Aspire 5 CPU-Z'de SPD'de slotlar boş gözüküyor

lafonten58

Femtopat
Adsız.png

1.png

2.png

CPU-Z programında SPD bölümünde RAM hakkında bilgi vermiyor. Notebook'un içini açıp baktığımda RAM'i göremediğimi sadece 1 boş slot olduğunu fark ettim. Acaba RAM'in gömülü olma gibi bir durumu mu var? Gömülü olduğu için mi burada bilgi vermiyor? Aspire 5 A515-52G-539J notebook kullanıyorum.

2131.png

Evet bilgileri burada görebiliyorum. Acaba gömülü olduğu hakkında bir bilgi veriyor mu? Parça numarasını arattığımda Hynix marka RAM'ler çıkıyor. Bilmediğim bir marka. Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum. RAM'im 2133 MHz ile çalışıyor. İşlemcinin desteklediği 2133 MHz. Ben bu anakarta 2400 MHz RAM takarsam sistem kabul eder mi? 2133 MHz çalışsa da olur. 4 GB 2133 MHz 15 CL RAM bulmakta zorluk çekiyorum ve bu özelliklere sahip RAM'ler anlamsız pahalı. Notebook'a takılı RAM'i bulabilsem onu alacağım direkt.

DDR4, 2133MHz, CL17, SODIMM bir RAM'e sahipsiniz.

Bildiğim kadarıyla işlemcinizin desteklediği frekansı geçemezsiniz.

Bu yüzden daha çok CL değeri üzerinden değişim yapın derim. Tabii %100 uyum söz konusu olamaz, belirtmekte fayda var.

Piyasaya ufak bir göz attım. Dediğiniz gibi saçma pahalı ama başka seçenek de yok gibi duruyor.

İkinci ele de bakabilirsiniz.

DDR4, 2133MHz, CL17, SODIMM bir RAM'e sahipsiniz.

Bu yüzden daha çok CL değeri üzerinden değişim yapın derim. Tabii %100 uyum söz konusu olamaz, belirtmekte fayda var.

Piyasaya ufak bir göz attım. Dediğiniz gibi saçma pahalı ama başka seçenek de yok gibi duruyor.

Peki yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum size. Aklıma bir şey daha takıldı. Şu an takılı olan rami yazılımsal olarak devre dışı bırakıp sonradan alabileceğim bir rami kullanabilme imkanım var mı?

Açıkçası yazılımsal olarak durdurulabiliyor mu bilmiyorum. Eğer böyle bir seçenek varsa da pek sağlıklı olmayacağı çok açık.

Ama dizüstü bilgisayarlarda uyumsuzluk nadir yaşanıyor, dediğim gibi 2133MHz ama CL değeri farklı bir RAM bakabilirsin.

Yine de dediğim gibi %100 uyum bekleme.

Rica ederim :)

DDR4, 2133MHz, CL17, SO-DIMM bir RAM'e sahipsiniz.

Sonradan fark ettim. CL 17 olduğunu nereden anladınız. 15 yazdığını görüyorum da.

Evet, çünkü piyasadaki RAM'ler 2400-2133-1600 şeklinde. 2400MHz kullanamazsınız, 1600 en yakın seçenek.

Burada da büyük bir performans kaybı söz konusu olur. 1866MHz RAM'ler görüyorum ama onlar da çok çok pahalı.

Yani evet, CL değeri üzerinden değişim yapmak daha mantıklı. Bu durum üzerinde.

Geri
Yukarı