Artık parayı yönetmelisiniz

Bu konuya yolu dolandırmadan açıklık getirelim 😀. Bu bahsedilen şirket kurma ve çalıştırma işi mevcut ortam da pek yürümez. Amerika gibi serbest ve büyük piyasa sahibi olan bir yerde olsan tamam derim. Avrupa'da *belki* yaparsın. Ben İsviçre'de kendi çevrem de şirket kurma veya dropshipping vb. işlere girişeni hiç görmedim orası ayrı konu tabii.

Demem o ki bahsettiğin zengin insanların neredeyse hepsi Amerika'da. Aralarında bir tane Türk veya Türkiye'de başarılı olmuş birisi yok. Gülenler de çok top g dinlemişlerdir. 😀
Türkiyede başarılı olunmadığı doğru değil. Demet Mutlu'yu araştırmanızı öneririm. Trendyolu Türkiye'de kurup milyar dolar değerlerine ulaştırdı.

İçinde girişimci ruhu varsa nerede olduğun çok önemli değil Amerika İsviçre ya da Türkiye bunlar bahane sadece. Evet Amerika en çok dolar milyonerine sahip ülke olabilir ama Türkiye'den de girişimci olarak çıkıp dünyaya açılan çok insan var.

Hiçbiri fakir değildi. Hiçbiri alt sınıf değildi. Belki orta sınıfta bir yere sahip aileniz varsa bu yatırım ve girişim konusunda miras ile az çok bir şey yaparsınız ama alt sınıf olup, yatırım yapmak imkansızdır.

Sermayen yoksa bırak girişimciliği hurdacı bile olamazsın sermaye yaratmak gerekir ilk önce asgari ücret veren bir işe girse oradaki geliri ile yatırım yapsa 1 yıl böyle devam etse 96k para ediyor hadi kripto borsası sağı solu belli olmuyor 5X yapar al sana 500k oradan da devam edebilir ama bunlardan önce de borsada deneyimli ve bilgili olmak gerekiyor her şeyin sonu aynı yere çıkıyor okuyun arkadaşlar kitap okuyun keşke disiplinli olsam da bende günde 30 sayfa okuyabilsem ileride çok pişman olucağım bunu çözmezsem.

Senin dediğin de doğru kolay değil bu işler bu yüzden benim şahsi fikrim yatırım üzerine olacaktır ne kadar ekmek o kadar köfte 1 günde sermayemi 2'ye katladıgımı hatırlıyorum Bitcoin'den piyasayı analiz edin genel analiz ve teknik analiz öğrenin ayı sezonu boğa sezonu nedir bunları araştırın ve en önemlisi okuyun arkadaşlar ben bodoslama daldım borsaya kaybede kaybede öğrendim öyle mükemmel analizci biri de değilim bu arada haberlere bakar aylık enflasyon oranını takip eder dururum uzun vadede yapılan sağlam bir analiz sermayenizi 10X bile yaptırır yatırımınızı uzun vade yapmanız hem daha az riskli hem daha sağlıklı olur risk yönetimi de çok önemlidir bunu unutmayın derim sermayeni bir noktaya getirdikten sonra ister girişimci ister borsacı olarak iş yapmaya devam edebilirsin benim kafam borsaya yattığı için ve oturduğum yerden konforumu bozmadan para kazandığım için ben borsa yolu ile servet yaratmayı seçtim.

Çok sağ olun tavsiyeler için.

Dediğim gibi yan iş olarak yapıyorum. Daha küçük miktarlar kazanacağım için riskli bir iş. Fakat en azından mimarlıktan kazandığım parayla bu işi garantiye alıp daha çok büyütebilirim.

Merakımdan soruyorum 19 yaşında nasıl mimar oldunuz ve 16000TL ödeyebilecek bir iş buldunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı