Sürprizbozan Aslan Akbey hain miydi?

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fahrenheitt

Hectopat
Daha fazla  
Kurtlar Vadisi'nde fark ettiyseniz Ali Candan (Polat Alemdar) yüz ameliyatı geçirmeden hemen öncesinde Aslan Akbey'e bir kitap geliyor. Aslan Akbey kitabın başındaki şifreyi çözüp telefona girdiğinde "Operasyon hedef Kurtlar Vadisi" diye bir şey çıkıyor. Ayrıca Süleyman Çakır'ın olduğu bir fotoğraf da Aslan Akbey'e geliyordu sonrasında ve onun arkasındaki şifreyi de çözdükten sonra Polat Alemdar'a Çakır'la dost olmasını söylüyordu. Anlamadığım bu şifreli mesajları Aslan Akbey'e kim yolluyordu? Doğu Eşrefoğlu olamaz çünkü o daha Polat'ın yüz ameliyatı olduğunu bilmiyordu. Aslan Akbey'in bu sırrını öğrendikten sonra da hatta ona "Aslan değil çakal bu Esat" demişti. Yani Doğu Bey'in olma ihtimali yok. Ayrıca Polat Alemdar Tapınakçılar tarafından kaçırıldığında Tapınakçılar Polat'a "seni biz seçtik" demişti. Yani Polat'ı Tapınakçılar seçtiyse Ali Candan'ın Polat olmasını sağlayan Aslan Akbey kimin adamı? O şifreli mesajları kim yollamıştı?

Bir video izlemiştim "Aslan Akbey tapınakçılara mı çalışıyordu?" diye. Videoda anlatılan her şey mantıklı geldi ve tapınakçıların Polat'a "seni biz seçtik" demesi de bu ihtimali arttırıyor. Videoyu aşağıya bıraktım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kurtlar Vadisi operasyonu, Doğu Bey ile Adil Bey'in planıydı ama operasyonun ana belirleyicisi Adil Bey diye biliyorum. Adil Bey, KVP karakteri olduğu için KVP izlemeyen birisi bu bilgiyi edinemez.

Dizide belirtildi mi emin değilim fakat Adil Bey belki de Aslan'ın yaptıklarından haberdardı ama abisinin haberi yoktu.

Bahsettiğim kesit.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kurtlar Vadisi operasyonu, Doğu Bey ile Adil Bey'in planıydı ama operasyonun ana belirleyicisi Adil Bey diye biliyorum. Adil Bey, KVP karakteri olduğu için KVP izlemeyen birisi bu bilgiyi edinemez.

Dizide belirtildi mi emin değilim fakat Adil Bey belki de Aslan'ın yaptıklarından haberdardı ama abisinin haberi yoktu.

Bahsettiğim kesit.

Evet, dediğiniz gibi KVP izlemedim izlemeyi de düşünmüyorum vadiyi bitirmiş biri olarak düşüncem bu şekilde fakat sizin dediğiniz de mantıklı.

Bahsettiğim kesit.

Ancak KVP daha ortada yokken senaristler Adil Bey'i önceden mi düşünmüş? Bana göre Tapınakçı olma ihtimali daha yüksek.

Aslan Bey'in arkasında bir güç olmadan Efe'yi kaçırıp üstüne saklaması tek başına yapabileceği bir iş değildir. Özellikle evlatlık verilen aileden de Ömer Baba'nın sır katibi çıkması her şeyin planlı olduğunu gösteriyor. Aslan Akbey'in Alper'i öldürmesi de operasyonun önemini ve sırların gizli kalması gerektiğini gösteriyor. Doğu Bey Kurtlar Vadisi benim operasyonumdu lakin Aslan bunu tek kişiye endeksleyip operasyonu başlatmış demişti. Bana kalırsa Aslan Bey'in tapınakçılarla çalışmış olması yüksek bir ihtimal.

Doğu bey "Kurtlar Vadisi bizzat benim projemdir ancak Aslan Akbey bu operasyonu tek bir kişiye yani Mehmet Karahanlı'ya endeksleyip hata yapmıştır. Devletin işi Karahanlı'yla değil onun arkasındakilerledir." gibisinden bir konuşma yapmıştı. Yani proje Doğu bey'in, Aslan'a emri veren de Doğu bey ancak operasyonda kullanılacak primer ajanın Karahanlı'nın oğlu olduğundan haberi yok. Ali Candan'ı öldü gösteriyor ve Doğu bey'i de kandırıyor. "Aslan bunu bizden bile gizlemiş, Karahanlı'nın oğlunu kaçırıp düşman etmiş." Ayrıca 2 numaralı ajan Zülfü yani Abdülhey'i de öldü göstererek gizlemiş. Aslan bey tapınakçılardan ziyade kardeşinin intikamına odaklanmış ve tek hedefi Karahanlı olmuş, halbuki bu operasyon çok daha geniş çaplı bir operasyon. Ben tapınakçılara çalıştığını düşünmüyorum, sadece duygularını devlet görevinin önüne koyma hatasını yapmış birisi.

Bu konuda benim aklıma takılır zaman zaman. Ama öncelikle mesajına değinmek gerekirse mesajlar alan Aslan Akbey'e Doğu Bey'den gelmekte. Fakat Doğu Bey bu operasyonda yer alan isimleri operasyonun güvenliği açısından bilmiyor. Zaten başta iki kişinin bildiği sır değildir denilmekte. Bir de eğer isimler biliniyor olsa duran emmiyi Aslan Akbey öldürmezdi.
Benim aklımı kurcalayan şey ise filmin sonuna doğru Samuel Vanunuya Mossad üzerinden gelen Polat Alemdar'ın asıl kimliğinin, yüz değişimi görüntülerinin filan bulunduğu CD. Eğer bu bilgiler daha önceden biliniyorsa neden baştan müdahale edilmedi? Tapınakçılar kendi kurduğu yapılanmanın bozulmasına neden izin verdiler?

Doğu bey "Kurtlar Vadisi bizzat benim projemdir ancak Aslan Akbey bu operasyonu tek bir kişiye yani Mehmet Karahanlı'ya endeksleyip hata yapmıştır. Devletin işi Karahanlı'yla değil onun arkasındakilerledir." gibisinden bir konuşma yapmıştı. Yani proje Doğu bey'in, Aslan'a emri veren de Doğu bey ancak operasyonda kullanılacak primer ajanın Karahanlı'nın oğlu olduğundan haberi yok. Ali Candan'ı öldü gösteriyor ve Doğu bey'i de kandırıyor. "Aslan bunu bizden bile gizlemiş, Karahanlı'nın oğlunu kaçırıp düşman etmiş." Ayrıca 2 numaralı ajan Zülfü yani Abdülhey'i de öldü göstererek gizlemiş. Aslan bey tapınakçılardan ziyade kardeşinin intikamına odaklanmış ve tek hedefi Karahanlı olmuş, halbuki bu operasyon çok daha geniş çaplı bir operasyon. Ben tapınakçılara çalıştığını düşünmüyorum, sadece duygularını devlet görevinin önüne koyma hatasını yapmış birisi.

Tamam de dediğim gibi madem ajanı bilmiyordu operasyonu biliyordu -ki bu çok mantıksız bana göre- o zaman şu olaya bakalım: Aslan'a bir sahnede daha zarf geliyor orada Süleyman Çakır'ın fotoğrafları var ve diyor ki Polat (ajan) Çakır ile dost olmalı. Ee bunu Doğu Bey gönderdiyse Doğu Bey Polat'ı Çakır'ın yanında görünce nasıl anlamadı Polat'ın devlete çalıştığını? Bana göre senin dediğin de mantıksız, Tapınakçılar zaten diyor ki babana kurdurduğumuzu sana yıktırtmak için seni biz seçtik, bence bu cümle çok açıklayıcı.

@gokan90 ayrıca sana da açıklayıcı olmuştur umarım bu metin, çünkü sen de Doğu Bey'in o mesajları yolladığını söylemişsin.

Arkadaşlar şunu unutmayın ki aslan akbey abbas ustaoğlu adıyla devlet görevinde mafya onu amca olarak biliyordu polat şef olarak aslan akbey bir sahnede polata seninyerinde olmak istemezdim diyor ama kendisi de birçok kimliğe bağlı ama hatası karahanlıya karşı savaş açması ve sadece kendi hesaplarını planlayan birisi o yüzden akbey çok kimlikli birisi aslında akbey fütüristik bir vatansever o yüzden akbey hain değildir.

Geri
Yukarı