Aşı karşıtlarına ne demeli?

Eşek gibi olacaklar diyenlere inat olmuyorum. Buyrun 1 yıl 2 yıl 3 yıl sonra görüşelim. Covid-19 aşısı olmayacağım. Siz olduysanız oldunuz. Yapacak bir şey yok. Kimseye ol demedim olma da demiyorum ama böyle argo konuşup olacaklar diyenlere de şu an göremedikleri bir hareket çekiyorum :)

Kendi ailem dahil çevremde çok fazla aşı karşıtı var. Sebebini sorduğumda duymadığım komplo teorisi kalmıyor. Yok düya nüfüsünu azaltma yok DNA'yı değiştirme. Bir de onların gözünde cahil ben olmuş oluyorum. Mrna aşılarının DNA'yı değiştirmediğini söyleyince de yok bütün doktorlar ve bilim insanları tehdit ediliyor, aşının içinde ne var bilmiyoruz gibi cevaplar alıyorum. Allah aşkına bunlarla nasıl baş ederim?
Kardeşim bak. 2020 üniversite sınavına 1.5 ay çalıştım. O süre zarfında lisede 4 yıl boyunca bir kez olsun çalışmadığım biyoloji dersine de doğal olarak çalıştım ve mRNA'nın ne işe yaradığını 1.5 ay içerisinde öğrendim. Sen bir kere ne işe yaradığını tam olarak bilmiyorsun. Önce git onu öğren ve sonra DNA'yı değiştirmiyor lafını bırak çünkü konunun onunla alakası yok.

Aşı olmadım, bir süre de olmayı düşünmüyorum. Hiç yoktan Green Card çıkana kadar çünkü çıkarsa aşı istiyorlarmış. Alerjik vücudum olduğu için Hepatit gibi aşıları olmadım ve bu zamana kadar da bir sorunla karşılaşmadım. Ha karşılaşır mıyım? Elbette. Kimse bir şeyi yapmak zorunda değil maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olmak istemiyorum, şu an pozitifim. Yine de olmak istemiyorum. Yıllar önce olduğum su çiçeği aşısının alerjilerini şuan hissedebiliyorum. Herhangi aşı olmayı kendim adına doğru bulmuyorum.

Aşı olup kovidi ağır geçireceksem/öleceksem neden aşı olayım? Aşı yüzünden ölüp başka hastalıktan öldü diye rapor yazacaklarsa neden aşı olayım?

2 doz Biontech olmuş birisi olarak şuan ki duruma baktığımızda aşıların, pandeminin gidişatı söz konusu olduğunda çok da bir işe yaramadığı bariz bir şekilde tablolarda gözükmektedir. %100 koruma sağlayan aşı bulunmadığı sürece ki bu süre de en az 3-4 yıl olarak tahmin ediyorum belki 5 yılda olabilir, aşısız olanların aşı olmasını tavsiye etmem. Aşı olarak bugünü kurtarıyoruz ama kaç yarından fedakar ettiğimiz konusunda en ufak bir bilgimiz yok. Çünkü her şey deneysel ve bu olay 2 doz aşı olmakla da bitmeyecek... Her varyanta yeni bir aşı, her aşıya yeni bir yan etki... Şuan ki şartlarda doğal bağışıklık antikor üretimi en mantıklısı.

Geri
Yukarı