Askerde Mermiler Gerçek Midir?

Acemi birliğinde sadece atış eğitimlerinde mermi veriliyor ve komutanlar başında bekleyip sıktırıyor. Silahı kamuflajlar giyildikten hemen sonra veriyorlardı. İlk 1 haftada herkesin zimmetli tüfeği oluyor ama şarjörsüz. Usta birliğinde ise genelde 100 mermi ile geziyorsun. 1 tüfekteki şarjör +4 yedekti galiba. Her şarjörde 20 mermi. Mermilerin hepsi gerçek. Normalde askerde sahte bir şey yok. Ha eğitim sırasında baskın eğitimi gibi üstünüze ateş açarlarsa (eğitim mermisi/sadece sesi olan, çekirdeği olamayan mermi ile) kullanabilirler. Onun haricinde her şey gerçek.

Bunları Jandarmaya göre söylüyorum. İç hizmet harici nöbet tutan asker böyle oluyor. Gerçi iç hizmette olsan yaptığın yere göre tüfeğin hep oluyor ama koğuşta vs. duruyor. Gerekirse alıyorsun. Bunlar ileriki safhalar.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Parti Şapkası G3 sağlam ve güçlü bir silahtır. Eğitim için de uygun, sırf bir eğitim için komple silah yenilemek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Envanterde bir sürü silah mevcut, bunların kullanımı birliğe göre değişmektedir. Örnek cezaevi jandarma MP5 kullanır. Komando timlerinde Bora'sından tut bir sürü çeşit silah vardır.

Bu arada hala G3 mü kullanılıyor? Askerlikle alakalı hangi yazıyı okusam uzun yıllar önce de şimdi de hep aynı tüfekten bahsedilir. On yıllardır aynı. Neden daha gelişmiş bir tüfeğe geçilmiyor?
Sürücü kursunda neden son model Taycan kullanılmıyorsa aynı sebepten :D amacına göre yenilemek fazla masraflı.

@Parti Şapkası G3 sağlam ve güçlü bir silahtır. Eğitim için de uygun, sırf bir eğitim için komple silah yenilemek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Envanterde bir sürü silah mevcut, bunların kullanımı birliğe göre değişmektedir. Örnek cezaevi jandarma MP5 kullanır. Komando timlerinde Bora'sından tut bir sürü çeşit silah vardır.

G3 güçlü ancak sağlam değildir. Eğer silaha sizden bir önceki kişi iyi bakmamış ise tutukluluk artık normal bir durum haline gelir. Ayrıca G3 namlu uzunluğu bakımından uzun bir silah olduğundan ağırdır. Ancak attığı mermiler vücut içine girince parçalanır. Bu da G3 ile vurulan bir kişinin hiçbir türlü kurtulamaması eğer şanslı ise belki yaşayabilir. G3 güzel silahtır ancak bunu dağda Hakkari soğuklarında karlı bir ortamda iseniz elinizdeki silaha gözünüz gibi bakmanız gerekir. Ancak AK-47 kısa menzil ile sağlamlık ve dayanıklılık konusunda G3'ün önündedir ancak ölümcül bir silah değildir. Şahsen G3 artık envanterden kaldırılmalı çünkü 1964 de üretilen bir silah ne kadar sağlıklı olur bilinmez. KCR modellerine ya da yeni hafifletilmiş MPT-76 olursa daha avantajlı olur. Ancak eskiden bazı birlikler G3 olmasına rağmen AK-47 kullanırlardı.

Her yerde G3 kullanılmıyor. Ben acemilikte G3, usta birliğinde ise MP5 kullandım. Gördüğüm bazı birlikler ise AK-47 olduğunu düşündüğüm bir tüfek kullanıyorlardı.

Geri
Yukarı