ASP.net mi, Javascript mi öğrenmeli?

Yeniçocuk

Kilopat
Makaleler
2
ASP.net ve JavaScript arasında kaldım, hangisini tercih etmeliyim? Sebepleri ile açıklar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
ASP.NET Microsoft teknolojilerine ait bir web application yazmak için geliştirilmiş bir kütüphane. Uygulamanın sunucu tarafındaki kodlanması diyebiliriz.
JavaScript ise daha çok arayüz geliştirilirken kullanılmakta. Web sitelerinin arayüz kısmını(son kullanıcının gördüğü kısım) daha dinamik hale getirmeye yarıyor. Ama NodeJS ile birlikte sunucu tarafında da JavaScript yazabilir hale gelindi sağ olsunlar. Hangisini tercih etmekte sana kalmış. Ama JS ile başlamak her halde şuanda daha mantıklı olur gibi geliyor. JS öğrenerek hem arayüz, hem sunucu taraflı programlama yapabilirsiniz.

Sahsi fikrim, Javascript ve React/Vue birini ogrenmek. Ondan sonra da Python, Go, Java Spring veya Php Larevel-Symfony den birini ogrenerek backend bilgisine sahip olman. Yurt disinda bir cok projede ve sirkette C# kullanildigini gormedim. Agirlik olarak Kurumsal sirketler javadan ilerliyor ama yenilikci startup mantiginda yada yeni urunlerde, python go gibi kullanimlar mevut. Ozellikle Amerikada bu hiyerarşi var. Benim tavsiyem budur.

PHP ve ASPX birer sunucu tabanlı programlama dilidir.

Microsoft (Windows OS)'un sunucu tabanlı olan dil ASPX'dir.
Özgür olan Linux'un (Cent OS)'un sunucu tabanlı olan dil PHP'dir.

JS, ASPX'e rakip değildir.
JS, HTML ile beraber kullanılabilir.

Basit ve kısaca anlatmaya çalıştım.

İkiside farklı olgulardır eğer ikisinide öğrenmelisin zaten ama nodejs kastırcam dersen javascript öğrenmen şart ama ben asp.net ile webapp yapacağım ön tarafındaki görsek işlemleri içerik zenginleştirmelerinide yapmak istiyorum dersen javascript şarttır.

javascript dersleri

Açıklama yapmayacağım. Çok net konuşacağım.
ASP.NET , PHP geçmiştir. Node JS gelecektir.

NetFlix ve benzeri şirketler Node JS'e geçmektedir. Sana ASP.NET ve PHP önerenler eski kafalı yazılımcılardır. Derler ki "Hepsinin kullanım yeri farklıdır"
Öyle değil işte ... Javascript tabanlı Node JS öğrenmen sana her yerde iş imkanı sağlar. Artık şirketler bunun farkına vardı.

20 kat daha hızlı ve esnek şekilde veritabanına ulaşabiliyorken ve bir istek için kod yığınları yazmak zorunda kaldığın PHP ASP'net mi tercih ediliyormuş ? Hiç sanmıyorum.

Sana geleceğin dillerini veriyorum.

html5 css3 bildiğini varsayarak onları esgeçiyorum.
Site dinamiği için Javascript. Jquery kütüphanesi ... Veritabanı için Node JS ... (Kesinlikle bak PHP ASP vs hiç bulandırma kafanı. Onlar sanki hiç olmamış gibi farzet)

Peki bunlara opsiyon olacak bir alternatif daha istersen..... Oda kuşkusuz hem kütüphane zenginliği hem de ücretsiz oluşu hem de özellikle yapay zekada başı çeken yazılım dili olan Python..

Kısaca hocam;
Html5/Css3 , Javascript/Jquery/Node JS , Python bilen bir insan ... şuan yeryüzündeki en baba yazılımı yapacak donanımdadır. Başka bir şeye ihtiyaç yok. Şuan ki devrin kralları bunlar. Diğerlerindie tercih edebilirsin. Sen bilirisn. Kod yığınları ile mi uğraşmak istiyorsun ? Her veritabanına ulaşmak için kendine eziyet çektirip külfet mi arıyorsun ? Sistemine sürekli boş kod yazılımı bit'lerimi yollamak istiyorrsun ?

Sen bilirsin :)
Açıklama yapmayacağım. Çok net konuşacağım.
ASP.NET , PHP geçmiştir. Node JS gelecektir.

NetFlix ve benzeri şirketler Node JS'e geçmektedir. Sana ASP.NET ve PHP önerenler eski kafalı yazılımcılardır. Derler ki "Hepsinin kullanım yeri farklıdır"
Öyle değil işte ... Javascript tabanlı Node JS öğrenmen sana her yerde iş imkanı sağlar. Artık şirketler bunun farkına vardı.

20 kat daha hızlı ve esnek şekilde veritabanına ulaşabiliyorken ve bir istek için kod yığınları yazmak zorunda kaldığın PHP ASP'net mi tercih ediliyormuş ? Hiç sanmıyorum.

Sana geleceğin dillerini veriyorum.

html5 css3 bildiğini varsayarak onları esgeçiyorum.
Site dinamiği için Javascript. Jquery kütüphanesi ... Veritabanı için Node JS ... (Kesinlikle bak PHP ASP vs hiç bulandırma kafanı. Onlar sanki hiç olmamış gibi farzet)

Peki bunlara opsiyon olacak bir alternatif daha istersen..... Oda kuşkusuz hem kütüphane zenginliği hem de ücretsiz oluşu hem de özellikle yapay zekada başı çeken yazılım dili olan Python..

Kısaca hocam;
Html5/Css3 , Javascript/Jquery/Node JS , Python bilen bir insan ... şuan yeryüzündeki en baba yazılımı yapacak donanımdadır. Başka bir şeye ihtiyaç yok. Şuan ki devrin kralları bunlar. Diğerlerindie tercih edebilirsin. Sen bilirisn. Kod yığınları ile mi uğraşmak istiyorsun ? Her veritabanına ulaşmak için kendine eziyet çektirip külfet mi arıyorsun ? Sistemine sürekli boş kod yazılımı bit'lerimi yollamak istiyorrsun ?

Sen bilirsin :)

JavaScript ile her şeyi yapabilirsin front-end, back-end, yapay zeka, mobil ve aklına gelebilecek birçok şey. Başlangıçta bir tercih olarak Js'i tercih etmen daha sonrası için daha doğru bir karar olacaktır bence.

Geri
Yukarı