Arızalı HDD harici olarak kullanılabilir mi?

Fortgang

Hectopat
Daha fazla  
Arızasının tam olarak ne olduğunu anlayamadım ama ya Windows kurulduktan bir iki gün sonra bilgisayar açılmıyordu ya da Windows hiçbir şekilde kurulmuyordu. HDD'yi değiştirip yerine SSD taktıntan sonra sorun çözüldü. Çıkan HDD'yi harici olarak kullanırsam ilerde veri kaybı gibi sorunlar yaşar mıyım? Birkaç dosya, veri vb. aktardım, şimdilik sorun yok gibi görünüyor ama ileride nasıl bir sorun yaşarım?

Problem çıkaran harddisklerin çoğu patlamaya hazır bomba gibidir. Önemli verilerinizi arızalı bir harddiske emanet etmek kuzuyu kurda teslim etmekten farksızdır. İkincil olarak takılı SATA diskiniz birincil olan sistem diskinizin işlemesine engel oluyorsa bu ciddi bir durumdur. Arızalı SATA aygıtı anakartın SATA kontrolcüsünden sürekli yanıt bekler ve bu birincil sistem SATA diskinin yavaş veri aktarımına sebep olur.

Problem çıkaran harddisklerin çoğu patlamaya hazır bomba gibidir. Önemli verilerinizi arızalı bir harddiske emanet etmek kuzuyu kurda teslim etmekten farksızdır. İkincil olarak takılı SATA diskiniz birincil olan sistem diskinizin işlemesine engel oluyorsa bu ciddi bir durumdur. Arızalı SATA aygıtı anakartın SATA kontrolcüsünden sürekli yanıt bekler ve bu birincil sistem SATA diskinin yavaş veri aktarımına sebep olur.
Şu an sadece bilgisayarımda sadece SSD takılı. HDD'yi söktüm ama HDD kutusu alıp harici olarak kullanmayı düşünüyorum. HDD'deki arızaları tespit etmek ve bu arızaları gidermek mümkün müdür?

Şu an sadece bilgisayarımda sadece SSD takılı. HDD'yi söktüm ama HDD kutusu alıp harici olarak kullanmayı düşünüyorum. HDD'deki arızaları tespit etmek ve bu arızaları gidermek mümkün müdür?
HD Tune PRO ve Hard Disk Sentinel yazılımıyla tespit edebilirsiniz. Heath kısmının ekran görüntüsünü buraya atın.

HD Tune PRO ve Hard Disk Sentinel yazılımıyla tespit edebilirsiniz. Heath kısmının ekran görüntüsünü buraya atın.
Adsız.jpg
Adsız1.jpg
Adsız2.jpg

Diskte hasarlı sector sayısı çok. Reallocated Sector ve Event Count dataları epey fazla. Quick Scan yapmasaydınız çok sayıda bad sector çıkacaktı. Maxblast 4 yazılımıyla diskini 35 geçişli zero fill seçeneği ile biçimlendirin. Ardından HDD Regenerator yazılımı ile bad sector köprüleme işlemi yapın. Diskinizi toplarlayacaktır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı