Askerlik tecil

Ben de 28/01/2003 doğumluyum ve lise mezunuyum. Tecil ettirdim ve 01/01/2025'e kadar askerlik ile ilişiğim yoktur diyor. Benim de yoklama için en geç sürem 31/12/2025 mi oluyor? Resmi sitelerden (Resmi Gazete ve MSB) birkaç bilgi topladım, sizinle de paylaşmak istiyorum.

"Bu erteleme süreleri lise veya dengi okul mezunları için 22 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez." diyor Resmi Gazete'de.

(2) Askerlik çağına girenler ile bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumluların yoklaması, her yıl 1 Ocak günü başlar ve o yılın 31 Aralık (dâhil) gününe kadar devam eder. -Resmi Gazete

Özellikle kırmızı renk ile altını çizdiğim yerleri de dikkate alırsak, belgemde "01/01/2025'e kadar ilişiği yoktur." yazıyor ama 2025 yazıyor sonuçta, yani ertelemem 2025 yılı içinde bitiyor teknik olarak. "2023" yazan yılı "2025" ile değiştirirsek, ben de 31 Aralık 2025 tarihine kadar istediğim zaman yoklamaya başvurabilir miyim?
Sanırım istediğimiz zaman başvurabiliyoruz, evet.

Sanırım istediğimiz zaman başvurabiliyoruz, evet.
Bir de yaş sorusu sormak istiyorum hocam, 28 Ocak 2003'de doğdum. 22 yaşımı tamamladığım yıl kaç oluyor? O yılın sonuna kadar bana ASAL yoklama başvuru hakkı veriliyor mu? 23 yaşımdan gün aldığım gün yani 29 Ocak 2025 olunca, yoklama kaçağı mı sayılmaya başlıyorum?

Bir de yaş sorusu sormak istiyorum hocam, 28 Ocak 2003'de doğdum. 22 yaşımı tamamladığım yıl kaç oluyor? O yılın sonuna kadar bana ASAL yoklama başvuru hakkı veriliyor mu? 23 yaşımdan gün aldığım gün yani 29 Ocak 2025 olunca, yoklama kaçağı mı sayılmaya başlıyorum?
2025 oluyor, yoklama kaçağı olursa zaten ben 18 yaşıma girdiğimde yoklama kaçağısın diye telefonuma mesaj gelmişti akabinde e devlet otomatik 3 sene tecil etmişti. MSB'de 22 yaşına girdiğin sene hangi sene ise o senenin sonuna kadar hakkın var yazıyor.

2025 oluyor, yoklama kaçağı olursa zaten ben 18 yaşıma girdiğimde yoklama kaçağısın diye telefonuma mesaj gelmişti akabinde e devlet otomatik 3 sene tecil etmişti. MSB'de 22 yaşına girdiğin sene hangi sene ise o senenin sonuna kadar hakkın var yazıyor.
Benim durumumda hem yaş olarak (2025 yılı içerisinde 22 olacağım için) hem de tarih olarak (01/01/2025'te biteceği yani 2025 yılı içerisinde biteceği için) yani 2 farklı alanda da son yoklama tarihim 31/12/2025 oluyor, öyle mi? Tekrar tekrar soruyorum yanlış anlamayın, emin olmak için. Tabii ki 31/12/2025'ten sonra herhalde artık yoklama kaçağı olurum, öyle mi?

Merhaba, tekrardan bir soru sormak istiyorum.

Benim askerlik çağıma girdiğim yıl 2022 (ilk resim). Ve ben tecil işlemi yaptırmadan önce askerlik durum belgesinde "31/12/2022 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur." yazıyordu.

Ama liseden mezuniyetim 2021 Haziran. İkinci resimde, üstteki mavi kutu içine yazılmış yazıya bakarsanız, özellikle parantez içine, benim tecilim; mezuniyet yılım olan 2021 değil, askerlik çağımın geldiği 2022 yılına göre başladı, öyle mi?

Ve gördüğünüz gibi, "Açık/Genel lise mezunu" için 3 yıl denmiş. Bu hesaba göre, askerlik çağımın geldiği yıl (2022) + 3 yıl = 2025 oluyor, öyle mi? 2025 ayrıca benim 22 yaşımı tamamladığım yıl. En sol alt kutucuğa da bakarsanız, oradaki yazı da benim dediğimi doğrular mı?

Tüm işlemlerin sonucunda; eskiden olan 31/12/2022 ifadesi, şimdi 31/12/2025 ifadesi mi demektir? e-Devlet'te 01/01/2025 yazıyor şu anda. Yanlışlık mı var?

@384710

@AçkapıyıGardiyan @Ekselansce @Acemi Cadı

@384710 Hocam size bir yerden ulaşabilir miyim, bana bi' 10 dakikanızı ayırsanız yeterli, 3 gündür araştırma yapıyorum. Birkaç soru daha sorabilir miyim, sizin tecrübelerinize dayalı olarak? Instagram, Discord vb. herhangi bir platform isminizi verebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• sadasda.png
    sadasda.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 16
  • 00image5420229.png
    00image5420229.png
    371,1 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Benim durumumda hem yaş olarak (2025 yılı içerisinde 22 olacağım için) hem de tarih olarak (01/01/2025'te biteceği yani 2025 yılı içerisinde biteceği için) yani 2 farklı alanda da son yoklama tarihim 31/12/2025 oluyor, öyle mi? Tekrar tekrar soruyorum yanlış anlamayın, emin olmak için. Tabii ki 31/12/2025'ten sonra herhalde artık yoklama kaçağı olurum, öyle mi?

Merhaba, tekrardan bir soru sormak istiyorum.

Benim askerlik çağıma girdiğim yıl 2022 (ilk resim). Ve ben tecil işlemi yaptırmadan önce askerlik durum belgesinde "31/12/2022 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur." yazıyordu.

Ama liseden mezuniyetim 2021 Haziran. İkinci resimde, üstteki mavi kutu içine yazılmış yazıya bakarsanız, özellikle parantez içine, benim tecilim; mezuniyet yılım olan 2021 değil, askerlik çağımın geldiği 2022 yılına göre başladı, öyle mi?

Ve gördüğünüz gibi, "Açık/Genel lise mezunu" için 3 yıl denmiş. Bu hesaba göre, askerlik çağımın geldiği yıl (2022) + 3 yıl = 2025 oluyor, öyle mi? 2025 ayrıca benim 22 yaşımı tamamladığım yıl. En sol alt kutucuğa da bakarsanız, oradaki yazı da benim dediğimi doğrular mı?

Tüm işlemlerin sonucunda; eskiden olan 31/12/2022 ifadesi, şimdi 31/12/2025 ifadesi mi demektir? e-Devlet'te 01/01/2025 yazıyor şu anda. Yanlışlık mı var?

@384710

@AçkapıyıGardiyan @Ekselansce @Acemi Cadı

@384710 Hocam size bir yerden ulaşabilir miyim, bana bi' 10 dakikanızı ayırsanız yeterli, 3 gündür araştırma yapıyorum. Birkaç soru daha sorabilir miyim, sizin tecrübelerinize dayalı olarak? Instagram, Discord vb. herhangi bir platform isminizi verebilir misiniz?
Askerlik şubesini araman daha doğru olur. Konular fazlasıyla karışık.

Askerlik şubesini araman daha doğru olur. Konular fazlasıyla karışık.
Sizinle ilgili bir soru sormak istiyorum, şu an e-Devlet'e girdiğinizde "Askerlik Durum Belgesi Sorgulama" yaptığınız zaman önünüze ne çıkıyor? Tarih mi yazıyor, cümle mi yazıyor, yani bir sonraki adım için ne yazıyor, söyleyebilir misiniz?

Sizinle ilgili bir soru sormak istiyorum, şu an e-Devlet'e girdiğinizde "Askerlik Durum Belgesi Sorgulama" yaptığınız zaman önünüze ne çıkıyor? Tarih mi yazıyor, cümle mi yazıyor, yani bir sonraki adım için ne yazıyor, söyleyebilir misiniz?
Belge oluşturma çıkıyor, bana gelen herhangi bir mesaj bildirim vesaire bulunmamakta. Bu konu hakkında bilgilerim sınırlı kardeşim bilsem zaten konu açmazdım. Aklında anlamadığın bir soru var ise şubeyi araman daha doğru olur.

Belge oluşturma çıkıyor, bana gelen herhangi bir mesaj bildirim vesaire bulunmamakta. Bu konu hakkında bilgilerim sınırlı kardeşim bilsem zaten konu açmazdım. Aklında anlamadığın bir soru var ise şubeyi araman daha doğru olur.
Hayır herhangi bir mesaj almadım, sadece tecilim bitti gözüküyor. Sınava girip üniversiteye geçeceğim, MSB'nin sitesinde 22 yaşının sonuna kadar serbest yazıyor.

Ancak askerlik hakkında hiç bir yerde detaylı bir bilgi yok. Bir sitede 21 yaş, MSB'nin sitesinde 22 yaş yazıyor, şubeyi arıyorsun 21 yaş diyor kimin ne dediği belli değil. O yüzden şubeyide aramıyorum, benide kimse çağırmıyor, üniversiteye geçip askerliği tecil ettireceğim tekrardan.
Siz burada şubeyi aramıyorum demişsiniz ya ben de o yüzden soruyorum, ben de şubeyi aramamalı mıyım? Çünkü durumumuz birebir aynı, sadece arada 2 yıl var. Sizi bıktırdıysam kusura bakmayın ama dediğim gibi, durumumuz aynı.

Ama genel olarak konu çok basit. Liseyi bitirdikten sonra sana e devlet tarafından otomatik 3 sene tecil atanıyor üniversiteye girmezsen, otomatik atanmasa bile kendin mezuniyet belgeni yükleyerek tecil edebiliyorsun. Bu da 21 yaşına tekabul ediyor, ve MSB'de sana 22. yaşının sene sonuna kadar yoklama yaptırman için hak tanıyor, durum bundan ibaret. 22 yaşına girdiğin senede herhangi bir zaman belki sen yoklama yapmasan bile seni çağırabilirler.

Yani 22 yaşına hangi senede gireceksen ve o sene üniversiteye gitmeyi düşünmüyorsan her an askere çağırılmaya hazır ol. 6 ay paşa paşa yapar gelirsin, askerlik günümüzde gerçekten çok basit daha yeni kuzenim geldi. 6 ay tatile gidiyorsun.

Ama genel olarak konu çok basit. Liseyi bitirdikten sonra sana e devlet tarafından otomatik 3 sene tecil atanıyor üniversiteye girmezsen, otomatik atanmasa bile kendin mezuniyet belgeni yükleyerek tecil edebiliyorsun. Bu da 21 yaşına tekabul ediyor, ve MSB'de sana 22. yaşının sene sonuna kadar yoklama yaptırman için hak tanıyor, durum bundan ibaret. 22 yaşına girdiğin senede herhangi bir zaman belki sen yoklama yapmasan bile seni çağırabilirler.

Yani 22 yaşına hangi senede gireceksen ve o sene üniversiteye gitmeyi düşünmüyorsan her an askere çağırılmaya hazır ol. 6 ay paşa paşa yapar gelirsin, askerlik günümüzde gerçekten çok basit daha yeni kuzenim geldi. 6 ay tatile gidiyorsun.
İşte tam olarak bunu araştırmıştım hocam hemen gönderiyorum ekran görüntüsünü:

Bakın burada gördüğünüz gibi, lise mezuniyet yılı değil askerlik çağına girme yılı esas alınıyor, askerlik çağına girme yılı +3 yani bizim olayımızda, doğru mudur? Ben liseyi 2021 yılında bitirdim, askerlik çağım 1 Ocak 2022'de başladı (MSB duyurusuna göre söylüyorum.) Bu hesaba göre siz de liseyi 2019 yılında bitirdiniz ama askerlik çağınız 1 Ocak 2020'de başladı, buna 3 yıl ekleyin, 1 Ocak 2023.

2. görselde yoklama için tanınan aralığa bakın, tüm yıl. O zaman sizin için de 2023'ün tüm yılı, benim için de 2025'in tüm yılı yoklama yaptırmak için tanımlanmış. Doğru mudur?

Edit: Tarihler biraz karışmış, tekrar düzenledim.
2. Edit: Resmi Gazete: (2) Askerlik çağına girenler ile bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumluların yoklaması, her yıl 1 Ocak günü başlar ve o yılın 31 Aralık (dâhil) gününe kadar devam eder.

Dosya Ekleri

• fdgdfgdffg.png
    fdgdfgdffg.png
    120,1 KB · Görüntüleme: 12
  • sadasda.png
    sadasda.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 14

Yeni konular

Geri
Yukarı