Askerlik tecil şartı

Trabzon

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar. 2 yıllık önlisans bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra 2 yıl askerlik tecil hakkım vardı. Kullandım ve 7.ayda tecilim bitiyor. Şunu sormak istiyorum. Üniversite sınavına girip 4 yıllık bir bölüme yazılsam tecil hakkım olur mu? Eskiden araştırdığımda 2 yıldan sonra 4 yıllık bölüm hakkın oluyor diye biliyorum. Bilen ya da bu durumu uygulayan bir arkadaş cevaplarsa çok yardımcı olur. Cevaplar için teşekkürler.

Merhaba. Bir okula kayıt yaptırıp bu eğitiminize devam ettiğiniz sürece askerliği erteleme (tecil) hakkınız eskiden beri bulunuyor. Örneğin Balıkesir'deki ordonat acemi birliğinde yedeksubay öğrenciiken üniversitedeki doktorasını yarıda kesip askerliğini bir an önce ve genç yaşlarda tamamlamak için askerliğini tecil ettirip burada askere gelenler vardı. Yani öğrenci olunup üniversiteyle ilişki sonlandırılmadığı veya daha başka çok önemli gerekçelerle bu tecil hakkınız sürekli devam ediyor şeklinde biliyorum. Üniversiteyi bitirdikten sonra askerliğe daha sonra gidebilmek için lisansüstü (master) programına başlayanlar bile vardı, benim eğitim gördüğüm yıllarda. Ancak bu durumdan % 100 emin olabilmek için askerlik şubelerindeki en yetkili ağzılardan bu konuda çok daha net cevapları aabilmek olasıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Bir okula kayıt yaptırıp bu eğitiminize devam ettiğiniz sürece askerliği erteleme (tecil) hakkınız eskiden beri bulunuyor. Örneğin Balıkesir'deki ordonat acemi birliğinde yedeksubay öğrenciiken üniversitedeki doktorasını yarıda kesip askerliğini bir an önce ve genç yaşlarda tamamlamak için askerliğini tecil ettirip burada askere gelenler vardı. Yani öğrenci olunup üniversiteyle ilişki sonlandırılmadığı veya daha başka çok önemli gerekçelerle bu tecil hakkınız sürekli devam ediyor şeklinde biliyorum. Üniversiteyi bitirdikten sonra askerliğe daha sonra gidebilmek için lisansüstü (Master) programına başlayanlar bile vardı, benim eğitim gördüğüm yıllarda. Ancak bu durumdan % 100 emin olabilmek için askerlik şubelerindeki en yetkili ağzılardan bu konuda çok daha net cevapları aabilmek olasıdır. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim cevap için.

Geri
Yukarı