Askerlik için göz muafiyeti

mertuna

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Son göz kontrolümde astigmat bunlara ek olarak miyop ve hipermetrobum bulunmakta. 10 yıldır gözlük kullanıyorum ve sağ sol göz numaralarım 5.25 olarak gözüküyor, askerlik için herhangi bir muafiyet söz konusu olur mu?

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları​

Askerlik göz muafiyeti şartları neler noktasına gelince, askerlik göz muafiyeti şartları yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Bu şartlar ise:
  • Bir veya iki gözde 7 derece miyop veya uzağı göremediyseniz askerlikten muafsınız. Bu dereceden daha düşük dereceler ise askerlik yapma noktasında herhangi bir problem teşkil etmez.
  • Bir veya iki gözde 7 dereceden fazla astigmat varsa askerlikten muaf tutulursunuz.
  • Ayrıca iki göz arasında 7 derece ve üzeri fark varsa askerlik yapılamaz.
  • 6 derece ve üzeri miyop, 4 derece ve üzeri hipermetrop veya astigmat durumu mevcut ise askerlikten muaf tutulursunuz.
  • Her iki gözde miyop, uzağı görememe ve astigmatizma toplamı 14 derece ve üzerinde ise askerlikten muaf olabilirsiniz.
  • Görme keskinliğinize bakılmaksızın iki gözün kırma gücünün küresel es değeri farkı 11 diyoptriden büyük olan miyop, hipermetrop ve astigmatlarınız varsa askerlikten muafsınız.
  • Bir gözünüz tam görürken diğer gözünüz 11 derecenin üzerindeyse askerlik yapamazsınız.

Askerlikte Göz Muafiyeti İçin Gözlük Numarası​

Askerlik muafiyeti için gereken bozulmanın her iki gözde 14 dereceyi aşması veya bir gözdeki görme kaybı oranının diğer gözdeki orana kıyasla önemli ölçüde farklı olması gerekir. Her iki gözün toplam engellilik derecesi 14 derece ve üzerinde ise askerlik yapamazsınız. Toplam diyoptrik gücünüz 14 derece ise askerlik yapmaya uygun olduğunuz bildirilebilir. Fakat bu durumda da komanda olarak görev gerçekleştiremezsiniz. Göz gücü hesaplanırken, sağ ve sol gözün miyop ve uzağı görebilme güçleri doğrudan toplanır. Bu güçlere astigmatizmanın yarısı eklenir. Bu üç derecelendirmenin toplamı, genel göz derecelendirmesini verir.

İhtimal sıfır.
Kurul sırasında bizzat görmüştüm, doktorların kullandığı kanun kitabında iki göz toplamı 14 ve üzeri yazıyor sınır.

Kolay gelsin iyi günler 2 hafta önce muayene oldum ve askerlik dönemim geldi sağ göz 6.75 miyop ve 1 derece astigmat sol gözüm 6,50 miyop ve 0.75 derece astigmat var ayrıca sağ gözümde retina yırtığından dolayı lazerli tedavi gördüm yine 2 hafta önce askerlik muafiyeti ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilir mi, şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20240102_165851.jpg
    IMG_20240102_165851.jpg
    129 KB · Görüntüleme: 488
Kolay gelsin iyi günler 2 hafta önce muayene oldum ve askerlik dönemim geldi sağ göz 6.75 miyop ve 1 derece astigmat sol gözüm 6,50 miyop ve 0.75 derece astigmat var ayrıca sağ gözümde retina yırtığından dolayı lazerli tedavi gördüm yine 2 hafta önce askerlik muafiyeti ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilir mi, şimdiden teşekkürler.
Noldu hocam sizin durum?

Askerlikten muafiyeti aldım gözümde bulunan retina yırtığı ve göz derecelerim toplamı 14 dereceyi geçtiği için raporumda iki gerekçe yazıyor dereceler hesaplanırken de (sağ göz derecesi +astigmatın yarısı) +(sol göz derecesi +astigmatın yarısı) şeklinde hesaplama yapıldı gözlerime damla damlatmadı doktor, fakat muafiyet almayı düşünen arkadaşlar kesinlikle heyet doktoruna öncesinde gitsin normal muayene olsun, benim gittiğim doktor derecelerinde şüphe yok aksi taktirde damla damlatılabilirdi ama senin derecelerine gerek yok dedi son muayene de göz derecelerim toplamı 14,75 çıktı. Rabbim herkesin gönlüne göre versin. Sorunuz olursa dilim döndüğünce yardımcı olurum.

Askerlikten muafiyeti aldım gözümde bulunan retina yırtığı ve göz derecelerim toplamı 14 dereceyi geçtiği için raporumda iki gerekçe yazıyor dereceler hesaplanırken de (sağ göz derecesi +astigmatın yarısı) +(sol göz derecesi +astigmatın yarısı) şeklinde hesaplama yapıldı gözlerime damla damlatmadı doktor, fakat muafiyet almayı düşünen arkadaşlar kesinlikle heyet doktoruna öncesinde gitsin normal muayene olsun, benim gittiğim doktor derecelerinde şüphe yok aksi taktirde damla damlatılabilirdi ama senin derecelerine gerek yok dedi son muayene de göz derecelerim toplamı 14,75 çıktı. Rabbim herkesin gönlüne göre versin. Sorunuz olursa dilim döndüğünce yardımcı olurum.
Reisim benmde gözler 7.5 ve 7 nasıl ulaşabilirm sana. Ben de muafiyet belgesi çıkartmak istiyorum

Hocam merhabalar, öncesinde heyet doktoruna gitsin derken neyi kast ettiniz acaba? Heyet doktoru nerede ve nasıl bulabilirim? Her ilde var mı acaba? Biraz daha bilgilendirebilir misiniz acaba? Çürük raporu nasıl alınır kısaca anlatır mısınız?

Reisim benmde gözler 7.5 ve 7 nasıl ulaşabilirm sana. Ben de muafiyet belgesi çıkartmak istiyorum
[email protected] burdan ulaşabilirsin kardeşim

Hocam merhabalar, öncesinde heyet doktoruna gitsin derken neyi kast ettiniz acaba? Heyet doktoru nerede ve nasıl bulabilirim? Her ilde var mı acaba? Biraz daha bilgilendirebilir misiniz acaba? Çürük raporu nasıl alınır kısaca anlatır mısınız?
Yaşamış olduğunuz ilde Raporu verebilecek hastane var ise göz doktorları da diğer doktorlar da sırası ile heyete giriyor benim yaşadığım ilde her gün heyet toplanıyordu ve sağlık ocağından kendimi hastaneye sevk ettirmeden önce hastaneye gidip bir sonraki hafta heyete girecek doktorun kim olduğunu öğrendim ve askerlik işlemlerini başlatmadan 4 gün önce hastaneye muayeneye gittim ve göz ölçümlerimi yaptırdım, doktorun yanına girdikten sonra doktor şikayetimi sordu ve ben de askerliği henüz yapmadığımı ve bakaya durumunda olduğumu söyledim, doktor göz ölçüm dişine baktı ve sonrasında kendisi de göz muayenesi yaptı gözlerimin bu derecelerle muafiyeti kurtardığını söyledi, ben her ihtimale karşı gözüme göz damlası damlatılmasına gerek olup olmadığını sordum, göz derecelerimin sınırı rahat geçtiğini söyledi ve kendisinin bu göz derecelerine göz damlası damlatmadan muafiyet vereceğini söyledi, sonrasında da gözümdeki retina yırtığına baktı, 4 gün sonra sabah erkenden hastaneye gittim ve muayenemi oldum doktor evrakları verdi ve heyet odasına gidip orda işlemlerimi yaptım ve elime onlarda bi evrak verdi doktorun yanına gittim doktor muafiyet gerekçelerini yazdı diğer yerleri doldurdu ve heyet odasına bırakabilirsin dedi. Heyet odasına verdim ve öğleden sonra 1 buçuk 2 gibi burda olun dedi, saat 3 gibi de muafiyet raporunu verdiler. Sisteme düşmesinde bazen aksaklıklar olabiliyormuş ya askerlik şubenize gidin yada askerlik şubenizi arayıp raporun düşüp düşmediğini sorun umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur Rabbim herkesin gönlüne göre versin

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı