Arka planda çalışan uygulamalar performansı ne kadar etkiler?

Spinoza0

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
PC'den pek anlayan biri değilim araştırma yapıyorum öğrenmek için. Görselde ilettiğim gibi arka planda çalışan bayağı bir uygulama var. Bunların çalışması performansı etkiler mi? Etkilerse nasıl kapatabilirim?

Ekran Görüntüsü (3).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
PC'den pek anlayan biri değilim araştırma yapıyorum öğrenmek için. Görselde ilettiğim gibi arka planda çalışan bayağı bir uygulama var. Bunların çalışması performansı etkiler mi? Etkilerse nasıl kapatabilirim?

Eki Görüntüle 1915488

Düşük sistemlerde gözle fark edilir etkisi olur ama daha orta ve yüksek segment sistemlerde olmaz.

Merhaba,

Eki Görüntüle 1915488

Hocam genel olarak RAM ile alakalı RAM'iniz 16 veya 20 veya daha üstü ise takmayın bile.

Sistemin iyiyse küçük küçük programların arkada çalışması neredeyse performansı hiç etkilemez işlemci ve ram kullanımlarından anlayabilirsin. Yani arka planda bilgisayarı yoran büyük bir programın açık kalmaması lazım.Mesela eskiden benim bilgisayarımda bazı oyunlar kapanıyordu fakat arkada sebepsizce 500-600 mb kullandığını görmüştüm büyük ihtimal o oyunun eski olmasından kaynaklıydı ama bilgisayarında ters birşeyler gittiğini fark ediyorsan arka planı bir kontrol et ve işine hiç yaramayan hizmetleride kapatabilirsin.

İşlemcine bağlı. Ryzen 3900X ve üzeri 12 çekirdekli bir işlemci kullanıyorsan hissetmezsin bile, Fakat benim gibi i5 9400F kullanıyorsan sıkıntı çıkartma riski var.

Merhaba,

Eki Görüntüle 1915488
Orta ve yüksek sistemlerde etki etmez. Düşük sistemse etkileyebilir.

Geri
Yukarı