Asker nasıl olunur?

279683

Hectopat
Ben asker olmak istiyorum. Asker olmak için illa universiteye gitmek lazım mı yoksa liseden mezun olduktan sonra asker olabilir miyiz? Lise 1'e gidiyorum. Er olmak benim için sıkıntı değil.

Liseyi bitirip direk er olarak başlıyabiliyor muyuz?

Lisede bolum seçeceksin. Esit agirlik veya sayisal liseyi bitireceksin. Sonra askeriye basvuru yapacaksın. Bir tek sen degil 1 milyon kisi yapacak. Sonra o 1 milyon kisiden en fazla 50 bin kisi alacaklar. Bunlari yapasaya kadar çok zaman var. Rehber ogretmenin diyecek bunlari asker olmazsan baska mesleklere de bak diye. Ben de bolum seciyorum hayatimin donum noktasini belirleceğim cok stresliyim.

• En az ilköğretim mezunu olan birisi asker olabilir ancak sözleşmeli er veya erbaş olarak başvurabilir.
  • En az lise mezunları uzman çavuş olmak için başvuru yapabilirler.
  • 2 yıllık önlisans veya meslek yüksek okulu mezunları astsubay olmak için başvurabilirler.
  • Subay olmak içinse 4 yıllık üniversite mezunu olmak gerekiyor.
Sivil okullardan mezun olarak asker olmak sadece bir seçenek. Başka bir seçenek ise askeri okullara gitmek. Milli Savunma Üniversitesi´ne girmeye hak kazanan öğrenciler astsubay ya da subay olabilirler. Astsubaylık eğitimi 2 yıl, subaylık eğitimi ise 4 yıl.

MSÜ. Milli savunma unuversitesine giderek havaci karaci ya da denizci olarak askere baslarsin tabii icinde bolumleride var ast subay tegmen vs. Ya da liseyi bitirince askere gidicegin zaman forum doldurarak uzman casuv olarak kalabiliyorsun.

Geri
Yukarı