Aşı koruyorsa bu dayatma neden?

Zorla aşı olacaksınız yoksa şöyle şöyle yaparım falan bu tarz şeyler yanlış.
Düz Dünya'cılar, küresel ısınma karşıtları, uzaya gidilmediciler, aşı ve ilaç karşıtları, enerjiciler gibi "büyük resim" zırvalıklarına kapılanların profilini düşünüyorum da... Bu konuda faşist olacağım sanırım, laftan anlamıyor çünkü bunlar. Dahası bu aşı konusu sadece onları bağlayan bir şey değil, bütün toplumu bağlıyor kararları...

Daha 1/40 ihtimalle hastalanınca ölme riskine karşı, yaklaşık 1/370,000 ölümcül miyokardi (ki nedeni kanıtlanmış değil) ve 1/90,000 (tam sayılar önceki sayfalarda var) ağır alerjik reaksiyon riskini bahane edip aşı karşıtı olan matematik de bilmeyenler bunlar.

Ölme diye. Yakalanırsan hafif atlat diye. Grip-kızamık-tetanoz aşısı falan da mı olmuyorsunuz?

Hiçbirini olmuyorsanız en azından tetanoz aşısı olmanızda fayda var, benden söylemesi.
Ailecek yakalandık 4-5 saatliğine vücudumda ağrı oldu onun dışında rahatça geçirdim süreci ve ölmedim. Ayrıca üstteki mesajlarda yazmıştım ben aşımı oldum diye. Soruma cevap aldım eski mesajlarda sadece size cevap için yazdım.

Düz Dünya'cılar, küresel ısınma karşıtları, uzaya gidilmediciler, aşı ve ilaç karşıtları, enerjiciler gibi "büyük resim" zırvalıklarına kapılanların profilini düşünüyorum da... Bu konuda faşist olacağım sanırım, laftan anlamıyor çünkü bunlar. Dahası bu aşı konusu sadece onları bağlayan bir şey değil, bütün toplumu bağlıyor kararları...

Daha 1/40 ihtimalle hastalanınca ölme riskine karşı, yaklaşık 1/370,000 ölümcül miyokardi (ki nedeni kanıtlanmış değil) ve 1/90,000 (tam sayılar önceki sayfalarda var) ağır alerjik reaksiyon riskini bahane edip aşı karşıtı olan matematik de bilmeyenler bunlar.
Düz dünyacılar, uzaya gidilmedicilerle bunu bir tutmanız yanlış. İnsanlar sosyal medya ile aşı hakkında daha fazla bilgi edinmeleri sağlanmalı. Gerekirse her belediye evlere aşı bilgilendirme hakkında görevli göndermeli. Faşistliğin lüzumu yok...

Muhakkak öyle. Zaten kendim de gittim ilk günden aşımı oldum. Ama ne olursa olsun bir şeyleri zorla, yasaklarla yaptırmaya çalışmak bana hoş gelmiyor. Özellikle ülkemizde son zamanlardaki saçma sapan yasakları gördükten sonra iyice midem bulandı bu işten.

Aşı olmayan kusura bakmasın da evinde otursun kardeşim. Corona yüzünden kaç kişinin ailesi öldü haberiniz var mı? Aşı yaptırmam deyip havalı gözükmezsin. Aşı olmayanları corona değil coronadan ailesi ölen biri bulur öldürür. Aşı olun.

Düz dünyacılar, uzaya gidilmedicilerle bunu bir tutmanız yanlış.
Değil. Cevapları kabak gibi ortada olan şeyleri bile görmeyi reddedip, tıpkı aşı karşıtları gibi "cevapları kabak gibi" ortada olan verilere karşı bilimsel olarak hatalı tarafı seçiyorlar. Aynı zihniyet, farklı konu... Hatta aşı karşıtlığı daha da kötü bir şey çünkü diğerlerinde en azından toplumsal bir zarar vermiyorsun.

Gerekirse her belediye evlere aşı bilgilendirme hakkında görevli göndermeli.
Kesin laftan anlarlar. :D :D

Faşistliğin lüzumu yok...
Kusura bakma ama toplumsal bir risk yaratan, laftan anlamayacak bir gruba karşı yapılmasına karşı çıkacak yerlerim ağrıyor. :D

Aşı karşıtı biri yüzünden ben neden her yıl yeniden aşı olmak zorunda kalayım yeni varyantlar nedeniyle?

Aşı karşıtı olanlar yüzünden neden "aynı" virüse karşı mutasyonlarından dolayı her yıl aşı geliştirmek için milyarlarca Ar-Ge harcansın?

Aşı karşıtları yüzünden neden her yıl nüfusun en az yarısını yeniden aşılamak için, başka yerlere kullanılabilecek on milyarlarca hatta nakliye ve depolama masraflarıyla 100 milyar doların üzerinde para harcanmak zorunda kalınsın?

Son düzenleme:
Değil. Cevapları kabak gibi ortada olan şeyleri bile görmeyi reddedip, tıpkı aşı karşıtları gibi "cevapları kabak gibi" ortada olan verilere karşı bilimsel olarak hatalı tarafı seçiyorlar. Aynı zihniyet, farklı konu... Hatta aşı karşıtlığı daha da kötü bir şey çünkü diğerlerinde en azından toplumsal bir zarar vermiyorsun.

Kesin laftan anlarlar. :D :D

Kusura bakma ama toplumsal bir risk yaratan, laftan anlamayacak bir gruba karşı yapılmasına karşı çıkacak yerlerim ağrıyor. :D
Örneğin herkes aşı oldu diyelim, bu virüs yayılmayı bırakacak mı?
Mevcut Covid 19 aşılarının, virüs kapmayı tamamen engelleyeceğine dair bir kanıt henüz bulunmuyor. Bu durumun toplum bağışıklığı hedefi üzerinde de bazı sonuçları olacak.

17 Haziran 2009’da, 11 yaşında bir çocuk İngiltere’den ABD’ye geri döndü. Beraberinde de istemeden bir şey getirdi. O haftanın sonunda, New York eyaletinin Sullivan kentinde, bir dini eğitime katıldığı sırada, tükürük bezlerinde şişme oluştu..

Çocuk bir solunum hastalığı olan, kabakulak geçiriyordu..

Bu arada katıldığı dini eğitim devam etti. 400 çocuk, Hasidik Yahudilerin, chavrusa adını verdikleri bir dini eğitime katılıyordu. Bu eğitim sırasında, saatlerce bir arada yüz yüze temas halindelerdi ve Talmud çalışıyorlardı..

Program sonlandığında aralarından 22 çocuk ve 3 yetişkin daha enfekte olmuştu..

Çocuklar evlerine döndüler ve virüs Brooklyn ve Rockland şehirlerinde Hasidik Yahudi toplulukları arasında yayıldı. Bir yıl süren salgın süresince toplamda en az 3 bin 502 kişi hastalık geçirdi.

Bilim insanları, bu salgını incelediklerinde, karşılıklı, yakın mesafeli oturarak yapılan chavrusa adı verilen eğitim modelinin, “kabakulak virüsünün yayılmasında özellikle etkili olduğunu” değerlendirdiler..

Daha da ilginç olan ise; süper bulaştırıcı konumundaki çocuğun daha önce kabakulak aşısı olmuş olmasıydı. Büyük ihtimalle, tıpkı aşılanmış diğer çocuklar gibi bir miktar bağışıklığı vardı ve bu nedenle de hastalığı hafif atlattı ancak yine de virüsü diğerlerine bulaştırabildi.

Aslında birçok aşı, bulaşma ve bulaştırma söz konusu olduğunda tamamen koruma sağlamıyor.

Bu nedenle, aşı olan insanlar bile farkında olmadan virüs taşıyabilir ve ulaştırabilir. Ve yukarıdaki örnekte olduğu gibi salgın başlatabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı