Asosyallikten nasıl kurtulabilirim?

129592

Kilopat
Öncelikle herkese merhabalar. Sorunum asosyallik. Bilgisayarla çok vakit geçiren bir oyun bağımlısı sayılırım. Sınava hazırlanıyorum şu anda. Aralık'ta 20 yaşıma giriyorum. Sınava ikinci girişim ve bilgisayarı kaldırdım. Hafta içim yoğun bir şekilde geçiyor. Dershane, ev ve 3 saat ders çalışma şeklinde. Haftanın 5 günü böyle geçiyor. Hafta sonu ise bomboşum. Boş vakitlerim hep bilgisayar başında geçtiğinden, şu an yapacak hiçbir şey kalmadı. Çekimser bir kişiliğim var, çok konuşkan değilimdir. Hiçbir sosyal aktivitem yok. Utangaçlığım yüzünden de, ne sevgilim oldu ne de bir şey. En iyi arkadaşım üniversiteye gittiği için, görüşebileceğim yakın bir arkadaşım da yok. Özgüvensizlik sorunum da var. 1.83 boyundayım, 75 kiloyum ve beyaz tenli biriyim. Vakit geçirebileceğim herhangi bir aktivite veya başka önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendini keşfet. Kendini keşfettikçe bilgisayardan daha çok seni mutlu eden şeyleri bulacaksın. İnsan gibi muazzam sosyal bir varlığın tek dostu bilgisayar olamaz, akıl ve mantığa sığamaz böyle bir şey :)

Ne bileyim hiçbir şey yapmıyorsan git 30 dk sahilde yürü. Otur denizi izleyerek kitap oku, hafta içi doldurduğun kafanı boşalt. Asosyal biri evinden dışarı çıkmadığı için dışarıdaki hayatın ne kadar eğlenceli olduğunu bilmiyor, bu sebeple kendini kandırıyor.

3-4 gün iznim olsun hemen kaçıyorum ben mesela bir yerlere, yakın Avrupa ülkelerine gidiyorum, oralara gidemesem yurt içi takılıyorum. Hayat kısa, yaşamak gerekiyor. Sonsuza kadar robot gibi PC başında kalamazsın. Yeri gelir 4-5 saat PC'de de takılırsın. Ama her şeyin bir dozu, her şeyin bir oluru ve zamanı vardır.

Bir zamanlar kısıtlı imkanlar yüzünden asosyal yaşamak zorunda kaldığım zamanların acısını doya doya çıkarıyorum :) Para bu konuda büyük rol oynuyor ama emin ol ki kendine zaman yarattıkça parasız da birçok aktivitenin yapıldığını göreceksin.

Fit bir vücut için spor da yapabilirsin. Sanırım en çok özgüven pompalayan olaylardan biri diğer insanlardan farklı, fit bir vücuda sahip olmak.

Son düzenleme:
Bak güzel kardeşim. Ben 31 yaşındayım. Bundan önce 2016 yılına kadar yaptığım şey işten çıkıp direk eve gelerek daha üstümü değiştirmeden PC nin tuşuna basmak olurdu. Kız arkadaşım vardı ama ona çok vakit ayırmazdım işim gücüm bilgisayardı. Senin gibiydim. Sonra bunun bana zarar verdiğine karar verdim ve bir anda bilgisayarımı vs sattım. Sonrasında oluşan boş vakitler de çarşıda dolandım sinemaya gittim ara ara dışarda yemek yedim. Bu arada PC satmadan önce kız arkadaşımdan da ayrılmıştım. Arkadaş çevremde yoktu. AVM gittim oradaki çalışanlarla tanıştım oralardan arkadaş edindim. Spor yaptım. Kitap okudum.

Kısacası çık dışarı dolan arkadaşın dediği gibi deniz kenarında otur kitap oku. Sessiz sakin bir kafede otur kahve iç yine kitap oku. Yapılacak çok şey var.

Arkadaş çevreni bir anda oluşturamazsın bu bir gerçek. Yavaş yavaş ve dikkatlice seçerek.
Kendine alışkanlık edinirsen saydıklarımızdan zaten her şey kendiliğinden olur. :)

Farklı arkadaş gruplarına dahil olman gerekiyor. Veya mevcut bağlarını koparmak, utangaç kişiliğin tüm bu bağları yok edecektir ne yazık ki. Bu konuda birinden destek alman gerekiyor.

Yaşadığın bölgede çevre olusturman, ortaokul - lise - üniversite arkadaş gruplarının aktivitelerine, buluşmalarına katilmani tavsiye ederim.

Gittiğin kurslar varsa buradan da arkadaşlar edinip bağları koparmayabilirsin. Sosyallik veya asosyallik tamamen çevren ve senle alakalı bir durum.

Bazı insanlar vardır ki davranışları yüzünden dislanirlar; sen kötü bir davranis sergilemesine bile cekingenligin yüzünden çemberin dışında kalıyor olabilirsin. Arkadaş çevrelerini iyi degerlendirmeye bakacaksın hepsi bu.

Bence burada olay arkadaş edinmekten çok kendini keşfetip geliştirmekle alakalı şimdi yalan değil bu insanlar ne kadar iyiyse çevresinde o kadar da insan çekiyor doğal olarak insanlar kendilerine bir şey katacak ve öğretecek kişiler ararlar senin de hem Discord gibi yerlerde bu tarz serverlara girip çevrenden etkilenerek ister istemez değişecek kendini keşfettiğinde de geliştireceksin kendini geliştirdiğinde ise girdiğin sosyal ortamlarda da ister istemez göz önüne girersin bunun için çekingenliğin olup olmamasının önemi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı