İşlemcinin arızalı olduğu nasıl anlaşılır?

Daha önce arızalanan bir işlemci görmedim, duymadım. Sisteminde sorun mu var? Varsa sorunu anlatmaya çalışır mısın?
Oyunlarda kitleniyor deli olacağım artık. PES, NFS ve Dirt rally 2.0 farketmez oyunlarımın hepsi orijinal bir anda kitleniyor bilgisayar wattman hatası bazen kitleniyor wattman hatası vermiyor. HDD diye onun yerine SSD aldim aynı. RAM test ettim sağlam çıkıyor. Stres testi yapıyorum 1 saat sorun yok ama oyunlarda kitleniyor dizzzzzztt diye bir ses reset atmak zorunda kalıyorum. Artık işlemciden şüphe etmeye başladım.

•Ryzen 5 2600X
•MSI B450M Bazooka v2
•Corsair Vengeance 16gb 3000MHZ RAM
•Sapphire Nitro + RX570 4GB Ekran kartı
•240GB Toshiba SSD
•960GB Toshiba SSD
Artık biktim vallaha keşke almaz olaydım diyorum.

islemcinin ariza yaptigini bende duymadim fakat bilincsiz yapilan overclock ve/veya delid islemi sirasinda fiziksel zarar gormesi ve/veya sokuldukten sonra dogru sartlarda saklanmamasindan vb. nedenlerden kaynaklanabilecek ayaklarin zarar gormesi gibi fiziksel hasar gordugu durumlar haricinda bozulan bir islemciye rastlamadim.

Oyunlarda kitleniyor deli olacağım artık. PES, NFS ve Dirt rally 2.0 farketmez oyunlarımın hepsi orijinal bir anda kitleniyor bilgisayar wattman hatası bazen kitleniyor wattman hatası vermiyor. HDD diye onun yerine SSD aldim aynı. RAM test ettim sağlam çıkıyor. Stres testi yapıyorum 1 saat sorun yok ama oyunlarda kitleniyor dizzzzzztt diye bir ses reset atmak zorunda kalıyorum. Artık işlemciden şüphe etmeye başladım.

•Ryzen 5 2600X
•MSI B450M Bazooka v2
•Corsair Vengeance 16gb 3000MHZ RAM
•Sapphire Nitro + RX570 4GB Ekran kartı
•240GB Toshiba SSD
•960GB Toshiba SSD
Artık biktim vallaha keşke almaz olaydım diyorum.

Wattman veriyorsa ekran kartinda problem yasiyor olma ihtimalin yuksek ama diger bahsettigin problemleri icin soruyorum OverClock yaptin mi herhangi bir donanim icin ben yapmistim ve ozellikle GTA 5 oynarken mavi ekran verip sistemin kapanmasina neden oluyordu ne yaptiysam fayda etmedi sistemi stock ayarlarda kullanmaktan baska care bulamadim ben bu soruna...

İşlemci nadir arıza yapan bir parça olsa da arızalandığına çokça şahit oldum. AMD'nin resmi olarak test yazılımı yok fakat Intel kanadında Intel Diagnostics Tool var. İşlemcinin tüm ünitelerinin çalışıp çalışmadığını test edebiliyorsun. Herhangi bir arıza söz konusu ise Intel'in yazılımı detaylı şekilde bilgilendirmekte. AMD işlemcilerde OCCT CPU test gerçekleştirebilirsin tüm üniteleri çalıştırmakta. Arıza varsa mutlaka yazılım uyarı verecektir.

islemcinin ariza yaptigini bende duymadim fakat bilincsiz yapilan overclock ve/veya delid islemi sirasinda fiziksel zarar gormesi ve/veya sokuldukten sonra dogru sartlarda saklanmamasindan vb. nedenlerden kaynaklanabilecek ayaklarin zarar gormesi gibi fiziksel hasar gordugu durumlar haricinda bozulan bir islemciye rastlamadim.
Sifir işlemci hiç sökülmedi OC yapılmayı bırakın Core boost bile kapalı.
İşlemci nadir arıza yapan bir parça olsa da arızalandığına çokça şahit oldum. AMD'nin resmi olarak test yazılımı yok fakat Intel kanadında Intel Diagnostics Tool var. İşlemcinin tüm ünitelerinin çalışıp çalışmadığını test edebiliyorsun. Herhangi bir arıza söz konusu ise Intel'in yazılımı detaylı şekilde bilgilendirmekte. AMD işlemcilerde OCCT CPU test gerçekleştirebilirsin tüm üniteleri çalıştırmakta. Arıza varsa mutlaka yazılım uyarı verecektir.
Deneyim bir yoruldum cidden 2 ay oldu daha parçaları alalı.
Wattman veriyorsa ekran kartinda problem yasiyor olma ihtimalin yuksek ama diger bahsettigin problemleri icin soruyorum OverClock yaptin mi herhangi bir donanim icin ben yapmistim ve ozellikle GTA 5 oynarken mavi ekran verip sistemin kapanmasina neden oluyordu ne yaptiysam fayda etmedi sistemi stock ayarlarda kullanmaktan baska care bulamadim ben bu soruna...
OC yapmadım hocam ya deli olacam PES kitlendinmi oyun ayarlarda sıfırlanıyor wattman hatası veriyor. NFS direk kitlendi anlamıyorum ekran kartı mi işlemci mi yada işlemci böyle bir hata verir mi? 960lik SSD yeni ve sirf SSD için format attim oyunlari bile sıfırdan kurdum dün yapmadı bugün gene yaptı yaşım olmasa ağlıcam valla.
Başka bir ekran kartıyla denemeyebilme ihtimalin var mı?
Yok şuan, aklıma gelmedi değil özellikle Nvidia ile denemek istiyorum.
Bildiğim kadarıyla Wattman hatası genelde ekran kartından kaynaklanıyor.
Çoğu siyah ekran reset atma felan diyor bende PC kitleniyor ondan aceba işlemci mi diye RAM 2 farklı testte temiz çıktı. Onu direk eledim.
@Dutchman @Hasan Gürlek sizinde görüşünüzü alabilirmiyim?
@Asım Demir @Ali Güngör @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı