Asansör tam düşmeden önce zıplarsak ne olur?

Anlamadım. Yere yatarsan çarpmanın verdiği şiddeti vücuduna dağıtmış oluyorsun. Ayakta durursan, çarpmanın şiddeti daha küçük bir noktaya yoğunlaşacağı için, daha fazla zarar görürsün.
O yiyeceğin tepki kuvveti hiçbir şekilde kurtulamayacağın bir kuvvet olacak büyük ihtimalle. Olay dediğin mantıkta yatmıyor yani. Dediğin şey çok çok küçük bir fark yaratabilir ancak.

Peki şunu da ben sorayım.

Asansör yukarı doğru ilerliyor. Tam durduğu sırada yukarı zıplarsam top etkisi yaratıp beni kapaktan dışarı fırlatır mı?

Sorun şu ki tam durduğu anda asansörün çıkış hızından daha yüksek hızla zıplayabilecek misiniz?

Önceden başka bir konuda kendi görüşlerimi açıklamıştım. Şimdi onu buldum ve kopyala yapıştır yapıyorum. 🙂

Maalesef o yöntem işe yaramaz.
Birincisi, o an nasıl kestirilebilir ki? Çok ufak bir süre.

İkincisi, tahmin ediyorum ki öyle bir durumda kafayı direkt tavana çarpar insan.

Üçüncü olarak da şöyle bir sıkıntı var, biz zıpladığımda asansöre göre yukarı yönde bir hız kazanıyoruz. Ancak esasında halen aşağı hareket ediyoruz. Yani 40 km/h düşen asansörün içinde asansöre göre 5 km/h hızla yukarı çıkıyor olursak aslında 35 km/h hızla düşüyor oluruz yine. Eh, illa ki duracağız; onu da asansör durduktan sonra zeminine çarparak gerçekleştirmiş oluruz.

Böyle bir ortamda zıpla zıplayabilirsen.
images.jpg

Geri
Yukarı