Artık Intel İşlemci Almak Mantıklı mı?

Tanıtım etkinliklerinde rakip işlemciler stok şekilde test edilmez genelde. Frekanslar eşitlenir vs.
Daha gerçekçi sonuçlar için işlemcilerin piyasaya sürülmesini beklemek gerekiyor.
İntel stok iken AMD farklı değil ki zaten. Kendileri de stok olarak testleri verdi. İki tarafta boostlu.

Tek çekirdek fanları dolmuş gene buraya. Ağzınla tek çekirdek tutsan yaranamazsın bu arkadaşlara. :)

Tek çekirdek fanları dolmuş gene buraya. Ağzınla tek çekirdek tutsan yaranamazsın bu arkadaşlara. :)
1080p kullanırken veya fazla FPS vermesini istiyorken ağzınla tek çekirdek tutman gerekiyor ve hatta o da yetmez başka yerlerle de gerekiyor :) İntel'in neden önde olduğunu sanıyordun bunca zamandır? Ryzen'in çok çekirdek ama boş çekirdek politikasından dolayı öndelerdi. Şimdi böyle bir durum kalmadığına göre ortada AMD seçeceksin. Yani fanlıkla alakası yok o olayın. Sen herhalde al geç mantığındasın. Ama işi daha detaylı bilenlere fan değilde, bak bunlar bilgili birşeyler öğreneyim onlardan demen daha doğru olur. Tek çekirdeğin fanlığımı olur tövbe tövbe ya. Ay çiçeği çekirdeği güzeldir bak, onun fanıyım ben. Değişik kafalarrr :)

Sen bilgili bir abiye benziyorsun senden birşey öğrenebilirim. Tek çekirdek fanları derken intel fanlarını kastettim sayın abim. Bazıları hâlâ inanmıyor tek çekirdekte geçtiğine. Ayrıca 1080p'de Ryzen kullanan insanlar hiç pişman değiller gayet memnunlar hallerinden. Tek çekirdek gücü çok düşük bu Ryzen'ların oyun oynayamıyorum diyen duymadım. Araştırma yapmadan alan ve iyi bir ram kullanmanın gerekli olduğunu bilmeyenleri lütfen hesaba katmayalım. Tamam Ryzen tek çekirdekte intelin gerisinde ama arada öyle abartılacak bir fark yok. 20 fps için Ryzen işlemciden vazgeçen, platformdan mahrum olan insanlara vereceğim tek cevap iyi bir ekran kartı al olur. :)

Daha ucuzlar, daha performanslılar, daha az güç tüketiyorlar. İntelin artık aynı şeyi piyasaya sürmekten vazgeçip ileri adım atması gerekiyor. Ve şimdi 16 çekirdekli Ryzen işlemcinin skorları yayıldı internete. Kaynak doğru mudur acaba?
AMD-Ryzen-9-16-core-Cinebench.jpg
AMD-Ryzen-9-16-core-4.2-GHz.jpg

AMD-Ryzen-9-16-core-4.1-GHz.jpg

Sen bilgili bir abiye benziyorsun senden birşey öğrenebilirim. Tek çekirdek fanları derken intel fanlarını kastettim sayın abim. Bazıları hâlâ inanmıyor tek çekirdekte geçtiğine. Ayrıca 1080p'de Ryzen kullanan insanlar hiç pişman değiller gayet memnunlar hallerinden. Tek çekirdek gücü çok düşük bu Ryzen'ların oyun oynayamıyorum diyen duymadım. Araştırma yapmadan alan ve iyi bir ram kullanmanın gerekli olduğunu bilmeyenleri lütfen hesaba katmayalım. Tamam Ryzen tek çekirdekte intelin gerisinde ama arada öyle abartılacak bir fark yok. 20 fps için Ryzen işlemciden vazgeçen, platformdan mahrum olan insanlara vereceğim tek cevap iyi bir ekran kartı al olur. :)
Aynen öyle arada çok fark yok ama şu an artık İntel'ide tek çekirdek performansında geçtiklerine göre birşey diyemezler :) Test sonuçlarını tam olarak görmek lazım. Bu saatten sonra İntel almanın pek bir mantığı kalmıyor. Hem ucuza İntel'den daha iyi işlemciler almış olacaksın hemde söylediğin gibi ekran kartına daha rahat yatırım yapabilecek millet.
Daha ucuzlar, daha performanslılar, daha az güç tüketiyorlar. İntelin artık aynı şeyi piyasaya sürmekten vazgeçip ileri adım atması gerekiyor. Ve şimdi 16 çekirdekli Ryzen işlemcinin skorları yayıldı internete. Kaynak doğru mudur acaba?
Eki Görüntüle 398496Eki Görüntüle 398497
Eki Görüntüle 398498
Tam olarak çıktıktan sonra iyice testlerine bakmak lazım. Bu kaynakların doğru olup olamadığını bilemiyorum maalesef.

Ya beyler bayanlar yok tek çekirdek performansı iyi yok öbürü 4 K görüntüyü güzel veriyor geçin bunları. Aynı çekirdek aynı Thread işlemci AMD tarafında daha ucuz. Baya baya ucuz ya. Dolar olmuş 6 lira neden İntel işlemcili sistem topluyorsunuz ki. Bırakın İntel daha iyidir laflarını. Tamam iyi ama ben işlemciyi kullanmayacağım ki biz oyun oynuyoruz. AMD İntelden ayrılmış bir firma sonuç olarak. İlk işlemcileri rezildi ısınıyordu. Millettin aklında AMD kötüdür lafı kalmış, adı çıktı AMD nin :). R7 2700x - i9 9900k arasında 200 $ oynuyor. Kargosu vergisi derken 1600 lira fiyat farkı var. Hadi tamam bu fiyat farkı R5 ile i7 arasında daha az olsun 1000 lira olsun örnek. Ya biz oyuncu tayfasıyız. Sunucu bilgisayarımı kuracağız? Bulut hizmetimi sağlayacağız? 1000 lirayı ekran kartına yatırırsın alırsın AMD işlemciyi ya da ful RGB sistem toplarsın kasayı pavyona çevirirsin. Lütfen yapmayın bunu. Render almayacaksanız bile İntelin yeni işlemcisi var intel pentium g4560 bunun AMD versiyonunu da bulabilirsiniz. 500 lira falan. Bu işlemciye 1000 $ ekran kartı takan var biraz araştırın.
Ya beyler bayanlar yok tek çekirdek performansı iyi yok öbürü 4 K görüntüyü güzel veriyor geçin bunları. Aynı çekirdek aynı Thread işlemci AMD tarafında daha ucuz. Baya baya ucuz ya. Dolar olmuş 6 lira neden İntel işlemcili sistem topluyorsunuz ki. Bırakın İntel daha iyidir laflarını. Tamam iyi ama ben işlemciyi kullanmayacağım ki biz oyun oynuyoruz. AMD İntelden ayrılmış bir firma sonuç olarak. İlk işlemcileri rezildi ısınıyordu. Millettin aklında AMD kötüdür lafı kalmış, adı çıktı AMD nin :). R7 2700x - i9 9900k arasında 200 $ oynuyor. Kargosu vergisi derken 1600 lira fiyat farkı var. Hadi tamam bu fiyat farkı R5 ile i7 arasında daha az olsun 1000 lira olsun örnek. Ya biz oyuncu tayfasıyız. Sunucu bilgisayarımı kuracağız? Bulut hizmetimi sağlayacağız? 1000 lirayı ekran kartına yatırırsın alırsın AMD işlemciyi ya da ful RGB sistem toplarsın kasayı pavyona çevirirsin. Lütfen yapmayın bunu. Render almayacaksanız bile İntelin yeni işlemcisi var intel pentium g4560 bunun AMD versiyonunu da bulabilirsiniz. 500 lira falan. Bu işlemciye 1000 $ ekran kartı takan var biraz araştırın.

Bahsedilen bu iki islemci arasinda hem performans hem de teknoloji olarak ciddi anlamda fark var. Performans ustunlugu yalnizca tek cekirdekli islemlerde degil oyunlarda da ayni sekilde gecerli. Resimde goruldugu gibi. Guncel bir oyunda iki ayni sistem varsayalim. Birinde Intel 9900K digerinde ise AMD 2700X oldugunu varsayalim. Ortaya 50%lik bir fps ve performans farki cikiyor. Bu da fiyat farkina deger bir fark oluyor.
Aslinda verilen fazla bir para degil. Para karsiliginda alinan performans ve kalite farki cikiyor ortaya. Intel ve Amd ayni demek o yuzden cok da dogru olmuyor.
Adsız.png

Bahsedilen bu iki islemci arasinda hem performans hem de teknoloji olarak ciddi anlamda fark var. Performans ustunlugu yalnizca tek cekirdekli islemlerde degil oyunlarda da ayni sekilde gecerli. Resimde goruldugu gibi. Guncel bir oyunda iki ayni sistem varsayalim. Birinde Intel 9900K digerinde ise AMD 2700X oldugunu varsayalim. Ortaya 50%'lik bir fps ve performans farki cikiyor. Bu da fiyat farkina deger bir fark oluyor.
Aslinda verilen fazla bir para degil. Para karsiliginda alinan performans ve kalite farki cikiyor ortaya. Intel ve AMD ayni demek o yuzden cok da dogru olmuyor.Eki Görüntüle 526496
1 senelik konuyu horlattığın için tebrik ediyorum. Güncelde Ryzen 9 3900X var, i9 9900K'ya tek çekirdekte çok yaklaşırken çok çekirdekte ezip geçiyor.

Kurdan dolayı çoğu kişi amd yöneliyor en basit örnek. 3600 150$ dolar ise i5 9600k 200$dolar
50 dolar yabancı için bir şey değil ama bizim için çok şey.

İntel halen tekli çekirdekte önde ve 10. nesil sızdırılan bilgiler doğruysa amd işi zor.

AMD ülkemizde f/p ürünüdür.

Geri
Yukarı