Asgari ücretle bir günde en fazla kaç saat mesai yapılabilir?

hqPDf17

Yoctopat
Herkese merhaba. Türkiye yasalarınca en fazla 7,5 saat çalışma olabileceği, daha fazlasında ise mesai ücreti ödenmesi gerektiği söyleniyor. Buna rağmen birçok iş yeri, fabrika vb. fazla mesai ücreti vermeden asgari ücretle 10, 11, 12 saat gibi çalışma süresi istiyor. Ben bundan bir şey anlamadım, belki bilmediğim detaylar vardır. Yasalar açıkça belliyken bunu nasıl yapabiliyorlar, bilenler açıklayabilir mi?

Bir günde çalışılabilecek maksimum saat 11'dir. Ek olarak 7.5 saat hesabı 7.5 + 1 yemek + 2x15dk mola = 9 saat iş yerinde geçirilecek zamanı temsil etmektedir. Bunlara ek olarak şirketlerin (yanlış hatırlamıyorsam) yılda 180 saate kadar mesai ödemeden seni çalıştırma hakkı var. Kişinin normal mesaisinin iş yerine geliş ile başladığını, şehir dışı değilse yolun dahil olmadığını da belirtmek isterim.
Eğer çalışıyorsanız ve kanuna aykırı bir durumda çalıştırıldığınızı düşünüyorsanız önce iş kanunu okuyup sonra da konunun uzmanı bir avukata danışmanız iyi olacaktır. Bu söylediklerim vardiyalı veya sabit çalışanlar için geçerlidir. Yönetici pozisyonlarının dahil edildiği serbest çalışma modeli farklı şekilde işlemektedir.

Bir günde çalışılabilecek maksimum saat 11'dir. Ek olarak 7.5 saat hesabı 7.5 + 1 yemek + 2x15dk mola = 9 saat iş yerinde geçirilecek zamanı temsil etmektedir. Bunlara ek olarak şirketlerin (yanlış hatırlamıyorsam) yılda 180 saate kadar mesai ödemeden seni çalıştırma hakkı var. Kişinin normal mesaisinin iş yerine geliş ile başladığını, şehir dışı değilse yolun dahil olmadığını da belirtmek isterim.
Eğer çalışıyorsanız ve kanuna aykırı bir durumda çalıştırıldığınızı düşünüyorsanız önce iş kanunu okuyup sonra da konunun uzmanı bir avukata danışmanız iyi olacaktır. Bu söylediklerim vardiyalı veya sabit çalışanlar için geçerlidir. Yönetici pozisyonlarının dahil edildiği serbest çalışma modeli farklı şekilde işlemektedir.
Anlaşılan az işçi çalıştırıp günü vardiyasız kapatanların arkası sağlammış, 11 saat nedir..

Kaynak gösterebilir misiniz?
180 değil 270'miş.

"İş Kanunu`nun 41 inci maddesine göre fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda 270 saatten fazla olamayacağı belirtilmiştir. Ancak bu sınırlamaya rağmen işçinin 270 saatten daha fazla çalıştırılması halinde, bu çalışmalarının karşılığı olan fazla mesai ücretinin de ödenmesi gerekmektedir."

270 saate kadar olan fazla çalışma ücrete dahil olup iş veren ya da iş veren vekili tarafından talep edilebilir diye devam ediyor.

180 değil 270'miş.

"İş Kanunu`nun 41 inci maddesine göre fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda 270 saatten fazla olamayacağı belirtilmiştir. Ancak bu sınırlamaya rağmen işçinin 270 saatten daha fazla çalıştırılması halinde, bu çalışmalarının karşılığı olan fazla mesai ücretinin de ödenmesi gerekmektedir."

270 saate kadar olan fazla çalışma ücrete dahil olup iş veren ya da iş veren vekili tarafından talep edilebilir diye devam ediyor.
Ben saat için sormadım, mesai ödenemez kısmı için sormuştum.

Burada da 170 saat yazıyor, ama madde 4'de de hakkını alır yazıyor.

Ben saat için sormadım, mesai ödenemez kısmı için sormuştum.
İmzaladığınız sözleşmede 270 saate kadar olan fazla çalışma süresi anlaştığınız ücrete dahil edilir şeklinde bir madde varsa ilgili sürede ek mesai alamıyorsunuz. Sözleşme içeriği ne olursa olsun yıllık fazla çalışma süresi 270 saati geçtiği anda ise mesai ödemesi almanız gerekiyor.
Çalıştığım yerde geçenlerde böyle bir sorun oldu birçok kişi tarafından dile getirildi, şirket avukatı gelip konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı. Ben de oradan biliyorum açıkçası.

Geri
Yukarı