ARM Tabanlı Mac İşlemcisi Apple M1 Duyuruldu

Aman hocam böyle yorumlar yapmayın. Redmiciler, realmeciler falan toplanır şimdi.

Onlar bu sefer huaweyi meytbuk 14'de alırım daha iyi der MacBook çakması bilgisayar çağlar avcıl bile dalga geçmişti.

AMD dizüstü kısmında pek masaüstü kadar diş geçiremiyor bence AMD’yi de zora sokabilecek bir durum mobil işlemcileri için.

Telefonlar ve tabletler nasıl fana ihtiyaç duymuyorsa bu işlemcilerde öyle.

Peki dediğim özellikler ile kıyaslanabilir mi? Yani hangisi daha iyi. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Hayırlı olsun. Etkinliği izlemedim ama.
Etkinlikten önce de ARM'ın önünün açık olduğunu düşünüyordum :)

Hocam şimdi bu işlemcinin CPU performansı, GPU performansı nedir acaba? Beni yanlış anlamayın bu zamana kadar hiç Mac modelleriyle ilgilenmemiş biri olarak soruyorum. Ben 3 boyutlu tasarım, simülasyon programları, yazılım için dizüstü bilgisayar bakıyorum. Apple MacBook Pro modeli sizce Intel 8 çekirdekli ve NVIDIA RTX 2060 içeren bir dizüstü bilgisayarla karşılaştırılabilir mi? Performansı ne olur? Bir de bu modelde fan yok bu çift fan içeren bir dizüstü bilgisayara göre eksi olmaz mı? Ben incelik ve taşınabilirlik olarak ilk defa MacBook Pro modeline bakıyorum da yani yukarıda söylediğim özellikli dizüstü bilgisayarla aynı sınıfta mı? Merak ettim. Bana yardımcı olur ve bilgilendirirseniz sevinirim.

8 çekirdekli Intel ile karşılaştırılabilir, ancak söz konusu render perfomansı olunca Intel işlemciler bile Nvidia GPU'lara yaklaşamıyor.

Macbook Pro modelinde fan var, Air'de yok. Zira ARM tabanlı çipler, düşük voltajda çalıştıklarından (Intel'e göre) daha az ısınıyorlar.

Performans kısmına gelince, detaylı incelemeler olmadan yorum yapmak zor. Bunun dışında, senin kullanacağın programlar için de testlere bakmak gerek.

Daha deneme aşamasında bir sürü hatalar olup düzeltilicektir. M2'de çok daha performans olacaktır.

Daha ortada Apple verileri dışında veri yokken, böyle nasıl düşünebiliyorsunuz? :) bizim bilmediğimiz bir şey biliyorsunuz sanırım.

Ancak unutmadan söyleyeyim, ne arm yeni bir mimari ne de Apple'ın kendi işlemcisini üretmesi ve kendi arm işlemcilerini üretmeleri yeni bir serüven.

Yeni işlemcilerin Big Sur ve yeni gelecek uygulamalar ile iyi bir ikili olacağını düşünüyorum. :)

8 çekirdekli Intel ile karşılaştırılabilir, ancak söz konusu render perfomansı olunca Intel işlemciler bile NVIDIA GPU'lara yaklaşamıyor.

MacBook Pro modelinde fan var, Air'de yok. Zira arm tabanlı çipler, düşük voltajda çalıştıklarından (Intel'e göre) daha az ısınıyorlar.

Performans kısmına gelince, detaylı incelemeler olmadan yorum yapmak zor. Bunun dışında, senin kullanacağın programlar için de testlere bakmak gerek.

Performans testleri sizce ne zaman gelir? Bir de kafama takılan bir soru bilgim olmadığı için soruyorum: 8 çekirdekli CPU ve 8 çekirdekli GPU sahip M1 işlemci benim özelliklerini söylediğim bilgisayarla baş edebilir mi? Çünkü anladığım kadarıyla CPU ve GPU aynı işlemcide. Bu durum da benim rakip gösterdiğim özellikli bilgisayarla aynı performansı verebilirse bu inanılmaz olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı