Askere gitmek nasıl bir his?

Mesela benim ne kadar yakınım askere gittiyse hep bir coşku hüzün vs hep bir arada oluyor.
Yani neden böyle oluyor ki her seferinde?
Gecenin 5'inde kalk ayak işi yap azar ye, patates soy vs vs.
Silah bile tutmuyorsun.
Gidenler anılarını anlatabilir mi?
İyi mi, kötü mü buraya yaşanmışlıkları yazın ki hem benim hem başkalarının düşüncesi olsun.
Şuan askeriyede nöbetten yazıyorum, korkulacak zerre bir şey yok gelince bu mu yani diyorsun. Kafan rahat olsun. Ben tankçıyım, tank topu da sıktım, mg3 te sıktım, g3 te sıktım, dışarıda birisi istesede yapamaz bunları, askeriye eğlenceli bir o kadar da ciddi bir yer. Gitmek isteyenler gönül rahatlığıyla gidebilir en önemli konu emniyet tedbirleri onlara dikkat edin yoksa çarpılırsınız.

Kişiden kişiye göre değişir kardeş o. Ben elverişsiz raporu aldım yapmadım. 5 gün kaldım sadece askeriye de ama, yine de anılarım oldu az da olsa. İlk günler zorlan mesela tıraş olurken. Çok basit gibi gelebilir sana şu an ama orada öyle değil. Sana tavsiye erken kalk ve erken git lavaboya. Her zaman ağırbaşlı ol. Çok gülme, kendi kafana göre bir arkadaş bulduğunu zannedip her şeyini anlatma! Paylaşımcı ol ama her zaman değil. Çok çok ihtiyacı olana maddi destek olabilirsin ama her zaman değil. Önüne gelenle konuşma. Paranı pulunu iyi sakla. Askere giderken değerli bir elektronik eşya götürme kapıdaki hırsızlar alıyorlar. Sakın ama sakın askere gittiğinde manitan olmasın sakın! Gittiğin mevsim kışa denk gelirse ve çok soğuk bir yere gidiyorsan ailenden termal içlik parası al mutlaka = bomboş bir şey Allah yar ve yardımcın olsun.
Yok benim askere gitmeme daha uzun süre var 😃 sadece merak ettim.

Kısa dönem jandarma olarak yaptım. Önemli bir cezaevinde görevliydim. Büyük mafya-çete liderleri/üyeleri ve siyasi mahkumlar vardı. Yemeğimizi kendimiz yapıyorduk. Yani içimizden yemek yapmayı bilen askerler aşçı oluyor. Tabi yanında da yardımcılar yine askerler...
Yani bulaşık, sebze soyma, doğrama falan var. Bunlar ağır işler değil aslında. Cezaevi nöbetleri çok uzun oluyor. Gün içinde karakoldaki askerler çeşitli dış görevlere gidiyor. Üst üste yerinize nöbetçi bulamıyorlar. Sık sık 9 saat nöbet görüyorduk.

Bir de nerede olursanız olun acemi birliğindeki ilk 5-6 gün çok saçma hareketler, ot yolma, ağaca taşa vb nesnelere selam durma, künye okuma falan yaşıyorsunuz. Resmen gerizekalı muamelesi görüyorsunuz.
Acemi eğitimine bir hafta geç gitmenizi öneririm. Hiçbir şey olmaz.

Düşeceğin yerden tut, başındaki komutanın psikolojik durumuna kadar binlerce farklı senaryoda askerlik yaşayabilirsin. Dolayısıyla kimi güle oynaya, kimi diken üstünde, kimi lanet ederek askerlik yapıyor. Ne olursa olsun, sana verilen işi layıkıyla yapacaksın. İş ne olursa olsun saygı duymalısın.

Eline silah almayan da var, tankın/uçağın/denizaltının içine girebilen de var. Şans işi. Bu tarz şanslara erişebilirseniz değerlendirin. Kışladan çıktıktan sonra milyonlar verseniz de erişemeyeceğiz şeyleri göreceksiniz askeriyede.

Mümkünse de 15-30 gün askerlik yapıp orduyu fütursuzca eleştirmeyin. Siz oraya piyon gidip, piyon dönüyorsunuz, bedelliler zaten %99 iplenmiyor bile. Profesyonel askerliği görmediğiniz için atıp tutmanın manası yok.

Mesela benim ne kadar yakınım askere gittiyse hep bir coşku hüzün vs hep bir arada oluyor.
silah bile tutmuyorsun.
İyi mi, kötü mü buraya yaşanmışlıkları yazın ki hem benim hem başkalarının düşüncesi olsun.

Allah izin verirse 2023 yılında bende gideceğim.

Genelkurmay da askerlik yapan birisi olarak:
Kardeşim askeriye de bile her şey artık siyasileşti ben sana bunu söylüyorum.
Patates soy ayak işi yap gibi şeyler yok askerde hele ki o patates soyma mevzusu falan hikaye.
Bunu anlatan adam askerde çok eziyet çekmiştir çok dayak yemiştir komutanına gidip ağlamıştır sonra gelince de bir başkasına yaşatmış gibi anlatmıştır.
Gidiyorsun acemi birliğinde bütün bölükler belirli bir noktada toplanıyorlar herkes neden anlıyorsa anons ediliyor ayağa kaldırılıyorsun gidiyorsun orada seçerlerse seçildin yoksa bilgisayar kafasına göre bir yere atıyor seni.
Kaderini kendin belirliyorsun ama kaderinin nereye çıkacağını bilemiyorsun gibi bir şey.
Kavga yok komutan dayağı yok OLAMAZ!
Sana bir fiske bile vuramazlar orada CİMER'e yazınca bak bakalım ne yapıyorlar o bölüğe.
Devlet bünyesinde bir askersin her şey devlet tarafından karşılanacağından dolayı istediğin gibi her türlü dava açma yetkisine sahipsin.
Askerde her şey bilgiye bakıyor rütbelerden korkacaksın diye bir şey yok babam yaşında orgeneraller, korgenerallerle kanki kanki muhabbet ediyordum hepsi de o kadar sevecen ve iyi insanlardı ki anlatamam sana.
Asker de her şey kanunlara ve içerisinde barındırdığı maddelere bakıyor bunu bilirsen paşasın.
Uzman gördüğün anda kaçacaksın, ben genelkurmaydayken Uzmanlar gözümüzün önünde yerde sürünüp şınav çekiyordu. Hepsi egolu ;)
Bir zamandan sonra ciddiye aldığım tek rütbe albay oluyordu sen düşün. :D
Uzun lafın kısası askerde dayak yok olamaz.

Silah bile tutmuyorsun.

Çükün kesilirken ne hissediyorsan aynısı.
Başta kötü son oluyor en sonunda ise mutlu son ile bitiriyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı