Arıza kararsızlığı ve 4000 TL kasa toplama

Selamlar, dün GTA 5 oynarken hoparlörümden yüksek bir dip gürültüsü geldi ara sıra olan bir şey olduğu için reset atıyordum bilgisayara yeniden açılıyordu fakat dünkü resetten sonra bir daha ekrana görüntü gelmedi RAM'i çıkartıp başka slota taktım, ekran kartını çıkartıp taktım, pili çıkartıp taktım düzelmedi. Zaten Power tuşuna basmama ya da basılı tutmama rağmen güç kesilmiyor, kasa kapanmıyor.

Bugün bir bilgisayarcıya götürdüm chipset yanmış anakart ve işlemci değişmesi lazım dedi. Çok güvenemedim başka bilgisayarcıya götürdüm hemen o da işlemciden şüphelendiğini işlemcinin işini iletmediğini, ekran kartı ve PSU'nun sağlam olduğunu, parçaları söküp uzay vs. yarın öğlen arayacağım dedi.

Bende yavaştan kendimi masrafa hazırladım gibi RAM + anakart + işlemci kafadan en kötü 2000 yapıyor gibi. Madem 2000'i gözden çıkarttım sağlam olan parçaları da satıp üzerine bütçe eklemesi yaparak 4000'e kasa toplamaya karar verdim.

Şu anki kasa:
  • Anakart: MSI 970-G43 -> büyük ölçüde şüpheli
  • İşlemci: AMD Athlon 6350 3.9GHz -> şüpheli
  • Ekran kartı: Sapphire Radeon R7 R200 series 4 GB -> sağlam
  • RAM: Corsair 1x8GB -> büyük ihtimal sağlam
  • PSU: Thermaltake Litepower 650W -> sağlam
  • 1 TB harddisk -> sağlam
2014'te bu sistem 1600 TL'ye toplandı, şu ana kadar tek hata geçen yaz PSU değişti. O zaman amacım 5 sene idare edecek ileriye dönük bir kasa toplamaktı. 6-7 sene oldu.

Yine amacım gelecek 5 seneye dönük oyunları bir şekilde kaldırabilecek(yani bugün için yüksek sayılabilecek) bir kasa toplamak.

Sizce şu anki RAM ve ekran kartı yeterli diyerek RAM-işlemci-anakart mı almalıyım yoksa üzerine biraz daha ekleyip sıfırdan 4000'e kasa mı toplamalıyım? Şahsen eldeki ekran kartıyla yeni aldığım arasında performans farkı olmayacaksa çok da bir önemi yok gibi.

4000-4500 TL civarı kasa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Oynadığım oyunlar; GTA 5, Rainbow 6.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı