Askeri pilot olmak için gerekenler nedir?

Ben de bu mesleği istediğim için araştırmıştım bir süre Hava Harp Okulu'na gitmen gerekiyor ve puanı gazi veya şehit yakınlarına daha azdı galiba ama normal olarak 380 veya 420 puan almak gerekiyor herhalde.
YKS mi MSÜ mü?
Armudun sapının ucundaki çöpünün tepesinde duran kılı o🤣

Yani hem harbiyeyi kazanacaksın hem mezun olacaksın hem pilot olacaksın hem de diğer arkadaşlarından çok daha iyi pilot olacaksın. Üstüne üstlük jet pilotu olacak diğer arkadaşların arasından da sıyrılıp F-16'ya geçmiş olacaksın🤣

Eh işte biraz zor:) Ama sence de bu kadar zor olmasaydı bu kadar ilgi de çekmezdi di mi;)
Harbiden zor, imkan yok gibi gözükse de olunur. Olmanın karşılığı mükemmel bir hayat.

Harbiden zor, imkan yok gibi gözükse de olunur. Olmanın karşılığı mükemmel bir hayat.
Yok ya imkansız gibi görme olayı. Sen sana düşeni yapacaksın ve elinden gelenin en iyisi kadar çalışacaksın. Gerisi artık hem becerine hem şansına kalıyor. Çok iyi bir pilot olursun ama belki o dönem atıyorum F-16 pilot ihtiyacı yoktur kim bilir.
YKS mi MSÜ mü?
MSÜ önce YKS sonra yapılıyor diye biliyorum yanlışım olmasın.

Sağlık sorunun olmamalı, normal bir lise olur fakat askeri liseye gitmen daha büyük avantaj olabilir, üniversite içinse hava harp okulu şu an MSÜ olması lazım onu kazanman gerekiyor, İngilizce kesinlikle bilmen lazım bu arada. Maaşlar da senin tecrübene, görev yılına göre vesaire değişiyor ama dolgun maaşlardır büyük ihtimalle.

@Jira, Hocam bu konularda daha bilgi sahibi olduğu için o daha fazla yardımcı olacaktır.
Askeri lise dışında eksik yok dostum :)

Darbe girişiminden sonra askeri liseler kapatıldı. HHO için hangi lisenin okunduğu önemli değil. Önemli olan okulu kazanmaniz ve istikraririniz.

Askeri lise dışında eksik yok dostum :)

Darbe girişiminden sonra askeri liseler kapatıldı. HHO için hangi lisenin okunduğu önemli değil. Önemli olan okulu kazanmanız ve istikrar sürdürmeniz.
Hocam askeri pilot olacağız mesela ama G kuvveti testini geçemedin, ne olacak? Bütün emekler gidecek mi?

Sağlık sorunun olmamalı, normal bir lise olur fakat askeri liseye gitmen daha büyük avantaj olabilir, üniversite içinse hava harp okulu şu an MSÜ olması lazım onu kazanman gerekiyor, İngilizce kesinlikle bilmen lazım bu arada. Maaşlar da senin tecrübene, görev yılına göre vesaire değişiyor ama dolgun maaşlardır büyük ihtimalle.

@Jira, hocam bu konularda daha bilgi sahibi olduğu için o daha fazla yardımcı olacaktır.

Askeri liseler kapatılmadı mı nasıl gitsin?

Geri
Yukarı