino artık oturmuş bir sistem ve global çapta kullanıcıları var. Bir sorun olduğun da yardım bulmak daha kolay yani. Bu yüzden Arduino'nun yazılımını kullanmış olabilirler. Arduino'ya rakip demeyelim de şimdilik alternatif diyelim, global de satar mı merak ediyorum.

En merak ettiğim de Arduino'nun sensörlerine uyum sağlayacak mı?

Kartı elime alıp inceleme fırsatı bulmuştum. :) Öğrenciler için çok güzel bir fırsat. ESP32 tabanlı bir kart, ESP32 türevi bir işlemci kullanıyor. ESP32, IoT uygulamalarında kendini kanıtlamış bir platform, geliştirme kartları dışında sektörde de kullanılıyor. Bu kartın, diğer ESP32 tabanlı kartlara göre özellikleri güzel. Yanında kamerasıyla gelmesi de cabası. @TerabyteForever 'ın da dediği gibi, uygun fiyata satılırsa ciddi bir alternatif olabilir. :)

26. saniyede Arduino uygulamasını kullandığı gözüküyor. Yapmışken yazılım geliştirme aracı yapmak da faydalı olabilir. Ama Arduino'ya rakip olması için uğraşması gerekli biraz. Arduino'daki kütüphaneler vb. kullanıyorsa biraz daha avantajlı olabilir.

Arduino IDE birçok geliştirme kartı tarafından kullanılıyor. Bu kart Arduino rakibi değil, IoT için Arduino alternatifi bana göre.

Arduino artık oturmuş bir sistem ve global çapta kullanıcıları var. Bir sorun olduğun da yardım bulmak daha kolay yani. Bu yüzden Arduino'nun yazılımını kullanmış olabilirler. Arduino'ya rakip demeyelim de şimdilik alternatif diyelim, global de satar mı merak ediyorum.

Bu Arduino yazılımıyla alakalı değil aslında. Arduino yazılımı diye bir şey yok aslında. Bunlar belli başlı, programlanabilir, geliştirme kartları. Belli başlı işlemciler kullanıyorlar. C/C++ dilleri ile programlanıyorlar.

Yoksa Arduino IDE, sadece kodlama ve programlama arayüzü. :)

En merak ettiğim de Arduino'nun sensörlerine uyum sağlayacak mı?

Tabii ki sağlar, neden sağlamasın ki? :) Arduino'da olan GPIO pinleri, ESP32 yongalarında ve bu yongaları kullanan kartlarda da var. :)

Gerçi unun işlemcisi neydi, onu da bilmiyorum.

ESP32-D0WD-V3 (Çift Çekirdek Xtensa® 32-bit LX6 SoC)

Haberleşme protokol desteği geniş, her türlü kullanılabilir. Şimdilik kütüphane sıkıntısı olabilir sadece. O da port edilerek çözülebilir muhtemelen.

ESP8266 ve ESP32 için doluyla kütüphane var. Dediğim gibi, yaygınca kullanılan kartlar. Mesela ben de kullanmıştım. :)

Geri
Yukarı