Arızalı CPU nasıl anlaşılır?

Yer
İstanbul/Ataşehir
PC normal bir şekilde Windows'a geliyordu, fakat bazen 2 dk sonra bazen ise uykudan sonra kilitlenip görüntü kesiyordu. Bu olayların sıklığı bazen 1 haftayı bulabiliyordu, bazen geçiyordu da. Bu sırada klavye mouse ışığıda sönüyordu.Oyunlarda denk gelmedi hiç. Anakarttaki CPU LED yanıyordu. Reset atmadan görüntü alamıyordum. Format atmıştım hala devam ediyordu. Ekran kartı servise gitti sorun olduğu tescillenmiş oldu. Onarım yapıldı. Peki bu sorun olduğunda CPU LED yanması normal mi? RX 570'de bu sorunu yaşayan herkeste anakartta CPU LED yanıyor bu sorun esnasında. O LED her zaman doğruyu yansıtır mı? Şu an doğru olduğuna inanmamaya başladım. Fakat yine içimde bir kuşku var, işlemciyi garantiye vermeli miyim? Tekrar belirtim, işlemci, anakart ve RAM'ler hepsi birlikte denendi ServisPoint tarafından. Sorun yok dediler.Farklı Psu ile denemek ne kadar mantıklı olur?

PC normal bir şekilde Windows'a geliyordu, fakat bazen 2 dk sonra bazen ise uykudan sonra kilitlenip görüntü kesiyordu. Bu olayların sıklığı bazen 1 haftayı bulabiliyordu, bazen geçiyordu da. Bu sırada klavye mouse ışığıda sönüyordu. Anakarttaki CPU LED yanıyordu. Reset atmadan görüntü alamıyordum. Format atmıştım hala devam ediyordu. Ekran kartı servise gitti sorun olduğu tescillenmiş oldu. Onarım yapıldı. Peki bu sorun olduğunda CPU LED yanması normal mi? RX 570'de bu sorunu yaşayan herkeste anakartta CPU LED yanıyor bu sorun esnasında. O LED her zaman doğruyu yansıtır mı? Şu an doğru olduğuna inanmamaya başladım. Fakat yine içimde bir kuşku var, işlemciyi garantiye vermeli miyim? Tekrar belirtim, işlemci, anakart ve RAM'ler hepsi birlikte denendi ServisPoint tarafından. Sorun yok dediler.
İşlemci kolay kolay bozulan bit parça değildir. Servise yollamanıza gerek yok.

İşlemci kolay kolay bozulan bit parça değildir. Servise yollamanıza gerek yok.
Peki,bu kas kafalı anakart madem sorun ekran kartı kaynaklıydı,neden cpu led yakıyordu acaba.Orada takılı kalıyordu galiba.Bu görüntü gitmelerinde genelde hep o led yanıyor.Cpu,dediğiniz gibi kolay kolay arıza yapmıyor.O zaman bu durumlarda işlemciyi elemek lazım.Görüntü kesilmeleri daha çok ekran kartı kaynaklı diyebiliriz o zaman?

Ekran kartı veriyi almıyor olabilir bu yüzden anakart kendini yanlış yönerge ediyor olabilir.

Hocam bu R5 2600'de görüntü birimi bulunmadığından sistemdeki kart görüntü kesince o LED yanıyor galiba. Ne düşünüyorsunuz? İşlemcide bulunmadığı için yanıyor büyük ihtimal. Çünkı ben hiçbir anakartın bozuk işlemci ile oyun oynatıp olur olmadık CPU LED yaktığını görmedim. Ya ekran kartı arızalı oluyor ya PSU.Arızalı işlemci ile genelde hiç bir işlem yapılmaz zaten,yanlışmıyım?

Hocam bu R5 2600'de görüntü birimi bulunmadığından sistemdeki kart görüntü kesince o LED yanıyor galiba. Ne düşünüyorsunuz? İşlemcide bulunmadığı için yanıyor büyük ihtimal. Çünkı ben hiçbir anakartın bozuk işlemci ile oyun oynatıp olur olmadık CPU LED yaktığını görmedim. Ya ekran kartı arızalı oluyor ya PSU.Arızalı işlemci ile genelde hiç bir işlem yapılmaz zaten,yanlışmıyım?
Benimde eski RX 570 ve Ryzen 5 1600 sistemimde böyle oluyordu. Açıkca söylemek gerekirse AMD yazılım olarak pek iyi değil büyük ihtimalle bunun yüzünden.

Ekran kartı veriyi almıyor olabilir bu yüzden anakart kendini yanlış yönerge ediyor olabilir.
Sorun ekran kartı kaynaklı olarak belirlendi,fakat ben sadece o ledden dolayı biraz kuşkuya düştüm.Ekran kartını daha denemedim,fakat aynı problem olursa sadece ekran kartını mı göndermeliyim?Servispointteki onarımı yapan teknisyende,sadece ekran kartını gönder dedi.
Benimde eski RX 570 ve Ryzen 5 1600 sistemimde böyle oluyordu. Açıkca söylemek gerekirse AMD yazılım olarak pek iyi değil büyük ihtimalle bunun yüzünden.
Hocam bendeki sorun ekran kartı driver kaynaklı olsa yine iyi,kart onarıldı dedi servis😶

Sorun ekran kartı kaynaklı olarak belirlendi,fakat ben sadece o ledden dolayı biraz kuşkuya düştüm.Ekran kartını daha denemedim,fakat aynı problem olursa sadece ekran kartını mı göndermeliyim?Servispointteki onarımı yapan teknisyende,sadece ekran kartını gönder dedi.
Sadece ekran kartını göndermen iyi olucaktır. Ekrana görüntü veriyorsa işlemci, RAM ve anakart sağlamdır. CPU Led'e kanmana gerek yok.

Sadece ekran kartını göndermen iyi olacaktır. Ekrana görüntü veriyorsa işlemci, RAM ve anakart sağlamdır. CPU LED'e kanmana gerek yok.

Valla 2.sefer tekrar etmesinde, daha detaylı inceleniyormuş ürün. Bir önceki arıza kaydına bakılarak. Bu sorun çok kafamı ağrıttı. Ekran kartı kaynaklı olduğu servis tarafındanda belirlendi zaten ama ben yine de merak ettim. Grubu iyice irdeledim bu sorunu yaşayan herkes benimle aynı belirtileri yaşıyormuş. NVIDIA alıp çözenler bir hayli var.
Sadece ekran kartını göndermen iyi olucaktır. Ekrana görüntü veriyorsa işlemci, RAM ve anakart sağlamdır. CPU Led'e kanmana gerek yok.
Peki servis,ürün bana onarıldı dedi.Öyle belirtilip,sistemdede öyle yazıyorsa onarmama gibi bir durumları var mı?Kartı onaran kişide onarıldığını söyledi.

Valla 2.sefer tekrar etmesinde, daha detaylı inceleniyormuş ürün. Bir önceki arıza kaydına bakılarak. Bu sorun çok kafamı ağrıttı. Ekran kartı kaynaklı olduğu servis tarafındanda belirlendi zaten ama ben yine de merak ettim. Grubu iyice irdeledim bu sorunu yaşayan herkes benimle aynı belirtileri yaşıyormuş. NVIDIA alıp çözenler bir hayli var.

Peki servis,ürün bana onarıldı dedi.Öyle belirtilip,sistemdede öyle yazıyorsa onarmama gibi bir durumları var mı?Kartı onaran kişide onarıldığını söyledi.
Önümüzdeki 3 ay içinde bu sorun zaten AMD tarafından çözülecektir.

Geri
Yukarı