Asgari ücret ne kadar olur ve ne kadar olmalı?

Gönül ister ki daha fazla olsun ama zamanında @Jira hocam bu maaşın fazla bir şekilde artmasının özel sektördeki işletme sahiplerine büyük zararı olacağını söylemişti, o yüzden böyle düşünüyorum.

Asgari ücretli çalışanların özel işletmelere masrafı daha fazla, kendisi çok doğru söylemiş.

Asgari ücrete tabii bir meslek seçmemek en iyisi.
Geçen hafta arabanın lastiklerini değiştirdim. İki yeni genç işe başlamış. Biri çok mutsuz görünüyordu, diğeri artık işi ve kaderini kabullenmiş görünüyordu. Mutsuz olana ayak işleri veriyorlardı (getir, götür) diğeri artık ustalaşmış ve iki araç ile aynı anda ilgileniyordu.

İş hayatı genelde böyle başlar. Ben de bir zamanlar getir götür işleri peşinde koşuyordum.

İlk ay kaydım bile yapılmamıştı ve ücret te ödememişlerdi.

Askeri ücreti öyle kafalarına göre uçuramazlar. 5 bin 10 bin olsun diyenler kendilerinin etkisi olmayacağı için bunu deyip boş destek alıyor. Askeri ücretin öyle bir anda uçması işsiz kalacak kişilerin bir anda uçacağı demektir. Şirket ekstra kar etmeden bu farkı ödemeyez ve bununla beraber işçi çıkartır. İşçi çıkartınca da olan o şirkette kalan işçiye ek iş olarak geri döner. O yüzden gerçekci olup yorum yapalım. 2500-2600 arası muhtemelen bir şey olacaktır.

Bende isterim herkes iyi şartlarda yaşasın fakat 3500-4000 falan diyenler ya hiçbir şirkette çalışmamış ya da hayal kurmayı seviyor demektir.

image_2020-12-27_142157.png

Asgari ücretin istenilen düzeye gelememesinin en büyük sebeplerinden biri bu. Araştırma biraz eski ama Avrupa ülkelerinde oran hemen hemen aynı kalırken Türkiye'de bu oran günümüzde %45'i buldu. Türkiye günden güne Asgari ücretliler ülkesine döndü. Bu ücreti 4000 lere dayarsanız diğer meslek kollarının da maaşlarını arttırmanız gerekir. Dolayısı ile 3000 liranın altında bir rakam çıkacağı kuvvetle muhtemel.

"Araştırmaya göre, bu ay dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden 'açlık sınırı' 2 bin 517 lira olarak belirlendi."

Bu sadece gıdayı kapsayan alt bir sınır. Buna 4 kişilik bir ailenin sadece eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını da ekle ve asgari ücreti hesap et.

Ne kadar arttığının çok da bir önemi yok arkadaşlar inanın bizim tesislerimizde yaklaşık 100 kişi çalışıyor ve pandemiye rağmen yatırım yapıyoruz devletten bir teşvik gelmedi 100 kişinin içinde asgari ücretle çalışan kişi sayısı çok ee biz teşvik almıyoruz gelirimizde artış yok asgari ücreti fazla ödememiz için ürettiğimiz şeye zam yapmamız gerekiyor zam geldikçe alım gücü düşüyor alım gücü düşünce asgari ücretin artmasının pek de bir anlamı kalmıyor. Yine artması bir nebze de olsa rahat ettirecektir o insanları zor zamanlardan geçiyoruz. Kaç olmalı derseniz bence en az 3.5k olmalı ülke şartlarına göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı