Askere gitmek istemeyen biri ne yapmalı?

Dostum peki diyelim ki olay senin dediğin gibi, mesele para kaldırmak değil de insanlara olası savaş durumları için askeri eğitim vermek. O zaman neden bedelli askerlik gibi bir uygulama var? Zengin insanların çocukları olağanüstü anlarda savaşa çağırılmayacak mı? Tamam gerçek hayatta zaten savaşmayacaklarını biliyoruz ama artık kağıt üstünde resmen bizden daha mı değerli sayılıyorlar?
Evet, paran varsa değerlisin. Halk dediğin şey ne işe yarar ki zaten? Vergi ver, askere git. Beğenmiyorsan başka bir ülkeye iltica edebilirsin. 6 ay askerlik ile birini olası savaş durumuna hazırlanabileceğini de düşünüyorsan orası ayrı. Şahsen ben mevcut askerlik eğitiminde birinin değil cepheye triatlon parkuruna hazır olabileceğini dahi düşünmüyorum.

Evet, paran varsa değerlisin. Halk dediğin şey ne işe yarar ki zaten? Vergi ver, askere git. Beğenmiyorsan başka bir ülkeye iltica edebilirsin.
Ha şu dediğini baştan deseydin de şu tartışmaya girmeseydik keşke. Parası yok diye kendisini zengin insanlardan aşağı sayan kapitalizm aşığı köleye ne anlatsam boş, adam zaten durumun farkında ve bundan zevk alıyor.

Ha şu dediğini baştan deseydin de şu tartışmaya girmeseydik keşke. Parası yok diye kendisini zengin insanlardan aşağı sayan kapitalizm aşığı köleye ne anlatsam boş, adam zaten durumun farkında ve bundan zevk alıyor.
Söylemlerin senin gibi üslup kullanan herkes gibi, etiketlemeye yönelik;
Parası yok diye kendisini zengin insanlardan aşağı sayan kapitalizm aşığı köle
durumun farkında ve bundan zevk alıyor.
Tabii ki rastgele bir insanın beni hayatında hiç görme ihtimali olmadığı için böyle cüretkar söylemlerde bulunmasını umursamayacak kadar olgunlaştım ama yine de sorayım; Ben en azından birilerini bu düzene karşı bilinçlendiriyorum, fiziksel olarak çalışıyorum. Sen ne yaptın klavyenden millete kapitalizm aşığı köle yazmak dışında.

Söylemlerin senin gibi üslup kullanan herkes gibi, etiketlemeye yönelik
Aksine, genellikle konu hakkında bilgisi olmayan insanların sırf bilgili görünmek amacıyla kullanmasından dolayı bu tip söylemlerden hoşlanmam ama durum tam olarak bu. Durumu açıklayacak daha genel terimler olsa onları kullanırdım.
Ben en azından birilerini bu düzene karşı bilinçlendiriyorum, fiziksel olarak çalışıyorum.
Senin hiç kimseyi düzene karşı bilgilendirdiğin falan yok. Sen kafanda doğru kabul ettiğin saçma sapan bir düzenin propagandasını yapıyorsun. "Zengin insanlar tabii ki savaşmayacak, zengin insanlar değerlidir." demek bilgilendirmek falan değildir. Ben param yok diye kendimi hiç kimsenin altında göremem.

Sen ne yaptın klavyenden millete kapitalizm aşığı köle yazmak dışında.

Düzene karşı yapacak birşeyin yoksa bile koyun gibi düzene uymak yerine neyin yanlış olduğunu fark edersen en azından beynin uyuşmaz. Şimdi onun için de "elinden birşey gelmiyorsa beynin uyuşmasa kaç yazar?" da diyebilirsin tabii, şahsen ben şu kısacık hayatı beynimi kullanarak yaşayabilmek isterim. Belki sisteme karşı çıkacak gücümüz yok ama hiç değilse sistemin kölesi olmayız.

Senin hiç kimseyi düzene karşı bilgilendirdiğin falan yok. Sen kafanda doğru kabul ettiğin saçma sapan bir düzenin propagandasını yapıyorsun. "Zengin insanlar tabii ki savaşmayacak, zengin insanlar değerlidir." demek bilgilendirmek falan değildir. Ben param yok diye kendimi hiç kimsenin altında göremem.
Senin bilinçli bir insan olduğunu biliyorum, okuduğunu anlayabilme gücüne de güveniyorum bu sebeple benim orada "Mevcut düzende bu şekilde..." demek istediğimi anladığını varsayıyor ama saatin geç olmasına veriyorum.

Dostum bizim için canını verenlerin hayalini kurduğu memleket yok artık. Vatan toprağının büyük çoğunluğu bizim için canını verenlere ihanet edip İngilizlerle işbirliği yapanların tapulu malı. Bu konuda da hiçbir şey yapamayız çünkü bunu seçen halkın kendisi. Bu sebepten ötürü ben kendimi hiçbir şekilde borçlu hissetmiyorum.
Bu konuda şuan ki zaman için haklısın dostum

Senin bilinçli bir insan olduğunu biliyorum, okuduğunu anlayabilme gücüne de güveniyorum bu sebeple benim orada "Mevcut düzende bu şekilde..." demek istediğimi anladığını varsayıyor ama saatin geç olmasına veriyorum.
Ya kardeşim, şimdi döndüm orada yazdıklarına bir daha baktım sonradan yeni kısımlar eklemişsin. Yahu benim dediğim şeye karşı çıkıp askerlik sistemini savunan sensin. Bedelli askerlikten para kaldırmaya çalışıyorlar dedim hayalperest dedin, 6 ayda olası savaş durumu için eğitim veriyorlar dedim "6 ayda parkur bile yapamazsın" dedin. O zaman bu 6 aylık askerliğin amacı ne dostum sen anlat da anlayalım, benim aklıma başka hiçbir olasılık gelmiyor çünkü.

Ya kardeşim, şimdi döndüm orada yazdıklarına bir daha baktım sonradan yeni kısımlar eklemişsin. Yahu benim dediğim şeye karşı çıkıp askerlik sistemini savunan sensin. Bedelli askerlikten para kaldırmaya çalışıyorlar dedim hayalperest dedin, 6 ayda olası savaş durumu için eğitim veriyorlar dedim "6 ayda parkur bile yapamazsın" dedin. O zaman bu 6 aylık askerliğin amacı ne dostum sen anlat da anlayalım, benim aklıma başka hiçbir olasılık gelmiyor çünkü.
Çok kısaca açıklayayım aramızda kırgınlık küslük olmasın. Yılda askerlik yapanların küçük bir kısmı bedelliden yararlanıyor. Oysa bir kişinin 6 ay askerlik yapmasının devlete maliyeti binlerce lira. Bu sebeple, bedelli askerlik yapanlardan alınacak para bedelsiz yapanların masraflarını karşılamaya yetmeyeceğinden, askerliğin amacı bedelliden para koparmaktır gibi bir tez de yanlış olacaktır.

Geri
Yukarı