ARGB fanların ve anakartın LED'lerini yenilemek

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Deepcool CF120 ARGB fanlara ve Gigabyte B450 Aorus Pro sahibim. Yaklaşık 2 senedir kullanıyorum. Kasanın 3. fanının 2/3'ünün LED'leri söndü. Diğerleri de düzgün renk vermiyor. Beyaz yapıyorum sarı oluyor ve ikisi farklı tonlarda renk veriyor VS. anakartta da chipset soğutucunun üzerindeki logo yine belli renkleri veremiyor. Artık bozulmuşlar.

1) Fanların LED'leri fanın göbeğinin etrafında sarılı bu modelde:
2.jpg
Fanın beyaz kısımları tek parça. Bu kısmı çıkarıp altındaki LED'i aynı 5V WS2812 LED'ler ile değişebilir miyim? LED'i değiştirmeyi yapabilirim onu biliyorum ancak fanın beyaz kısmını çıkarabilir miyim onu bilmiyorum. Fanı bozarım diye korkuyorum. Bunlar çıkarılıp-takılabilen şeyler mi?

2) anakartın LED'lerini yenilemenin bir yolu var mı? Ses chipsetini ayıran kısım yenilenemez tabii. Aorus yazısının altındaki LED'ler anakartla lehimli gördüğüm kadarıyla. Acaba chipsetteki de mi öyle? Bunları değişmemin bir yolu yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı model anakartın minisini kullanıyorum. Anakart üzerinde ki LED'lerin birisi bende de farklı yanıyordu. Kürdan yardımıyla LED'e dokunduğumda renkleri düzelmişti. Büyük ihtimal sizde de temassızlık olabilir. Biliyorsunuz Fusion uygulamasında calibration ayarı var. Bazen bu ayarda RGB renk düzenini bozuyor.

birisi bende de farklı yanıyordu
Birisi değil. 3 farklı yerde LED var 3'ünün de tonları birbirinden farklı. Temassızlık olduğunu sanmıyorum o yüzden. LED'ler geçiyor herhalde.

Biliyorsunuz Fusion uygulamasında calibration ayarı var. Bazen bu ayarda RGB renk düzenini bozuyor.
Değil kontrol ettim. Ayrıca kalibrasyon bozuk olsa hepsi yine aynı rengi verir ve bastığimdan farklı renk çıkar. Bende ise fanlar için beyaz basıyorum üstteki fan turuncuya alttaki soğuk beyaza en alttaki yeşile çalıyor. En alttakinin 2/3ü de çalışmıyor zaten.

Bu yüzden LED'ler ömrünü doldurmuş artık diye düşünüyorum. O yüzden değişmek istiyorum zaten

Eğer anakartın kendisindeki aydınlatma da renkleri bozuk veriyorsa muhtemelen RGB devresinde arıza vardır. Anakarta başka LED takma veya mevcut LED'leri başka bir kontrolcüde deneme imkanın varsa bir de öyle bak. Belki fanlarda sorun bile yoktur. Benzer durumu ben de yaşadım. Kısa devreden ötürü RGB devresi patlamış ve 2 porttan da farklı renkler alınıyordu. Biri 3 renk, diğeri 4 renk verebiliyordu.

Eğer anakartın kendisindeki aydınlatma da renkleri bozuk veriyorsa muhtemelen RGB devresinde arıza vardır. Anakarta başka LED takma veya mevcut LED'leri başka bir kontrolcüde deneme imkanın varsa bir de öyle bak. Belki fanlarda sorun bile yoktur. Benzer durumu ben de yaşadım. Kısa devreden ötürü RGB devresi patlamış ve 2 porttan da farklı renkler alınıyordu. Biri 3 renk, diğeri 4 renk verebiliyordu.

Afedersiniz bildirim gelmedi nedense. Sorunun ondan kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Anakarttan çıkartıp kasanın kontrolcüsüne bağladığımda da aynı sorunu yaşıyorum. Bir de renkleri yanlış veriyor değil. Tonları farklı oluyor. Mesela sarı yapıyorum üstteki turuncuya yakın çıkıyor alttaki tam sarı çıkıyor. Pembe yapıyorum biri koyu pembe, diğeri açık, diğerı kırmızıya yakın oluyor.

Bu yüzden sorunun LED'lerin eskimesinden kaynaklanabileceğini düşündüm. Anakarttan umudumu kestim açıkcası çünkü anakarta lehimli LED'ler gördüğüm kadarıyla. Değişebilir miyim bilmiyorum.

Ama fanları bilmiyorum hala. Fan'ları sökebilirsem LED'i değişmesi kolay ama CF120 fanlar söklebiliyor mu bilmiyorum. Denerken kırmak da istemiyorum malum fanlar pahalı.

@FantastikTürk harici LED'ler anakartta da kontrolcüde de düzgün yanmıyor mu şimdi? Her ikisinde de düzgün yanmıyorsa o zaman LED'ler arızalanmıştır ama hepsinin de beraber arızalanması biraz garip. Ben anakart arızası değil dediğin halde anakart LED'lerinin düzgün yanmayışına takıldım açıkçası. Bende direkt RGB devresi hasar gördüğünden anakartın kendi aydınlatması da düzgün çalışmıyordu. Hele ki senin anakart da tepe modeli Gigabyte'ın. Hasar olmadan bozulması saçma bir durum.

@FantastikTürk harici LED'ler anakartta da kontrolcüde de düzgün yanmıyor mu şimdi? Her ikisinde de düzgün yanmıyorsa o zaman LED'ler arızalanmıştır ama hepsinin de beraber arızalanması biraz garip. Ben anakart arızası değil dediğin halde anakart LED'lerinin düzgün yanmayışına takıldım açıkçası. Bende direkt RGB devresi hasar gördüğünden anakartın kendi aydınlatması da düzgün çalışmıyordu. Hele ki senin anakart da tepe modeli Gigabyte'ın. Hasar olmadan bozulması saçma bir durum.
Kusura bakmayın geç cevap veriyorum.

Evet kontrolcüde de düzgün yanmıyor. Ben de zaten onu diyorum. Anakartta VS. arıza olsa tüm LED'lerde sorun olurdu. Tonların farklı olmasından da anlaşılacağı üzere LED'ler ömrünü dolduruyor. Anakartı geçtim de, bozuk olan fan LED'ini nasıl değişirim bilmiyorum. Fanı açmak için zorlamak istemiyorum bozulur diye. İnternette açılıp açılmadığını da bulamadım bu modelin. Açılsa değişmesi kolay zaten.

Kusura bakmayın geç cevap veriyorum.

Evet kontrolcüde de düzgün yanmıyor. Ben de zaten onu diyorum. Anakartta VS. arıza olsa tüm LED'lerde sorun olurdu. Tonların farklı olmasından da anlaşılacağı üzere LED'ler ömrünü dolduruyor. Anakartı geçtim de, bozuk olan fan LED'ini nasıl değişirim bilmiyorum. Fanı açmak için zorlamak istemiyorum bozulur diye. İnternette açılıp açılmadığını da bulamadım bu modelin. Açılsa değişmesi kolay zaten.
Dediğin gibi olabilir o zaman. Ben aydınlatmamı sürekli kullanmadığımdan LED'lerde böyle bir şey yaşamadım; ömrünün biteceğinden bile haberdar değildim açıkçası. Bazı fanların etiket altında küçük bir kapağı oluyor. Onu açınca plastik bir yüzük görürsün. Yüzüğü çıkartıp yapraklara biraz bastırınca fanı yerinden çıkartabilirsin ama bazı fanlarda da o kapak olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı