Arka aydınlatma türleri

E-LED

images-3.png

Bölgesel aydınlatma açısından oldukça zayıf olduğu için haliyle local dimming performansı da kötü. Piyasadaki LG 27QN600/32QN600 modelleri örnek gösterilebilir.

W-LED/LED

images.jpeg

Bölgesel aydınlatmaya sahiptir. FALD ve D-LED kadar iyi local dimming performansı olmasa da düşük bütçe için popülerdir. Samsung T55, AOC Q3279VWF, AOC 24G2U, Philips 242E2FA vs. vs. Modelleri örnek gösterilebilir.

D-LED ve FALD

images-2~3.png

FALD için ayrı bir yazı yazmak istemedim ama şöyle belirteyim: FALD, D-LED'in daha çok bölgeye bölünmüş halidir.
Birçok bölgeye bölünmüş arka aydınlatma ile fiyatları tuzlu da olsa en iyi diyebileceğimiz arka aydınlatma yapısına sahiptir. Local dimming performansı da harika.

GB-r LED (RGB LED)
Arka aydınlatma yapısı W-LED/LED arka aydınlatma ile aynıdır fakat LED arka aydınlatmalın anotu beyaz rengi oluşturmak için mavi ve sarıyı birleştirirken GB-r LED'de Anot'lar yerine RGB LED koyulur ve bu sayede yüksek renk gamutunu elde edebilirsiniz. Genel, ev ve oyun amacı taşıyan müşterilerin değil profesyonel amaca yönelik müşterilerin tercih etmesi daha uygundur.

Mini LED

images-9.jpeg

En iyi arka aydınlatma desem yalan olmaz. Şu aralar trend olsa da çoğu kullanıcının ihtiyacı yok. Local dimming performansı monitörü yaklaşık 1000 parçaya böldüğü için harikadır.
@7777 nasıl olmuş :D? Göya bırakıyordum forumu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerinize sağlık hocam. 😁

Bildiğim konudan vurdunuz beni. 😎

Diğer rehberlerinizi bekliyorum.
Büyük çaplı monitör önerisini yapacağım da sınavdan sonra anca PC'ye geçerim. Tabletten yürümüyor.

Büyük çaplı monitör önerisini yapacağım da sınavdan sonra anca PC'ye geçerim. Tabletten yürümüyor.
Benimde aklım öyle bir fikir var aslında her 100TL aralıklarla bir rehber hazırlamak.

Ama bazen bulamıyorum yabancı kaynaklarda olan monitörlerin çoğu Türkiye'de bulunmuyor.

O zaman sahne sizde hocam 😃

Son düzenleme:
Bayağı işe yarar bir rehber olmuş.

Geri
Yukarı