Aşırı aile baskısı

@486759, senin karnını doyurmak için çalışmak zorunda, yapabileceğinin zaten fazlasını yapmaya çalışıyor. Sana her imkanı sağlamış, hala bilgisayarın başına geçiyorsan senin sorunun. Sistem böyle, başarının tanımı bu konumda ve bu zamanda bu şekilde.

Ailen kalkıpta sana "Oğlum ders mi çalışacaksın gel beraber çalışalım, oğlum kitap mı okuyacaksın gel gerekiyorsa beraber okuyalım" demedikten sonra sana hiç bir şey SAĞ-LA-MI-YOR. Türkiyede ki ailelerin %80-90'ının problemi bu. Aynen şu kafaladar: "Ben çocuğumu özel okula gönderdim, dershaneye gönderdim, özel hoca tuttum, üstüme ne düşüyorsa yaptım. Daha ne yapayım?" Ulan sığır, sen o çocukla bir kere kitap okumamışsın, bir kere toplama işlemi yapmamışsın. Bir kere İngilizce kelime çalışmamışsın. Bir kere zorlandığında yanında olmamışsın. Bir kere proje ödevine yardım etmemişsin. Çocuğa verdiğin psikolojik hasarı, belki çocuk hayatı boyunca unutmayacak. Şimdi sen kalkıpta kendini iyi bir ebeveyn olarak mı görüyorsun? Neymiş en iyi imkanları sağlamışmış.
"Hatalı çocuk yoktur, Hatalı ana baba vardır."

Ailen kalkıp da sana "Oğlum ders mi çalışacaksın gel beraber çalışalım, oğlum kitap mı okuyacaksın gel gerekiyorsa beraber okuyalım" demedikten sonra sana hiç bir şey SAĞ-LA-MI-YOR. Türkiye'deki ailelerin %80-90'ının problemi bu. Aynen şu kafadalar: "Ben çocuğumu özel okula gönderdim, dershaneye gönderdim, özel hoca tuttum, üstüme ne düşüyorsa yaptım. Daha ne yapayım?" Ulan sığır, sen o çocukla bir kere kitap okumamışsın, bir kere toplama işlemi yapmamışsın. Bir kere İngilizce kelime çalışmamışsın. Bir kere zorlandığında yanında olmamışsın. Bir kere proje ödevine yardım etmemişsin. Çocuğa verdiğin psikolojik hasarı, belki çocuk hayatı boyunca unutmayacak. Şimdi sen kalkıp da kendini iyi bir ebeveyn olarak mı görüyorsun? Neymiş en iyi imkanları sağlamışmış.
32 yaşındayım. Biyolojik ailemin sonrasında kısa bir süre çocuk yurdu ve 2 tane evlatlık olarak gittiğim aile gördüm. Çocuk yetiştirmek konusunda vasıfsızlığın dibi olan, profesyonel yardım almayı kendilerine hakaret olarak görüp her şeyin en iyisini bildiğini zanneden ama daha yaşadığı yıla ayak uyduramamış ebeveynlerden 6 tanesiyle muhatap oldum. Aslında 8 ama ailelerden biri 2 hafta sonra iade etti, onları saymayalım. 6 yaşındaki çocuktan ne beklemişlerse...

Bu yazdığın mesaja katıldığım kadar forumda yıllardır çok az mesaja katıldım.

Hatalı çocuk yoktur, Hatalı ana baba vardır.
Daha doğrusu hatalı çocuk vardır ama çocuk dediğin şey zaten hata yapıp öğrenmek için vardır. Bir çocuk fırtlattı diye kendini anne baba zanneden vasıfsızlarla dolu ülkede bunu anlatamıyorsun. Hata düzeltmek yerine o hatayı inatlaşmayla körüklediklerinin farkında olmadıkları kadar vasıfsızlar empati ve çocuk yetiştirme konusunda. Dünya'daki en kötü çocuk yetiştirme kültürlerinden birine sahibiz, nesillerin durumu ortada ve yurt dışındaki yaşıtlarıyla kıyasladığında eziliyorlar ama yine de kabul etmiyorlar.

Son düzenleme:
@486759, senin karnını doyurmak için çalışmak zorunda, yapabileceğinin zaten fazlasını yapmaya çalışıyor. Sana her imkanı sağlamış, hala bilgisayarın başına geçiyorsan senin sorunun. Sistem böyle, başarının tanımı bu konumda ve bu zamanda bu şekilde.
Yanlış düşünüyorsunuz. İnsanın her zaman yanında birisi olmalı. Özellikle çocukken rezil ötesi eğitim sistemi ve ödevler, sınavlar ile o stres arasında yanında birini bulamayınca küçük çocuğumuz, babasının yanına gidince ona bir heyecan ile ders çalışalım mı diye sorduğu zaman negatif cevap almanın mutsuzluğunu bilemezsiniz. Bazen, biz düşünce bizi kaldırması gereken insanlar olmalı özellikle hayatı toz pembe olduğu zannedilen çocukluk döneminde.

@Kalem21, anlatmakta zorluk çekiyorum sanırsam. Mutluluk başarının sırrı değil, başarının getirisi mutluluktur. Çalışmazsanız zaten mutluluğu elde edemeyeceksiniz. Sadece çalışıp para kazanmak veya iyi bir üniversite kazanmayı düşünmeyin. Size mutluluk veren ne varsa onu elde edebilmek için bir şeyleri vermeniz gerekecek. Eğer sizi mutlu eden şey video izlemek ise o bilgisayarı ve interneti kazanmanız gerekecek. Bugün aileniz size bunu karşılıyor ancak bir gün karşıla(ya)mayacaklar.
Başarının getirisi mutluluk olabilmesi için kendi hayalleri üzerinden giden birisi gerek. Başkasının hayali üzerinden olan başarı mutluluk getirmez, getiremez. Her gece kafasını yastığa koyduğunda hayal dünyasında bir ton değiştirmek istediği şey olacak. Ayrıca evet o bilgisayarı ve interneti kazanmak gerekecek ama bu baskı ve travma ile olacaksa bu kazanılan bilgisayar ve internet den de zevk almayacak, alamayacak. Anlatmak istediğim şey bu. İstediği kadar başarı ve maddi kazanç sağlasın ancak bir daha dönemeyeceği, erişemeyeceği yaşlarını travma ile yaşaması ona başarı ve maddiyatı anlamsız kılacak. Hayat her sabah bambaşka bir güne ve değişime uğrayabileceğiniz bir dünyanın içine bırakıyor sizi. İçten içe kendi çocukluğunu yaşayamadığı için kendi yaşadığı travmayı kendi çocuklarına yaşatmak zorunda kalacak belki de. Herkes zafere bakış açısı farklıdır. Bu kardeşimiz için zafer belki de bir ilgi, sevgi ve anlayıştır. Sizin için zafer fazla mücadele etmek ise edin ve bundan zevk alın. Ama bu mücadeleler sonunda kazansanız da kaybetseniz de kalan siz, vicdanınız ve hayalleriniz olacak. O mücadeleler ve fedakarlıklar her şey gibi tarihin tozlu sayfalarına gömülecek.

@Forse, öyle bir kişi olmayacak. Ailenizdeki her bir birey bir gün ö-le-cek. Ölecek. Bu gerçeği inkar etmek size hiçbir şey sağlamaz.
@Kalem21, gerçek bu. Sevgi, karın doyurmayacak, hayallere ulaştırmayacak ve korumayacak. Var olan gerçeği inkar etmek ve kaçmaya çalışmak olan durum.

@Forse, öyle bir kişi olmayacak. Ailenizdeki her bir birey bir gün ö-le-cek. Ölecek. Bu gerçeği inkar etmek size hiçbir şey sağlamaz.
@Kalem21, gerçek bu. Sevgi, karın doyurmayacak, hayallere ulaştırmayacak ve korumayacak. Var olan gerçeği inkar etmek ve kaçmaya çalışmak olan durum.
Anlamak istemiyorsunuz çünkü kendinizi şartlamışsınız. Küçüklüğünden beri iyi bir kişisel eğitim alan çocuk senden daha başarılı olacak. Çünkü onun övünebileceği, sevebileceği ve arkasına bakınca "vay be" diyebileceği bir çocukluğu olacak. Sağlıklı gelişmiş bir çocuk senden her zaman bir adım değil on adım önde olacak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben arkadaşım ve arkadaşımın babasıyla daha 6-7 yaşında eğitim gönülleri vakfına giderken benim babam kahvede arkadaşlarıyla okey oynuyordu sigara dumanı altında. :D Ben o duman altında acaba babamı görür müyüm diye camdan bakarken kafamı çevirdiğimde birbiriyle yolda giderken konuşan top ile paslaşan bir baba görüyordum. Sen her zaman yapabileceğin fazlasını görürsün kapasiten düşük olduğundan halbuki yapabileceğinin sınırı yoktur. Çocuğun başını okşasan bile çocuk için bir mutluluk kaynağıdır.

Karın doyuran şey mutsuzluk ve travma olacak ise ve gelecek yıllarda gözü dolu bir şekilde başka çocuklara bakıp ''ah keşke bende böyle bir çocukluk yaşasaydım şimdi ne anılar ne hayallerden bahsederdim oğluma/kızıma'' diye acı çekecek ise hiç doymasın daha iyi. Yaşamak için psikoloji ve sağlık en önemli şey. Maddiyat bir şans oyunu ile bile düzelme imkanı olan bir şey. Ha tabi bu ihtimal üzerine yaşamak bir saçmalık olur ancak bu da bir gerçek. Ancak geçmiş ve yaralar düzelmesi olmayan ve gelecekteki seni belirleyen bir etken. Her gece gözü yaşlı bir şekilde camın balkonun önünde geçmişine küfür eden biri ne kadar doyarsa doysun daima lokma boğazında kalacak. Tad alamayacak, zevk alamayacak. İntihar a kadar yolu var bunun Allah korusun. Karın doyuran şey sizin aksinize maddiyat değil sevgi de değil sağlık ve mutluluktur. Sevgi ve mutluluk iki ayrı kavram. Sevgi anlık bile sürebilir ama insanın içindeki o mutluluk ömür boyu. Duygusuz yaşayan bir insan insanı insan yapan şeyi kaybetmiştir.

Bu prototiplerden ne kadar çabuk kurtulursan akıl sağlığını ve özgüvenini o kadar fazla korumuş olursun.

Anne babaya saygı duyulur, çocuğun duygularını ve isteklerini önemsemeden kendi isteklerini haklarıymış gibi zorla dikte eden ruh emicilere değil.
Dostum ailemin arka planını bilmiyorsun ve genelleme yaparak konuşuyorsun en başta temel olan şey : Ailem evlat kayırıyor bu sadece en basiti.

Yeni konular

Geri
Yukarı