Askerlik tecil

384710

Hectopat
Merhaba. Ağustos 2001 doğumluyum ve lise mezunuyum. e-Devlet üzerinde 1 Ocak 2023 tarihinde askerlik tecilim bitiyor gözüküyor, internette ise çeşitli sitelerde bilgi kirliliği mevcut. Ocak ayında askerlik tecilim bitince yoklama kaçağına düşer miyim? Yoksa 2023 Aralık ayına kadar askerlik ile ilişiğim olmuyor mu? Bilen arkadaşlar cevaplandırırsa çok sevinirim.

Merhaba. Ağustos 2001 doğumluyum ve lise mezunuyum. e-Devlet üzerinde 1 Ocak 2023 tarihinde askerlik tecilim bitiyor gözüküyor, internette ise çeşitli sitelerde bilgi kirliliği mevcut. Ocak ayında askerlik tecilim bitince yoklama kaçağına düşer miyim? Yoksa 2023 Aralık ayına kadar askerlik ile ilişiğim olmuyor mu? Bilen arkadaşlar cevaplandırırsa çok sevinirim.
Seni çağıracakları zaman kesin belli değildir. E devlete muayeneye git dediklerinde gitmen gerekiyor. Benim tecil bittikten 7 ay sonra çağırdılar. Ben erken gitmek istesem de almadılar.

1 Ocakta bitiyorsa yoklamaya çağırırlar e-Devlet'ten bakarsın 1 Ocakta.

Hocam merhaba, ben de sizinle aynı durumu yaşıyorum. Şu an durumunuz nedir? Yoklama kaçağı vb. sayıldınız mı ya da ne zaman yoklamanızı yaptırmanız gerektiği hakkında bir mesaj aldınız mı, e-Devlet'ten?

Hocam merhaba, ben de sizinle aynı durumu yaşıyorum. Şu an durumunuz nedir? Yoklama kaçağı vb. sayıldınız mı ya da ne zaman yoklamanızı yaptırmanız gerektiği hakkında bir mesaj aldınız mı, e-devlet'ten?
Hayır herhangi bir mesaj almadım, sadece tecilim bitti gözüküyor. Sınava girip üniversiteye geçeceğim, MSB'nin sitesinde 22 yaşının sonuna kadar serbest yazıyor.

Ancak askerlik hakkında hiç bir yerde detaylı bir bilgi yok. Bir sitede 21 yaş, MSB'nin sitesinde 22 yaş yazıyor, şubeyi arıyorsun 21 yaş diyor kimin ne dediği belli değil. O yüzden şubeyide aramıyorum, benide kimse çağırmıyor, üniversiteye geçip askerliği tecil ettireceğim tekrardan.

Hayır herhangi bir mesaj almadım, sadece tecilim bitti gözüküyor. Sınava girip üniversiteye geçeceğim, MSB'nin sitesinde 22 yaşının sonuna kadar serbest yazıyor.
Ben de 28/01/2003 doğumluyum ve lise mezunuyum. Tecil ettirdim ve 01/01/2025'e kadar askerlik ile ilişiğim yoktur diyor. Benim de yoklama için en geç sürem 31/12/2025 mi oluyor? Resmi sitelerden (Resmi Gazete ve MSB) birkaç bilgi topladım, sizinle de paylaşmak istiyorum.

"Bu erteleme süreleri lise veya dengi okul mezunları için 22 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez." diyor Resmi Gazete'de.

(2) Askerlik çağına girenler ile bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumluların yoklaması, her yıl 1 Ocak günü başlar ve o yılın 31 Aralık (dâhil) gününe kadar devam eder. -Resmi Gazete

Özellikle kırmızı renk ile altını çizdiğim yerleri de dikkate alırsak, belgemde "01/01/2025'e kadar ilişiği yoktur." yazıyor ama 2025 yazıyor sonuçta, yani ertelemem 2025 yılı içinde bitiyor teknik olarak. "2023" yazan yılı "2025" ile değiştirirsek, ben de 31 Aralık 2025 tarihine kadar istediğim zaman yoklamaya başvurabilir miyim?

Dosya Ekleri

• e59f1721-28be-412b-8fa0-c9316467ab21.png
    e59f1721-28be-412b-8fa0-c9316467ab21.png
    51 KB · Görüntüleme: 29

Geri
Yukarı