Askeri pilotlukta göz sınırı ne?

Lazer yaptırınca gözlerde ışığa karşı hassasiyet oluşuyor. Bu nedenle hayır.
Kaynak nedir?
Şöyle de bir laf dolanıyor. "Göz doktorları neden o zaman gözlük kullanıyor?" diye.
Bu niye acaba diye düşünüyorum.
Çünkü belli bir yaştan sonra yapılamıyor. 50 yaşındaki bir insana bu operasyon yapılamıyor korneanın şeklinden ötürü. Göze kalıcı lens yerleştirilebiliyor fakat bu kesi olan açık bir ameliyat. Bunu da herkes istemiyor.

• Parlama, haleler ve çift görme. Genellikle birkaç günden birkaç haftaya kadar süren ameliyattan sonra geceleri görmede zorluk çekebilirsiniz. Artan ışık hassasiyeti, parlama, parlak ışıkların etrafında haleler veya çift görme fark edebilirsiniz. Standart test koşulları altında iyi bir görsel sonuç ölçülse bile, loş ışıkta (örneğin alacakaranlıkta veya sisli havalarda) görüşünüz ameliyattan sonra ameliyat öncesine göre daha fazla azalabilir.

Yalnız bu LASIK lazer, No Touch değil. LASIK lazerde retinada bir flep oluşturulup kaldırıldıktan sonra lazer uygulanıyor. İyileşme süreci çok daha kısa fakat göze müdahale olduğu için göz muayenesinde rahatlıkla anlaşılabiliyor. Bu yüzden MSÜ'ye gireceklere No Touch yapılır.
Işık hassasiyeti olmasa bile gözdeki derinlik hissiaytı algısını yok ediyor. Bir pilotun anlattığına göre önündeki uçağın ışığıyla Venüs'ü karıştırıp Venüs'e ilerleyen pilotlae oluyormuş.

Işık hassasiyeti olmasa bile gözdeki cisimlerin büyüklüğünü seçebilme algısını yok ediyor. Bir pilotun anlattığına göre önündeki uçağın ışığıyla Venüs'ü karıştırıp Venüs'e ilerleyen pilotlae oluyormuş.
Derinlik algısını kaybetme aşırı nadir bir yan etki. Hepsi kulaktan dolma bilgiler. Merak ettiklerin varsa olan birine sorabilirsin.

@ItsAllGoodman Dostum savaş uçağı pilotu olan biri diyor bunu. Kendi bilgin tamamen doğru değil kabul eder misin şunu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Işık hassasiyeti olmasa bile gözdeki derinlik hissiaytı algısını yok ediyor. Bir pilotun anlattığına göre önündeki uçağın ışığıyla Venüs'ü karıştırıp Venüs'e ilerleyen pilotlae oluyormuş.
Hangi pilotmuş o? O kadarda olacağını sanmıyorum.... Bildiğim kadarıyla uçakların arka, ön ve ortada olmak üzere 3 farklı renkte ışığı olur. Pilot zaten bunlardan birini görebiliyorsa gayet belirgin ve yanıp sönen diğer ışıklardan birinide görür. Yani Venüs ile karıştırması pek olası bir şey değil.
Videoyu sonradan gördüm :) Fakat hala pekte inanmıyorum.

@trysermyth Derinlik algısı dediğin şey bir cismin uzakta olup olmadığını seçebilmek. Sen sadece büyüklük küçüklüğe göre yargılarsan gayet mümkün. Bu videoda söylenmiş zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı