Aselsan, "Aselsan QATAR" markasını tescil ettirdi

Hocam caydırıcı ceza verilmiyor ki adam haberden 5 kazanıyorsa 3'ü ile ceza ödüyor.

O da var.
Ha bu arada hala inanmayan arkadaşlar varsa:

1639828058404.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İbrahim Bey, ben sizi hedef almadım. Lütfen forum içerisinde çok vatanperver bir kişiliğiniz varsa dövizin artışından dolaylı şekilde etkilenen teknoloji liderlerini-yöneticilerini suskunlukları konusunda eleştirin. Yukarıda "algı var" diyerek herkese cevap veriyorsunuz. Tam Katar ile ikili ilişkiler tuhaf bir şekilde ivme kazanmışken insanları "algı yapıyorsunuz" minvalinde eleştirmek tam da bu siyasi aktörlerin ruh haline eşdeğerdir.

Birçok ülkedeki teknoloji ya da savunma sanayi şirketlerinin benzer girişimleri bulunuyor. ASLESAN'ın yaptığı da bunlardan birisi. Bunun için yapılan haber de algıdan ibarettir. ASELSAN'ın satıldığı ya da paylaşıldığı yok ki yapısı gereği, çok isteseniz de yapabileceğiniz bir şey değil.

Beni hedef aldığınız için yanıt vermedim. Amacım vatanperverlik takınmak da değil. Yeri geldiğinde bu şirketleri ya da politikalarını da eleştirdim ki artan kurun savunma sanayine olumsuz etkide bulunacağını burada dahi birçok konuda yazdım.

Bu olaylar olmuşken ve Mahmut Tanal durum hakkında sorusunu da TBMM'de Hulusi Akar'a soruyor. Hulusi Akar kim? Milli Savunma Bakanı. Böyle "o isim değil, bu isim" diyerek hedef değiştirmeye de çalışmayın. Konu TBMM'de ele alınmış. Hükümetin TBMM nezdinde bu konuda en önde yetkilisi de Hulusi Akar'dır.

Anlıyorum ki Hulusi Akar'ı soru önergesi nedeniyle yazdınız. Ancak benim kast ettiğim bu değildi. Soru önergesi verildiğini sonradan haberlerde okudum. Ben bir basın açıklamasını kast ettiniz sanmıştım.

BAYKAR, TUSAŞ, ASELSAN gibi şirketler yerli ve özellikle yabancı alım - satımlarında SSB'ye bağlı. Dolayısıyla burada resmi bir açıklama yapılacaksa, bu SSB'nin başkanı İsmail Demir tarafından yapılacaktır. Bunda hedef değiştirmeye çalıştığım yok. Hulusi Akar'a verilmiş bir soru önergesi varsa, onun açıklamasını da o yapacaktır tabii ki.

Sözün özü ASELSAN ile ilgili yapılan bu haber algıdır. Geçmişte ASELSAN hakkında yine haberler yapıldı hatta birkaç gün önce de 10 Milyon $'a satıldığı iddia edildi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Birçok ülkede benzer iştirakleri bulunuyor.

Kişisel algılamayın, size yönelik bir mesajım yok.

Birçok ülkedeki teknoloji ya da savunma sanayi şirketlerinin benzer girişimleri bulunuyor. ASLESAN'ın yaptığı da bunlardan birisi. Bunun için yapılan haber de algıdan ibarettir. ASELSAN'ın satıldığı ya da paylaşıldığı yok ki yapısı gereği, çok isteseniz de yapabileceğiniz bir şey değil.

Beni hedef aldığınız için yanıt vermedim. Amacım vatanperverlik takınmak da değil. Yeri geldiğinde bu şirketleri ya da politikalarını da eleştirdim ki artan kurun savunma sanayine olumsuz etkide bulunacağını burada dahi birçok konuda yazdım.

Anlıyorum ki Hulusi Akar'ı soru önergesi nedeniyle yazdınız. Ancak benim kast ettiğim bu değildi. Soru önergesi verildiğini sonradan haberlerde okudum. Ben bir basın açıklamasını kast ettiniz sanmıştım.

BAYKAR, TUSAŞ, ASELSAN gibi şirketler yerli ve özellikle yabancı alım - satımlarında SSB'ye bağlı. Dolayısıyla burada resmi bir açıklama yapılacaksa, bu SSB'nin başkanı İsmail Demir tarafından yapılacaktır. Bundan nasıl hedef değiştirmeye çalıştığım yok. Hulusi Akar'a verilmiş bir soru önergesi varsa, onun açıklamasını da o yapacaktır tabii ki.

Sözün özü ASELSAN ile ilgili yapılan bu haber algıdır. Geçmişte ASELSAN hakkında yine haberler yapıldı hatta birkaç gün önce de 10 Milyon $'a satıldığı iddia edildi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Birçok ülkede benzer iştirakleri bulunuyor.

Kişisel algılamayın, size yönelik bir mesajım yok.
Ben bir kere bile bir döviz konusu ya da hükümet konusu altında eleştirinizi görmedim. Bizzat güncel forum konularını okuyan biri olarak bir tane yorumunuzu görsem alıntı yapmaktan çekinmeyecektim. Tekrar edeyim "güncel" hiçbir konuda yorumuz yok ki buna da profiliniz üzerinden rahatça ulaşabiliyorum.

ASELSAN odaklı açıklamanız için teşekkür ediyorum. Tank Palet Fabrikası gibi bir durum olmayacağını ve normal bir durum olduğunu iletiyorsunuz. Bunu da not alıyorum.

Aselsan borsada olan bir şirkettir ve insanlar hisselerini satın alarak şirkete ortak olurlar. Borsada olan bir şirket resmi olarak haber vermeden satılamaz. Buradan bile borsada olan bir şirketin resmi habersiz satılamayacağını bilmeniz gerekiyor ama bilgisi olana tabii kli.

Ayrıca borsada olan bir şirkete gerçek dışı satıldı iddiaları yapmak suçtur. Ben size bu haberleri taşımayın ya da neyin ne olduğunu öğrenmeden kesin cümleler kurmayın dedim çünkü anayasaya göre suç işliyorsunuz. Yarın evinize bir belge gelirse ama abi ben sadece fikrimi belirttim dersiniz.

Ben bir kere bile bir döviz konusu ya da hükümet konusu altında eleştirinizi görmedim. Bizzat güncel forum konularını okuyan biri olarak bir tane yorumunuzu görsem alıntı yapmaktan çekinmeyecektim. Tekrar edeyim "güncel" hiçbir konuda yorumuz yok ki buna da profiliniz üzerinden rahatça ulaşabiliyorum.

ASELSAN odaklı açıklamanız için teşekkür ediyorum. Tank Palet Fabrikası gibi bir durum olmayacağını ve normal bir durum olduğunu iletiyorsunuz. Bunu da not alıyorum.
Peki bir kere bile bir döviz konusu ya da hükümet hakkında eleştiri yapmayan destekçi mi oluyor?

Peki bir kere bile bir döviz konusu ya da hükümet hakkında eleştiri yapmayan destekçi mi oluyor?
Şimdi konuyu buraya getirmek istiyorsanız sorarım:

"Selçuk bayraktarı ölümüne korurum. Laf atanı korkmam vururum. Selçuk abime dokunamazsınız!"

Yukarıdaki aleni şekilde tehdit içererek savunduğunuz Selçuk Bayraktar Bey, bu ülke için gerçekten çalışan ve gönüllü biriyse ülkedeki AR-GE, teknoloji, sanayi gibi konulara doğrudan etkisi olan TL'nin değer kaybı hakkında neden yorum sunmaz? Bu ülkenin değişken para politikası yetkin zekaları yerli iş gücüne destekte ciddi şekilde zedeler demez mi?

Siz bu ülkede yaşıyorsanız bir şeyler doğru giderken bir şeylere de yanlış olduğu için tepki göstermekte öncü olmalısınız. "Ülkede güzel şeyler oluyor. Görmüyor musunuz?" derken, "Görüyoruz. Görmek istiyoruz. E kötü şeyler olurken bu işaretiniz nerede?" derler. Yani konuyu bana çevirmeden önce kafasını kuma gömen "vatansever, vatanperver" insanları bir irdeleyin. Ya da yok. Çeker vurursunuz değil mi? Ülkenin geldiği durumun en net örneğisiniz.

(Ben sizin yorumlarınıza gülmedim ama klasik bir forum tepkisi olarak gülmeyi seçmişsiniz. Buyurun bakalım.)

Son düzenleme:

Öncelikle ben sabah akşam forumda takılan bir kişi değilim ki daha güncel konulara gelmeden, hatta son haftalarda ne kadar mesaj attığıma bakarak bu durumu görebilirsiniz. Emin olun her gündem konusuna bir mesaj yazacak kadar vaktim yok. Bunun yanında takip ettiğim bir Havacılık ve Uzay bölümü var, bir de takip ettiğim birkaç üye.

23 Kasım'da yazdığım bir mesajı buldum. Açıkçası o günden bu güne Dolar, aynı örneğini verdiğim kamyon gibi gelişmiş:

Burada da çok yakından tanıdığım birinin ölümü üzerine bir konuda eleştirimi yapmıştım:

Bunları yazmam, kendi mesajlarımı örnek göstermem bile kendim için garip aslında. Ancak yazdığım mesajlardan yola çıkarak benim gerçek hayattaki siyasi görüşümü ve duruşumu yargılamak sağlıklı değil. Zira ben bu forumu capcanlı kullanmayı bırakalı 1 - 2 sene oluyor. Ancak savunma sanayi hakkında ve genellikle başkaları tarafından gündeme getirilmiş konulara mesaj yazıyorum.

He, olur da birgün yüz yüze karşılaşırsak, o zaman sektör hakkındaki görüşlerimi detaylıca anlatmayı canı gönülden isterim.

Rica ederim. Dilerseniz bu konuyla alakalı ek bir konu açın, altında forumda bu konularda ileri gelenler ile tartışalım.

Ancak gelip "O konularda eleştiri yazmıyorsun, güncel konularda mesajın yok" demek bence hoş değil. Ben fikir belirtmemin kıymetli olacağına vaktime deyeceğine inandığım konulara, elimden geldiğince yazmaya çalışırım. Bunun yanından bu forumdaki amacım da gündem konularına yüzlerce mesaj yazmak değil, bilgimi ve deneyimimi paylaşmak, insanlara yardımcı olmak. Burada açtığım onlarca konu da bunun bir göstergesidir.

Savunma sanayi eleştiri yaparken ince eleyip sık okunulması gereken bir alan. Hele ki içinde bulunan ve çalışan birisi olarak, dışarı yansımayan durumlar var. Ya da bir olayı başka olaylarla birlikte değerlendirmeniz gereken durumlar var. Benim burada bunlar hakkında yazı yazacak vaktim yok her ne kadar seve seve yapacak olsam da. Ancak böyle konular açıldığında, ben de altına girip fikir belirtiyorum. O da eğer konuyu görürsem.

He, yine aynı düşüncedeyseniz, o zaman fikrimi merak ettiğiniz gündem konularına lütfen beni de etiketleyin. Emin olun fikrimi seve seve paylaşırım.

Bu değerlendirmeyi yapmış olmanız garibime gitti. Sanırım yüz yüze tanışsak böyle düşünmezdiniz.

"Selçuk bayraktarı ölümüne korurum. Laf atanı korkmam vururum. Selçuk abime dokunamazsınız!"

Bana karşı yazılmış bir mesaj değil. Selçuk Bayraktar hakkında aşırılığı ben de sevmem ki bunu abartan medyayı da hep eleştirdim.

Ancak burada gelip, İHA'lara model uçak diyen onlarca üye ile tartıştığım oldu. Zira tartışılmayacak gibi değiller

Öncelikle ben sabah akşam forumda takılan bir kişi değilim ki daha güncel konulara gelmeden, hatta son haftalarda ne kadar mesaj attığıma bakarak bu durumu görebilirsiniz. Emin olun her gündem konusuna bir mesaj yazacak kadar vaktim yok. Bunun yanında takip ettiğim bir Havacılık ve Uzay bölümü var, bir de takip ettiğim birkaç üye.

23 Kasım'da yazdığım bir mesajı buldum. Açıkçası o günden bu güne Dolar, aynı örneğini verdiğim kamyon gibi gelişmiş:

Burada da çok yakından tanıdığım birinin ölümü üzerine bir konuda eleştirimi yapmıştım:

Bunları yazmam, kendi mesajlarımı örnek göstermem bile kendim için garip aslında. Ancak yazdığım mesajlardan yola çıkarak benim gerçek hayattaki siyasi görüşümü ve duruşumu yargılamak sağlıklı değil. Zira ben bu forumu capcanlı kullanmayı bırakalı 1 - 2 sene oluyor. Ancak savunma sanayi hakkında ve genellikle başkaları tarafından gündeme getirilmiş konulara mesaj yazıyorum.

He, olur da birgün yüz yüze karşılaşırsak, o zaman sektör hakkındaki görüşlerimi detaylıca anlatmayı canı gönülden isterim.

Rica ederim. Dilerseniz bu konuyla alakalı ek bir konu açın, altında forumda bu konularda ileri gelenler ile tartışalım.

Ancak gelip "O konularda eleştiri yazmıyorsun, güncel konularda mesajın yok" demek bence hoş değil. Ben fikir belirtmemin kıymetli olacağına vaktime deyeceğine inandığım konulara, elimden geldiğince yazmaya çalışırım. Bunun yanından bu forumdaki amacım da gündem konularına yüzlerce mesaj yazmak değil, bilgimi ve deneyimimi paylaşmak, insanlara yardımcı olmak. Burada açtığım onlarca konu da bunun bir göstergesidir.

Savunma sanayi eleştiri yaparken ince eleyip sık okunulması gereken bir alan. Hele ki içinde bulunan ve çalışan birisi olarak, dışarı yansımayan durumlar var. Ya da bir olayı başka olaylarla birlikte değerlendirmeniz gereken durumlar var. Benim burada bunlar hakkında yazı yazacak vaktim yok her ne kadar seve seve yapacak olsam da. Ancak böyle konular açıldığında, ben de altına girip fikir belirtiyorum. O da eğer konuyu görürsem.

He, yine aynı düşüncedeyseniz, o zaman fikrimi merak ettiğiniz gündem konularına lütfen beni de etiketleyin. Emin olun fikrimi seve seve paylaşırım.

Bana karşı yazılmış bir mesaj değil. Selçuk Bayraktar hakkında aşırılığı ben de sevmem ki bunu abartan medyayı da hep eleştirdim.

Ancak burada gelip, İHA'lara model uçak diyen onlarca üye ile tartıştığım oldu. Zira tartışılmayacak gibi değiller

Bu değerlendirmeyi yapmış olmanız garibime gitti. Sanırım yüz yüze tanışsak böyle düşünmezdiniz.
Sizinle birebir olarak asla bir derdim yok ama sunduğunuz iki tane konuda toplumun geneline yansımış bir tane gerçek eleştiriniz var mı? Bana sunduğunuz içeriklerde nasıl bir eleştiri varsa göremedim. Duyarlı bir tavır mıdır? Takdiri size bırakacağım ama madem teknoloji sektöründe biriyseniz ben sizden daha oturaklı cümleler beklerdim. Çünkü herhangi bir konuda paragraflarca, yorumlarca içerik sunmaktan çekinmiyorsunuz. Bu örneklerinizde bunlar yok. Açık konuşuyorum.

1.JPG

İbrahim Bey, ben asla sizin yetkin olduğunuz konularda "hayır öyle değil!" demedim. Bildiğiniz, katkı sunduğunuz, yardımcı olduğunuz çok konu vardır. Çünkü nerede bilgim olup nerede olmayacağını bilebilecek duruma eriştim. Yeri geldi ARM konusunda yeri geldi ülkedeki gelişim konusunda yeri geldi bu konuda eleştirel bakışımı sürdürdüm ve sizin düşüncelerinizi not ettim.

Ancak bir ülkenin salt şekilde doğrularını en önde bayrak taşıyarak belirtmekle, başta hükümete yakınlığıyla bilinen kimselerin ve bu güruha dahil yetkililerin hatalarını, suskunluklarını, yorumsuz kalmalarını paylaşmamak ya da eleştirmemek kusura bakmayın ama tek taraflı bir tutumdur. Yukarıda da belirttim. Sunduğunuz iki tane konuda da geldiğimiz durum hakkında bu konu ve diğer konular özelinde bir tane paragraf bombardımanı yok. Bu açıdan sizi samimi göremiyorum. Yineliyorum, yetkin olduğunuz konulardaki katkınıza asla lafım yok. Ama yetkin olduğunuz konulara etki eden durumlarda da aynı özeni göstermediğiniz belli oluyor.

Sizinle tartışmalarımız genelde bu denli uzun paragraflara kadar varıyor. Ben ASELSAN yorumunuzu kaydettim. He günü geldiğinde tanışır mıyız? Hiç bilemiyorum ama her ne olursa olsun eleştirel bakış açınızı yerine göre törpülediğinizi görebiliyorum. Emin olun aynı hassasiyeti gösterseniz katılmaktan çekinmezdim.

Mevcut hükümet yönetimini hiç sevmem fakat bu ASELSAN muhabbeti tamamen bir algı. Basit olarak örneklemek gerekirse Apple Türkiye, Samsung Türkiye vs. gibi düşünebilirsiniz. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı