Askere gitmemek icin ucak kacirmak

Her insan askerliğe elverişli değildir, topyekûn bir savaş olmadığı sürece askerliğin zorunlu tutulmaması taraftarıyım. Gitmeyenin/gitmek istemeyenin erkekliğine laf etmek veya kişinin vatan sevgisine çomak sokmanın hiçbir mantığı yoktur. Herkes böyle düşünecek değil.

Demiyorum ki uçak kaçırın fakat böyle adamları zorla askere götürsen kimin ne kazancı olacak? Bıraksınlar artık şu "vatan borcu" muhabbetini.

Gitmeyenin/gitmek istemeyenin erkekliğine laf etmek veya kişinin vatan sevgisine çomak sokmanın hiçbir mantığı yoktur
Askeliği Sincan'da cezaevinde yaptım. Kimse kusura bakmasın ama vatan hainlerini hastaneye götürüp, mahkemelerine çıkarttım; gün geldi günde 8 saat nöbet tuttum başlarında, vatan aleyhine slogan atışlarını dinledim, vatan borcu mudur evet, ödenmesi gerekir mi evet, adam olmayanların gitmemesi mi gerek evet. Askerde yaptığım işi para verseler yapar mıyım, hayır. İsteyerek mi yaptım hayır. Bence her insan hayatında her şeyi isteyerek yapmıyor, askerlik de bunun içinde. En azından benim düşüncem bu yönde.

İstemeye istemeye yapılan şeyden kimseye hayır gelmez, anlatmak istediğim nokta bu zaten, kaçırdın sanırım. "Vatan hainleri" diye bahsettiğin kısım kimlerdendir bilemiyorum fakat askere gitmek istemeyen bir insanı vatan haini diye etiketlemek bağnazlıktır benim gözümde. Din ve vatan millet sakarya konularıyla uyutulan bir ülke olduğumuz için bu konularda üretilen yapıcı eleştiriler "hainlik, kâfirlik, onlar erkek değil" gibi saçma yerlere çekilebiliyor.

Söyleyecek söz bulamadim, güleyim bari :)
Hayır anlamadığım kısım konuların neden çok duygusal olarak analiz edilmesi ve fikirlere yakın olacak şekilde yorumlanması. Cezaevi'ndeki tutuklu/hükümlülerden bahsederken neden "vatan haini" olarak askerlerden bahsedeyim ki? Kimse mahkeme önünde suçu sabit olana kadar suçlu değildir. Bilmem anlatabildim mi?

Her hükümlü vatan haini mi oluyormuş? İlk kez duyuyorum cidden, alakayı kuramadım :D

Sonra konumuz ile epey alakasız oldu, demek istediğim gayet net anlaşıldı bence.
:)))

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı