Askerliğim hala "öğrenci erteli" yazıyor

Hayır ceza yemezsin. Ben öğrenciyken tecilli olmam gerekirken bakaya gözüküyorum diye jandarma elime kağıt vermişti, kağıtta 15 gün içerisinde askerlik şubesine başvurun diyordu. Meğer tecil olmamış bir şekilde. Sonrasında bakmıştım tecil durumuna e-devlet ile, bakaya ve para cezası yazıyor. Gitmiştim okuldan tecil için bir kağıt vermişlerdi. Şubeye gidip tecil işlemlerini yaptırınca, para cezası ortadan kalkmıştı. Yani korkulacak birşey yok.
Benim üniversite şehir dışında. Onun için sıkıntılıyım. Diplomamı bile arkadaşıma vermediler de noterden vekalet verip aldırabildim.
Merhaba hocam, konu dikkatimi çekti. Ben de geçen haziran'da mezun oldum ve e devlet'de 31.12.2022 ye kadar tecilli gözüküyorum. Öğrenci erteli yazıyor. Ben mezun olduğum için otomatik olarak o tarihe kadar tecil oldu diye biliyorum yoksa gidip kendim mi tecil etmem gerek?
O tecil mezuniyetin sisteme işlenince ( askeriye sistemine ) düşüyor. Gidip tecil ettiriyorsun veya edevletten tecil ettiriyorsun. Mezuniyetinden sonraki 2 yıl tecil ettirebilirsin.
Şubeye git bence daha dün sabah cebime mesaj geldi yoklama kaçağı olarak görünüyosunuz diye hemen evraklarımı toparlayıp askerlik şubesine gittim teknik meslek lisesi mezunu olduğum için 6 yıl tecil ettirdim cezayı da tecilden dolayı sildiler.
Cezayı tecilden dolayı siliyorlarsa iyi. Ben de tecil ettireceğim sonuçta. Bu güzel haber. Teşekkürler. Arayıp duruma göre gideceğim şubeye.

Benim üniversite şehir dışında. Onun için sıkıntılıyım. Diplomamı bile arkadaşıma vermediler de noterden vekalet verip aldırabildim.
Diploma varken zaten tekrar okuldan belge almanıza gerek yok. Askerlik şubesini arayın, durumu anlatın. Giderken yanınıza almanız gereken belgeleri sorun. Başka bir yere gitmenize gerek kalmayacaktır, şubede halledersiniz.

Muhtemelen sizlerin bu sorununuzu, askerlik şubesine gidin orada çözerler. Mevcut tecili bozup, mezun olduğunuz tarihten itibaren 2 yıl tecil yapabilirler. Muhtemelen diplomanız da gerekir.

Gitmeden önce şubeyi arayıp bilgi almanızda fayda var, zira gerekli belgeler için tekrar tekrar gidip gelmeyin.
Teşekkürler, arayacağım yarın.

O tecil mezuniyetin sisteme işlenince ( askeriye sistemine ) düşüyor. Gidip tecil ettiriyorsun veya edevletten tecil ettiriyorsun. Mezuniyetinden sonraki 2 yıl tecil ettirebilirsin.

Cezayı tecilden dolayı siliyorlarsa iyi. Ben de tecil ettireceğim sonuçta. Bu güzel haber. Teşekkürler. Arayıp duruma göre gideceğim şubeye.

Valla dostum inan 450 TL cezayı görünce şok oldum git şubedeki bayana tecil ettirmek istiyorum dedim oda hemen işlemleri halletti.

Askerlik şubesine gittim. Sadece kimlik ile işimi hallettim. Mezun olduğum askeriyeye henüz bildirilmediği için öğrenci erteli yazıyordu hala. Gittim mezun oldum dedim, edevletten mezuniyetimi kontrol etti ( kurumun edevlet hesabı sanırım, benim mezuniyetimi sorgulayabilme yetkisi var ) ve tecilimi gerçekleştirdi.

Askerlik şubesine gittim. Sadece kimlik ile işimi hallettim. Mezun olduğum askeriyeye henüz bildirilmediği için öğrenci erteli yazıyordu hala. Gittim mezun oldum dedim, edevletten mezuniyetimi kontrol etti ( kurumun edevlet hesabı sanırım, benim mezuniyetimi sorgulayabilme yetkisi var ) ve tecilimi gerçekleştirdi.

Hayırlı olsun dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı