Asansör düşerken zıplarsak ne olur?

Hocam, tam düşerken zıplarsanız ölmezsiniz.
Okulda fizik dersi verilirken sen okuldan kaçıyordun herhalde...

Bağıl hıza göre yere "çakılan" bir asansörün -G ivmesini +G'ye çıkarabilecek kadar güçlü bacakları olan bir insanın yaşadığını mı düşünüyorsun? Ortalama bir insanın zıplarken ivmesi saniyede 1.5-2 m/s kadar olur, asansör ise o anda irtifa (hava yoğunluğuna göre) 8.5-9 m/s ivmelenmeyle sürtünme izin verdiği sürece giderek hızlanarak düşüşte olacak.

Senin asansör düşmeye başlamadan önce tutunman, zıplamaya hazır bir pozisyonda kendini tutman lazım. Ondan sonra kendi ağırlığını asansörün tabanına 1G olarak verebildiğinde (kol gücün yetmez) zıplayabilirsin ama onda da asansörün -G ivmesini yenebilecek kadar güçlü bacakların olamayacağı için (fizyoloji) gene anlık -G ivmesini azaltsan bile asansörle birlikte çakılırsın. Tabana değmesen bile o sırada yere doğru düşüştesin!

Son düzenleme:
Aslında 11. sınıf fizik bilgisiyle çözülebilir bu soru.

1- Öncelikle şunu söylemeliyim ki hızla aşağı doğru hareket eden bir asansörün içinde zıplamak hareketsiz bir zeminde zıplamak kadar kolay değildir ki muhtemelen zıplayamazsınız hızlıysa.
2- Hadi zıpladınız diyelim, ne kadar güçlü zıplayabileceksiniz? Asansör aşağıya sallıyorum saniyede 5 metre hızlı düşüyor siz saniyede 1 metre hızla zıpladınız. Aşağı düşme hızınız saniyede 4 metre oldu. En iyi ihtimalle aşağı düşme hızınızı azaltırsınız ama yere çakılmaktan kurtulamazsınız.

Okulda fizik dersi verilirken sen okuldan kaçıyordun herhalde...

Bağıl hıza göre yere "çakılan" bir asansörün -G ivmesini +G'ye çıkarabilecek kadar güçlü bacakları olan bir insanın yaşadığını mı düşünüyorsun? Ortalama bir insanın zıplarken ivmesi saniyede 1.5-2 m/s kadar olur, asansör ise o anda irtifa (hava yoğunluğuna göre) 8.5-9 m/s ivmelenmeyle sürtünme izin verdiği sürece giderek hızlanarak düşüşte olacak.

Senin asansör düşmeye başlamadan önce tutunman, zıplamaya hazır bir pozisyonda kendini tutman lazım. Ondan sonra kendi ağırlığını asansörün tabanına 1G olarak verebildiğinde (kol gücün yetmez) zıplayabilirsin ama onda da asansörün -G ivmesini yenebilecek kadar güçlü bacakların olamayacağı için (fizyoloji) gene anlık -G ivmesini azaltsan bile asansörle birlikte çakılırsın. Tabana değmesen bile o sırada yere doğru düşüştesin!
Ne yazdığımı daha dikkatli oku. Kendi bilgim demedim. @Webcam kullanan insan asansör ile ilgilendiği için blog açmıştı. O blog'da okuduğum bilgi ile konuştum. O blog'da bir asansörcü düşerken zıpladığını ve ölmediğini yazmıştı.

Ne yazdığımı daha dikkatli oku. Kendi bilgim demedim. @Webcam kullanan insan asansör ile ilgilendiği için blog açmıştı. O blog'da okuduğum bilgi ile konuştum. O blog'da bir asansörcü düşerken zıpladığını ve ölmediğini yazmıştı.
Blog’un linki var mı? Mobilde olduğumdan bulmak biraz dert şu an.

Tam yere çakılma anında eğer asansörün düşme hızıyla eşit hızda zıplayabilirsen kurtulursun. Yapabilen zaten yaşamayı haketmiştir. 😂

O blog'da bir asansörcü düşerken zıpladığını ve ölmediğini yazmıştı.
Felaket anında insanın omurga refleksiyle yapıp farkına varamadığı gerçekliklerle söylediği şeylere mi inanalım? Fizik kurallarına mı? Millet araba kazasında bile 100 km/s hızla çarptım bir şey olmadı diyor, o anda omurilik refleksiyle frene asıldıkları için 30-40 km/s hızla çarptıklarının bile farkında olmuyorlar. Bu kazalarla ilgili, kaza sonrasında o anı yaşayan insanların yaptıkları beyanlarla ilgili bir sürü araştırma var. Tamamı o anda farkında olmadığı şeyleri hayali olarak tamamlama yoluna gidiyorlar ve gerçekte olanla anlattıkları arasında hiçbir bağ olmuyor.

O asansörcünün öleceği yokmuş, bu kadar basit. Asansör tavanı var, zıplasan nereye yükseleceksin? Tavanı yok sayıp asansörde zıplasan bile asla sıfıra indiremeyeceğin bir -G ivmesi var kısacası her türlü yere çakılıyorsun. Senin yere çarptığında anlık sıfıra inen ataletin yaratacağı G kuvveti, vücut direncinin üzerindeyse kurtulamazsın. Ayrıca 3. kattan düşmeye başlayan asansör sadece 1 saniye sonra yerle bütünleşmiş oluyor, ne ara o düşüşe "mantıklı" şekilde tepki verilecek? Sonraki her saniye 3'er kat (bina katı) arta arta düşme hızını yükseltiyor. Sadece 3 saniye sonunda asansör 18 kat düşmüş oluyor.

Sen kendin araştırmadan, hesaplarını yapmadan her duyduğuna "öğrendim" diyorsan da büyük sorun var ortada demektir.

Son düzenleme:
İvmelenme var en başta. Asansörün toplam ağırlığı kontrolsüz şekilde yere düşüyor o sıra. Bir iki saniye içinde çarpışma kaçınılmaz ve şiddetli olacak. O sırada “allahımm!!!” veya “ananı...” diye bağırırken mantık beklenemez en fazla içgüdüsel bir hareket olabilir. Ayrıca zıplamak sadece eylemsizliği ve ivmeye negatif etki yapabilir sıfırlayamaz.

Yere ful yatın demesinin sebebi de çarpa şiddetinin omurganın üstündeki zararı en aza indirmesi için. Aksi halde bütün yük omurgaya binip kıracaktır. Zıplamaya kesinlikle inanmıyorum açıkçası. O eylemsizlik gücünü yenemezsin zıplayarak. En fazla 10x şiddeti yaşayacağına belkinin belkisi 9,9x kadar azaltabilir, o da belkinin belkisi dediğim gibi.

Okulda temel eğitim diye alınan ve gereksiz diye itiraz edilen fizik dreslerini önemi gördüğümüz bir konu daha...

Ek olarak, istersen çarpışmadan kurtulmuş ol. O hızla asansör kabini karton gibi ezilecektir büyük ihtimalle...

Bu şeye benziyor yaz, sandalyeyle beraber camdan atlayın, sandalye tam yere değecekken sandalyeden atlayın ve kurtulun...

Yeni konular

Geri
Yukarı