Aşırı ısınan HP laptop için termal macun önerisi

Arctic MX-4 çok fazla kullanılıyor ama sahtesi falan varmış piyasada iyice araştırmak lazım.

Bunu araştırdım Arctic MX-4 yerine Arctic MX-6 öneriyorlar genellikle.

Aynı laptopun i5 9300H'li versiyonu vardı bende, orjinal Arctic MX4 ile macunu yenileyip içerisini tertemiz yapmama rağmen sıcaklıklarım gene 95+ derecelerde geziyordu. Uzun uğraşlar ve araştırma sonrası işlemci frekansını Throttlestop ile düşürerek sonunda azaltabilmiştim sıcaklığı. Satmadan 2-3 ay önce de BIOS üzerindeki Hyper threading seçeneğini kapatmam ile sıcaklığı büyük oranda neredeyse performans kayıpsız düşürebildiğimi görmüştüm ve kalan sürede öyle sorunsuz kullanmıştım. Eğer macun yenilemek işe yaramazsa sanallaştırma ve bunu kapatın belki işinize yarar, en kötü biraz performans kaybı karşılığında ThrottleStop ile frekansı biraz düşürün veya uğraşamam dersemiz direkt sistemden Turbo Boost'u kapayın.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Bu işlemleri daha önce yapmadım ama yardımcı olabilir misiniz?

Güç seçeneklerinden işlemci gücü düşürebiliyorsunuz ekstra programlara gerek yok. Hyper threading ayarını kapatıp deneme yapacağım umarım sorunu çözerim.

İşlemcinin baz frekansına düşürmek sıcaklığı en fazla indiren yöntem olsa da performans kaybı da en yüksek olduğundan ara yolu bulmayı sağlayan ThrottleStop'ı önerdim. Benim işlemcimin baz frekansı 2.4GHz iken Turbo Boost ile 4.1GHz idi mesela, güç seçeneklerinden düşürdüğümde direkt 2.4GHz'ye iniyordu, bu da performansı dibe vuruyordu. Uygulama ile 3.2-3.4 GHz seviyesine indirdim ve hem sıcaklıklar rahatsız etmeyen bir seviyeye indi hem de performans ortada oldu.

Fikir vermesi açısından paylaştım hocam.

Yine pek fikir veremez, test macun sürüldükten hemen sonra yapılmış galiba. Pumpot ve uzun vade durumu önemli olan.

Performans düşüklüğü zaten yaptım arkadaşlar. Etkili çözüm olarak macun düşünüyorum. Ayrıca az önce sanallaştırmayı da kapattım deneyeceğim. Performansı yükseltip

Yanıtınız için teşekkür ederim. Bu işlemleri daha önce yapmadım ama yardımcı olabilir misiniz?

Bilgisayar açılırken F10 tuşuna basarak BIOS'a girin, orada bu seçenekleri görebilirsiniz. En son kaydederek çıkın, çok basit bir işlem zaten. ThrottleStop için burada açıklaması uzun sürebilir fakat çok iyi bir rehber var forumda buradan detaylıca öğrenebilirsiniz. Throttlestop arayüz rehberi
İşlemcinize undervoltta yapabilirsiniz ayrıca, o da az da olsa etkili oluyor düşürmede. Throttlestop Undervolt Rehberi
Dediğim frekans ayarlama da Turbo FIVR Control sekmesinde sol alttaki Turbo ratio limits kısmı, dilediğiniz sayıyı oraya girerek ayarlayabilirsiniz.

Yine pek fikir veremez, test macun sürüldükten hemen sonra yapılmış galiba. Pumpot ve uzun vade durumu önemli olan.
Uzun vade kullanıp sonuçlarını paylaşan bir video bulamadım maalesef. Fakat satışlarının yapıldığı sitelerde iki ürün içinde olumlu şeyler yazılmış bir çok kullanıcı uzun vade kullanım sonuçlarını yazmış.

Bilgisayar açılırken F10 tuşuna basarak BIOS'a girin, orada bu seçenekleri görebilirsiniz. En son kaydederek çıkın, çok basit bir işlem zaten. ThrottleStop için burada açıklaması uzun sürebilir fakat çok iyi bir rehber var forumda buradan detaylıca öğrenebilirsiniz. Throttlestop arayüz rehberi
İşlemcinize undervoltta yapabilirsiniz ayrıca, o da az da olsa etkili oluyor düşürmede. Throttlestop Undervolt Rehberi
Dediğim frekans ayarlama da Turbo FIVR Control sekmesinde sol alttaki Turbo ratio limits kısmı, dilediğiniz sayıyı oraya girerek ayarlayabilirsiniz.
Hocam ben tam tersini istiyorum aslında. Performans zaten düşük, ben performansı yükseltip ısınma sorununu çözmek istiyorum. Anladığım kadarıyla diğer işlemleri yapsam bile performans düşürmeden ısı sorununu çözemeyeceğim bu yöntemle.

Yeni konular

Geri
Yukarı