Aşırı RAM kullanımı nasıl çözülür?

Mehmethan213

Hectopat
Masaüstü pencere yöneticisi aşırı bellek kullanıyor bu yüzden bilgisayar kendiliğinden uygulamaları kapatıyor. Görev Yöneticisi'ni açınca bilgisayarınız düşük bellek ile kullanılıyor diyor çoğu şeyi göstermiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• görev yöneticisi.jpg
    görev yöneticisi.jpg
    354,5 KB · Görüntüleme: 46
Masaüstü pencere yöneticisi aşırı bellek kullanıyor bu yüzden bilgisayar kendiliğinden uygulamaları kapatıyor. Görev Yöneticisi'ni açınca bilgisayarınız düşük bellek ile kullanılıyor diyor çoğu şeyi göstermiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Artı -1 Eksi
Sürekli mi böyle? Eğer değilse bellek sızıntısı vs olmuş olabilir. Kaspersky ile tarama yapın. Virüs olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada diyor ki hocam lazım olduğu zaman yer açar az önce videoyu açmaya çalışınca bu hatayı aldım sanırım benimki pek açmıyor.

Sürekli mi böyle? Eğer değilse bellek sızıntısı vs olmuş olabilir. Kaspersky ile tarama yapın. Virüs olabilir.

Sürekli değil bazen aniden yükseliyor bilgisayarı kullanılmaz duruma getiriyor kapat aç yapmadan düzelmiyor.

Dosya Ekleri

• bellek.jpg
    bellek.jpg
    24,7 KB · Görüntüleme: 12
Burada diyor ki hocam lazım olduğu zaman yer açar az önce videoyu açmaya çalışınca bu hatayı aldım sanırım benimki pek açmıyor.

Sürekli değil bazen aniden yükseliyor bilgisayarı kullanılmaz duruma getiriyor kapat aç yapmadan düzelmiyor.
Sızıntı da böyle olur ama sürekli olmaz. Oyunlar hata veriyorsa sürekli aç kapa vs yaparsan buga girerse öyle sızıntı olabilir ama virüs ihtimali de var. Kaspersky indir tam tarama yap.

Başlangıç uygulamalarını devre dışı bırak bilgisayarı yeniden başlat.

Başlangıç uygulamalarında sadece sistem için gerekenler var teşekkürler.

Arkadaki oyun pencereli modda mı açık? Uyumluluk modunda deneyin bir de.

Tekrar aynı sorun olursa deneyeceğim teşekkürler.

Sızıntı da böyle olur ama sürekli olmaz. Oyunlar hata veriyorsa sürekli aç kapa vs yaparsan buga girerse öyle sızıntı olabilir ama virüs ihtimali de var. Kaspersky indir tam tarama yap.

Şu an tarama yapıyorum teşekkürler.

Araştırma yapınca Intel sürücüsünde böyle bir sorun varmış ve çözmüşler.

İşlemciye gömülü GPU'nun sürücüsünü güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Güncelleme varsa yapmadan önce DDU ile işlemci ekran kartını kaldırın ve yeniden yükleyin.

Bu işlemden sonra sistemi yeniden başlatın.

Chrome'un yetersiz bellek hatası 32-Bit olmasından, 64-Bit tarayıcı kullanın. Sisteminiz 64-Bit olmasına rağmen 32-Bit tarayıcı kurmayı nasıl başardınız anlamadım. Tarayıcı indirme sayfaları kullandığınız işletim sistemini algılayıp ona göre indirme sunar. O yüzden 32-bit tarayıcı ile sizi Chrome indirme sayfasına yönlendirmek yerine 64-Bit çevrimdışı indirme dosyasını bırakıyorum.

Kabaca 32-Bit uygulamaların 3.5 GB bellek tüketim sınırı vardır. Bunu aşarsa hata verir veya çöker. Eski oyunlarda çökme sorunlarının daha çok yaşanması genellikle bu yüzdendir. 64-Bit bu sınırları kaldırır. Ayrıca 64-Bit hız, performans ve güvenlik tarafında da ekstra özellikler sunar.

Araştırma yapınca Intel sürücüsünde böyle bir sorun varmış ve çözmüşler.

İşlemciye gömülü GPU'nun sürücüsünü güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Güncelleme varsa yapmadan önce DDU ile işlemci ekran kartını kaldırın ve yeniden yükleyin.

Bu işlemden sonra sistemi yeniden başlatın.

Chrome'un yetersiz bellek hatası 32 Bit olmasından, 64-bit tarayıcı kullanın. Sisteminiz 64-bit olmasına rağmen 32 Bit tarayıcı kurmayı nasıl başardınız anlamadım. Tarayıcı indirme sayfaları kullandığınız işletim sistemini algılayıp ona göre indirme sunar. O yüzden 32 Bit tarayıcı ile sizi Chrome indirme sayfasına yönlendirmek yerine 64-bit çevrimdışı indirme dosyasını bırakıyorum.

Kabaca 32 Bit uygulamaların 3.5 GB bellek tüketim sınırı vardır. Bunu aşarsa hata verir veya çöker. Eski oyunlarda çökme sorunlarının daha çok yaşanması genellikle bu yüzdendir. 64-bit bu sınırları kaldırır. Ayrıca 64-bit hız, performans ve güvenlik tarafında da ekstra özellikler sunar.

İlk defa Chrome için 32 Bit ve 64 Bit seçenekleri olduğunu duydum ve iki fotoğraftan nasıl bu kadar çok şey anladınız hayrete düştüm saygılar. Dediklerinizi deneyeceğim.

Geri
Yukarı