Aşı koruyorsa bu dayatma neden?

Şimdi ben aşı oldum diyelim korunuyorum.

Ama adam aşı olmadı virüsü yedi ve virüs 1 yıl sonra mutasyona uğradı bana bulaşınca da olduğum aşı maşı etki etmiyor.

Sonuç ne oldu farklı bir varyant daha ortaya çıktı ve insanlık yine tehlikede.
Aşı seni korumuyor sadece hafif atlatmanı sağlıyor. Ayrıca aşı virüsten daha tehlikeli. Biontechin yarattığı kalp iltihabı yüzünden kaç kişi hayatını kaybetti haberin var mı?

Şimdi ben aşı oldum diyelim korunuyorum.

Ama adam aşı olmadı virüsü yedi ve virüs 1 yıl sonra mutasyona uğradı bana bulaşınca da olduğum aşı maşı etki etmiyor.

Sonuç ne oldu farklı bir varyant daha ortaya çıktı ve insanlık yine tehlikede.
İyi de sana o varyant bulaşabiliyorsa ona da aşı olduğu halde bulaşabilecek demektir. Önüne geçemeyiz bu mantıkla.

İyi de sana o varyant bulaşabiliyorsa ona da aşı olduğu halde bulaşabilecek demektir. Önüne geçemeyiz bu mantıkla.

Ama o varyant günde bir çıkmıyor belirli bir zaman aralığında toplumun belirli bir yüzdesini aşılarsan iş bitiyor.

Aşı seni korumuyor sadece hafif atlatmanı sağlıyor. Ayrıca aşı virüsten daha tehlikeli. BioNTech'in yarattığı kalp iltihabı yüzünden kaç kişi hayatını kaybetti haberin var mı?

Coronadan daha çok kişi ölmedi mi?

Neden aşı oluyoruz? Virüsten korunmak için değil mi?
Aşı sadece bireysel koruma için etkin değil, toplumun büyük bir yüzdesini aşılamadığın sürece orta vadeden sonra o aşıların etkinliği de büyük oranda düşüyor. Aşı olmayan kişi sayısı ne kadar fazlaysa, "farklı" bölgelerde o kadar fazla insan hasta olacak demektir. Bu da zamanla virüsün bölgesel olarak farklı mutasyonlarına neden oluyor ki şu anda olan durum da bundan ibaret. Bir virüsün, daha doğrusu bir patojenin neredeyse tamamen yok olması isteniyorsa çok fazla oranda bir aşılama bu yüzden gerekiyor, aşı olmayı reddedenlerin yüzünden de bu varyantlar sürekli değiştiği için aşıların da etkinliği bir süre sonra ortadan kalkmaya başlayacak.

Geri
Yukarı