Askeri Hava Harp Okulu'na Nasıl Gidilir?

Emrebaba3460

Hectopat
Ben lise 1'e yeni geçtim. LGS'den 247 puan tutturdum fakat meslek lisesine gitmek zorunda kaldım diploma notu yüzünden. Neyse ben askeri hava harp okuluna gitmek istiyorum meslek lisesinde okuyan birisi gidebilir mi ? Gidebilirsem nasil gidebilirim yardimci olanlara simdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Malum eğitim sistemi o kadar değişti ki artık tam olarak ne olduğunu bilmek zor. Fakat normal zamanlarda meslek lisesinden mezunları kabul etmiyordu. Düz liseler, anadolu liseleri ve fen liseleri kabul ediliyordu. Ayrıca liseyi bitirdikten sonra maksimum bir sene ara vermiş olmayı kabul ediyordu. Güncel sistem ile ilgili @InJustice daha detaylı bilgi verebilir size.

Hava Harp Okulu'na nasıl gidilir sorusuna gelecek olursak; öncelikle üniversite sınavında yeterli puanı almanız gerekli. Ayrıca HHO'ya başvurmuş olmanız gerekli. Puanınız yapılan sıralamaya girmeye yeterse sizi mülakatlara davet ederler. Mülakatlarda başarılı olursanız sizi sağlık muayenesine davet ederler. Bundan da sorunsuz geçerseniz sizi Yalova'ya Uçuş Eğitimi ve sınavına davet ederler. Eğer yine sorunsuz başarı ile tamamlar ve açıklanan listede asil olarak bulunursanız yeni dönemde HHO öğrencisi olarak katılabilirsiniz okula.

Ayrıca teşekkür yazısı yazmak yerine size faydalı olan mesajları beğenmeniz daha yararlıdır bilginiz olsun:)

Malum eğitim sistemi o kadar değişti ki artık tam olarak ne olduğunu bilmek zor. Fakat normal zamanlarda meslek lisesinden mezunları kabul etmiyordu. Düz liseler, anadolu liseleri ve fen liseleri kabul ediliyordu. Ayrıca liseyi bitirdikten sonra maksimum bir sene ara vermiş olmayı kabul ediyordu. Güncel sistem ile ilgili @InJustice daha detaylı bilgi verebilir size.

Hava Harp Okulu'na nasıl gidilir sorusuna gelecek olursak; öncelikle üniversite sınavında yeterli puanı almanız gerekli. Ayrıca HHO'ya başvurmuş olmanız gerekli. Puanınız yapılan sıralamaya girmeye yeterse sizi mülakatlara davet ederler. Mülakatlarda başarılı olursanız sizi sağlık muayenesine davet ederler. Bundan da sorunsuz geçerseniz sizi Yalova'ya Uçuş Eğitimi ve sınavına davet ederler. Eğer yine sorunsuz başarı ile tamamlar ve açıklanan listede asil olarak bulunursanız yeni dönemde HHO öğrencisi olarak katılabilirsiniz okula.

Ayrıca teşekkür yazısı yazmak yerine size faydalı olan mesajları beğenmeniz daha yararlıdır bilginiz olsun:)
Yeterli puan olarak kac puandan bahsediyoruz mesela bu sene biraz disimi sıkıp anadolu bölümüne gecmeyi düşünüyorum

12. sınıfa kadar çok var ama 12 ye geldiğinde MSÜ sınavına gireceksin oradan aldığın sayısal puanına göre bir sıralaman olacak. Her sene değişiyor çağırdıkları kişi sayısı o yüzden kaç bine girmen lazım vs birşey demek zor. Şu anda alımları MSÜ sınavıyla yapıyorlar. Puanda yeterli değil ayrıca. Spor testi ve mülakat var o yüzden son girenin durumuna da bakmak zor.

Peki sizce pilot olmak icin ozel liseler ne kadardan basliyor istanbulda en ucuz fiyat nedir bir bilginiz varmi
Pilot olmak için özel liseye gitmene gerek yok şu havacılık lisesi zımbırtıları da dahil. Benimde hedefim pilotluk sana canı gönülden söyleyebilirim ki boşuna para israf etmiş olursun. Düzgünce eğitimini alıp üniversitede pilotaja gidebilirsin sıralaman iyi gelirse. Veya özel üniversitelerde burslu veya ücretli pilotaj okursun oda olmazsa 4 yıllık bir üniversite bitirir THY nin eğitim programı devam ederse ona başvurursun etmezse ailenden destek alarak bir pilot okuluna yazılırsın.

Peki sizce pilot olmak icin ozel liseler ne kadardan basliyor
Pilot lisesi diye bir şey yok. Sakın o reklamlara aldanıp başvurmayın. Üniversitelerin sadece pilotaj bölümleri var ve özel kurumların akademileri var sadece.

Pilot olmak için özel liseye gitmene gerek yok şu havacılık lisesi zımbırtıları da dahil. Benimde hedefim pilotluk sana canı gönülden söyleyebilirim ki boşuna para israf etmiş olursun. Düzgünce eğitimini alıp üniversitede pilotaja gidebilirsin sıralaman iyi gelirse. Veya özel üniversitelerde burslu veya ücretli pilotaj okursun oda olmazsa 4 yıllık bir üniversite bitirir THY nin eğitim programı devam ederse ona başvurursun etmezse ailenden destek alarak bir pilot okuluna
Pilot olmak için özel liseye gitmene gerek yok şu havacılık lisesi zımbırtıları da dahil. Benimde hedefim pilotluk sana canı gönülden söyleyebilirim ki boşuna para israf etmiş olursun. Düzgünce eğitimini alıp üniversitede pilotaja gidebilirsin sıralaman iyi gelirse. Veya özel üniversitelerde burslu veya ücretli pilotaj okursun oda olmazsa 4 yıllık bir üniversite bitirir THY nin eğitim programı devam ederse ona başvurursun etmezse ailenden destek alarak bir pilot okuluna yazılırsın.
Ya teşşekür ederim desteginiz yorumlarınız için aydınlattınız beni ben askeriden sivil havacılıga geçmeyi düşünüyordum amacım o özel üniversiteler fiyatlari biraz uçuk gibi geldi o ihtimal zor üniversitede pilot bölümü gibi birşey varmi direk egitim alabilcegim ?

Son düzenleme:
Ya teşşekür ederim desteginiz yorumlarınız için aydınlattınız beni ben askeriden sivil havacılıga geçmeyi düşünüyordum amacım o özel üniversiteler fiyatlari biraz uçuk gibi geldi o ihtimal zor üniversitede pilot bölümü gibi birşey varmi direk egitim alabilcegim ?
Evet var işte. Pilotaj bölümleri. Eğer iyi bir sıralama yaparsan Eskişehir Anadolu Üniversitesinde var ücretsiz okursun. Eğer burs kazanırsan ve maddi imkanın varsa Özyeğin vs de burslu gidebilirsin. Sayısal puanı ile alırlar ve sıralamarı yüksek olabilir. Girebilmek için JAR-FCL3 ve ICAO Annex-1 de yazan sağlık şartlarını karşılaman gerekiyor. Bölümü kazansan bile SHGM onaylı bir hastaneden Uçuşa elverişli raporu alamazsan kayıt yapamazsın o yüzden araştırmanda fayda var. Devlet üniversitelerinde bir tek Anadoluda var diye biliyorum şu anlık. Özel olarakta 2 -3 üniversitede var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı