Sayısal Asal sayı sorusu

riLke

Centipat
Daha fazla  
Selamlar,

x+3 ile y-2, aralarında asal sayılardır

3x+13 = 2y

olduğuna göre, x + y toplamı kaçtır?

Soru da iki taraftan da dört eksilttiğimizde çözüme ulaşıldığını biliyorum ama adımları,
çözümü tam olarak anlayabileceğim şekilde açıklayan biri çıkarsa güzel olacak.

Teşekkürler.

Selamlar,

3x+13 = 2y

Soru da iki taraftan da dört eksilttiğimizde çözüme ulaşıldığını biliyorum ama adımları,

Teşekkürler.
Cevap 6. ChatGPT anlatarak çözdü ama çözümü buraya kopyalayınca düzgün durmuyor.

Bende neden ağır saçmalıyor bu AI'ler anlamıyorum. Ücretsiz versiyonu kullandığım için sanırım.
Cevap 4 bu arada.

Selamlar,

3x+13 = 2y

Teşekkürler.
3x+13-4 = 2y-4
3(x+3) = 2(y-2)
x+3 = 2
x= -1

y-2 = 3
y = 5

5-1 = 4

Ben bu sorularda aralarında 1 fark olan sayılar aralarında asal sayılardır mantığında ilerliyorum. Yani X+3 yerine X+4 = y-2 olarak yazıyorum ki ikisi aynı sayı olsun. 23 24 aralarında asal ben bunu 24 24 diye eşitliyorum mesela. Sonra -2'yi karşıya +2 yazıyorum X+6 = y çıkıyor 3X+13 = 2y alt alta denklemleri topluyorum ve y = 5 çıkıyor 3X+13 = 2y yerine 2Y 10 yazıyorum ve X=-1 çıkıyor -1+5 = 4 buldum ben yanlışsam düzeltin. Bu da çözümü yazım biraz kötü kusura bakma.

1702307359953.png

Selamlar,

3x+13 = 2y

Teşekkürler.
  • 3x+9+4 = 2y
  • 3x+9 = 2y -4
  • 3(x+3) = 2(y-2)
  • x+3 = 2k ise y-2= 3k -> ( 3. 2k = 2. 3k, yerine yazdığımızda eşitlik oldu. )
  • x = 2k-3 ve y = 3k + 2
  • x + y = 2k + 3k -3 + 2
  • x + y = 5k -1
  • Aslında k'ya 1 verildiğinde 4 sonucuna ulaşıyoruz fakat sorunun sorulma biçiminde kaç olabilir diye sorması ya da soruda başka bir şekilde k'ya 1 vermemiz gerektiğini söylüyor olabilir soru.

Yeni konular

Geri
Yukarı