Askeri pilot olmak için gerekenler nedir?

Benim biftek bildiğim pilotluk okuluna gitmen gerektiği ve g kuvveti testinden geçmen gerektiği.

G kuvveti testi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece g mi acaba?

Anladığım kadarıyla gerekenler:

MSÜ ve YKS'den iyi derece yapmam gerek.

Gözümde ve sağlığımda sorun olmaması gerek.

G kuvveti testi vs. onlardan geçmem gerek.

Mülakatlardan geçmem gerek.

Askeri üniversite okumam gerek.
MSÜ kazanıp Hho'ya gideceksiniz, ben de bu yıl gireceğim, umarım.
4 yıl okuduktan sonra sınavları var. Kazanırsanız pilot adayı olursunuz. Sonra eğitimi bitirmeniz şart. Ayrıca eğitim bitince tak diye pilot olmuyorsunuz.
Not: Pilot kalmak pilot olmaktan daha zor.
Hocam son cümleyi anlamadım, neden pilot kalmak daha zor?

Saha birçok testten geçiyorsun ama onlar genellikle sağlıkla alakalı bu ise bambaşka bir şey adamlar halden hala dönüyor.

Hayır, sadece fiziksel olarak en çok bilinen g testi sadece. Genellikle sağlıkla ilgili demek yanlış olur.
Alçak basınç testinden tut fırlatma koltuğuna kadar.
Anladığım kadarıyla gerekenler:

MSÜ ve YKS'den iyi derece yapmam gerek.

Gözümde ve sağlığımda sorun olmaması gerek.

G kuvveti testi vs. onlardan geçmem gerek.

Mülakatlardan geçmem gerek.

Askeri üniversite okumam gerek.

Hocam son cümleyi anlamadım, neden pilot kalmak daha zor?

Bunu diyen bir pilottu ayrica.
İleride herhangi bir sağlık problemin olduğu zaman( pilotliga engel olabilecek) elveda diyebiliyorsunuz.

Öncelikle MSÜ(TYT) sınavına girmen, sonrasındada YKS'de AYT sınavına girmen gerekiyor. Belli bir baraj puanını aştığında mülakata İstanbul'a çağrılıyorsun. Tabi çağrılmadan önce komutanlık seçimi yapman gerekiyor. Havayı seçiyorsun, İstanbul'da ön sağlık,spor,detaylı sağlık,sözlü mülakat ve hava harp okulu öğrencisi olmak için özel olarak psikomotor testine giriyorsun. Bunların hepsinden geçtiğin takdirde 6-8 aylık intibak eğitimi alıyorsun. Bu eğitimde elenirsen herhangi bir tazminat ödemiyorsun ancak bu eğitimden geçtiğin gün ilişiğin kesilirse o gün yemekhanede yediğin yemeği dahi ödeyeceksin. Dikkat et, seçimlerin büyük borçlara sokabilir.
4 senelik yatılı üniversite hayatı yaşıyorsun, devlet belli bir harçlık veriyor. Yemen içmen,barınman,kıyafetin,spor,sanat her türlü ihtiyacın gideriliyor.
3.sınıfda sanırım(?) sınıf seçimi ve pilotaj eğitimleri oluyor. Pilotaj eğitiminden önce de komple vücudun taramaya sokuluyor. En ufak bir risk görülürse pilotluktan eleniyorsun. Taramadan geçtiğin takdirde pilotaj eğitimlerin başlıyor, en sıkı eğitimlerin olduğu dönem. Son 2 sene yanlış bilmiyorsam. Burada elenenler, pilot olanlardan çok daha fazla.

Bilgim dahilinde olan her şeyi yazdım, umarım hayaline kavuşursun. Biz kavuşamadık.

Öncelikle MSÜ(TYT) sınavına girmen, sonrasındada YKS'de AYT sınavına girmen gerekiyor. Belli bir baraj puanını aştığında mülakata İstanbul'a çağrılıyorsun. Tabi çağrılmadan önce komutanlık seçimi yapman gerekiyor. Havayı seçiyorsun, İstanbul'da ön sağlık,spor,detaylı sağlık,sözlü mülakat ve hava harp okulu öğrencisi olmak için özel olarak psikomotor testine giriyorsun. Bunların hepsinden geçtiğin takdirde 6-8 aylık intibak eğitimi alıyorsun. Bu eğitimde elenirsen herhangi bir tazminat ödemiyorsun ancak bu eğitimden geçtiğin gün ilişiğin kesilirse o gün yemekhanede yediğin yemeği dahi ödeyeceksin. Dikkat et, seçimlerin büyük borçlara sokabilir.
4 senelik yatılı üniversite hayatı yaşıyorsun, devlet belli bir harçlık veriyor. Yemen içmen,barınman,kıyafetin,spor,sanat her türlü ihtiyacın gideriliyor.
3.sınıfda sanırım(?) sınıf seçimi ve pilotaj eğitimleri oluyor. Pilotaj eğitiminden önce de komple vücudun taramaya sokuluyor. En ufak bir risk görülürse pilotluktan eleniyorsun. Taramadan geçtiğin takdirde pilotaj eğitimlerin başlıyor, en sıkı eğitimlerin olduğu dönem. Son 2 sene yanlış bilmiyorsam. Burada elenenler, pilot olanlardan çok daha fazla.

Bilgim dahilinde olan her şeyi yazdım, umarım hayaline kavuşursun. Biz kavuşamadık.
Öncelikle bu uzun yazınız için elinize sağlık, her şeyden geçtim diyelim. En son aşamada elendim, o zaman ne oluyor? Bu arada sizin adınıza üzüldüm, neden elendiniz acaba?
Fmf hastalığı engel olur mu?

Öncelikle MSÜ(TYT) sınavına girmen, sonrasındada YKS'de AYT sınavına girmen gerekiyor. Belli bir baraj puanını aştığında mülakata İstanbul'a çağrılıyorsun. Tabi çağrılmadan önce komutanlık seçimi yapman gerekiyor. Havayı seçiyorsun, İstanbul'da ön sağlık, spor, detaylı sağlık, sözlü mülakat ve hava harp okulu öğrencisi olmak için özel olarak psikomotor testine giriyorsun. Bunların hepsinden geçtiğin takdirde 6-8 aylık intibak eğitimi alıyorsun. Bu eğitimde elenirsen herhangi bir tazminat ödemiyorsun ancak bu eğitimden geçtiğin gün ilişiğin kesilirse o gün yemekhanede yediğin yemeği dahi ödeyeceksin. Dikkat et, seçimlerin büyük borçlara sokabilir.
4 senelik yatılı üniversite hayatı yaşıyorsun, devlet belli bir harçlık veriyor. Yemen içmen, barınman, kıyafetin, spor, sanat her türlü ihtiyacın gideriliyor.

Göz çizdirmek pilotluga engel mi?

Geri
Yukarı