Askerlik durumu "ögrenci erteli" yazıyor

teknox

Decapat
Daha fazla  
Askerlik hizmetimi 2 yıl tecil ettirmek istiyorum. Eylül ayında üniversiteden mezun oldum. e-devlet'te öğrenci erteli olarak görünüyorum hala 31.12.2022 tarihine kadar. Mezun olunduktan 2 ay içerisinde bildirilmesi gerekiyor ya normalde, şimdi ne yapmalıyım?

Bazı kişiler tecil bitti yazana kadar tecil bozmayın, bekleyin, sürenin sonunda askerlik şubesine gidin diyor. Beklemem mi benim faydama olur şu aşamada? Yoksa gidip mezun tarihinden itibaren 2 yıl erteletmem mi?

Şubeye 10 Aralık perşembe günü gittim tecil için geldim Eylül de mezun oldum dedim edevlete geçti mi mezuniyetin dedi evet dedim içeri almadıkları için bilgileri alıp çağırdılar 2022 nin sonuna kadar 28 yaşa kadar tecilin yapıldı dedi bidaha da yok dedi tamam dedim herhangi bir belge getirmem gerekiyor mu dedim yok denildi bende bişey götürmemiştim. Şimdi kontrol ediyorum sistemden aynı önceki gibi öğrenci erteli olarak duruyor farklı bişey yok . Askerlik şubesine gittikten sonra aöf bürosuna gidip diplomamı aldım acaba okul daha bildirmediği için mi öğrenci erteli görünmeye devam ediyor. Ayrıca zaten 31.12.2022 kadar öğrenciliğim devam etseydi mevcut tecilim zaten aynı tarihe kadar devam ediyordu. Erteleme nedeni 4 yıllık lisans mezunu olduktan sonra verilen 2 yıl olarak görünmesi gerekmiyor mu öğrenci erteli olarak görünmeye devam ediyor.
Bekledim 6 gün oldu bugün her gün sistemden kontrol ettim öğrenci erteli durumu değişmedi mevcut erteleme nedeninde bir değişiklik olmadığı için gittiğim şubeyi telefonla aradım bu seferde telefondaki kişi mevcut durumu söyledi aynı şubeye geldim oraya işlem yapıldı 2022 sonuna kadar ertelediklerini söylediler şubenizden dedim bilmiyorum acaba ne işlem yaptılar dedi siz dedi bağlı olduğunuz şubeyi arayın onlara söyleyin bu seferde dedi tamam dedim kapattım aradım bağlı olduğum şubeyi aynı şeyi söyledi oda geçen hafta şubeye gittim söyledim durumumda herhangi bir değişiklik olmadı dedim oda ne yaptılar ki acaba dedi mezun oldum dedim yöksis bildirmemiş bize daha dedi ben bakayım eğer mezuniyetiniz işlendi ise aktarayım dedi 15-20 dakika sonra arayın dedi aradım işlemleri yaptım dedi. Önemli olan nokta şu mezuniyet tarihi baz alınıyormuş yani hangi tarihte mezun oldunuz ise o tarihten itibaren 2 yıl tecil hakkı veriliyor. Öğrenci olarak görünüyorum diye bekleseniz dahi mezuniyet tarihi baz alınıyor 1 sene sonra bile yapsanız hakkınız 1 senesi kalıyor geç bildirmenin hiçbir faydası yok aksine dediki şube yoklama kaçağı olurdunuz ceza alırdınız dedi bildirmek kanunen gerekiyormuş benim anladığım yök bunları geç bildiriyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı