Aspire E1-571G El Capitan ve Mavericks siyah ekran sorunu

bys3yt@n

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba.

1 haftadır Acer marka dizüstü bilgisayarıma Mac OS X El Capitan ve Macericks kurmaya çalışıyorum ikisini de denedim yani.

SUSE belleğimi görmediği için RAW dosyasını Win32Diskİmager isimli programla belleğime yazdırdım bunu yaparken MD5 Hash'i seçmedim.

Ve Clover Bootloader ekranına geldim.

(Bilgisayarımda Windows 10 ve Ubuntu kurulu bu arada.)

Bootloader ekranında install El Capitan'a gelip enter'a bastım (aynısını Maverick içinde yaptım.)

Enter basmamdan sonra ekranda hiçbir yazı çıkmadan simsiyah bir ekranla karşılaştım.

Options'tan şu argument'leri girdim bir daha denedim. (Kimisi yazılıydı.)

boot argument=v npci=0x2000 -x

olmadı bunuda denedim

boot argument=v npci=0x2000 -x GraphicsEnabler=no

Olmadı bunu da;

boot argument=v npci=0x2000 -x GraphicsEnabler=no -v

Ve yine kara bir ekran: monitöre hiçbir simge işaret yazı gelmeden enter'a basmamın ardından kapkara öylece kalıyor. Sizin değerli yardımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar...

Laptop'umun özellikleri:

Model:
Aspire E1-571G
İşlemci:
Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz, 2601 Mhz, 2 Çekirdek, 4 Mantıksal İşlemci
Ram:
8GB
EKRAN KARTI:
NVIDIA GeForce 710M(2GB) ve Intel(R) HD Graphics 4000

Evet bu ekran sorunumu çözdü. Fakat şimdide still waiting for root device diye bir sorun ortaya çıktı. denediğim argumentsler:
(yazılı olan 4-5 tane arguments var onları yazmıyorum.) -v -x npci=0x2000 birde -v -x npci=0x3000

Clover Boot Menü/options ACPI fix içinde şunları dene.
FixHPET
FixIPC
AddPNLF
FIC_S3D

Son düzenleme:
Hocam :

1-config_HD4000_1366x768.plist Bu fix'i uygulayınca clover boot simsiyah oldu haberiniz olsun.
2-O dediğiniz ayarların bulunduğu yere girdim boot'dan fakat orada sadece FixHPET İ bulabildim diğer 3'üde yok.
3-Ve yine aynı hata ''still waiting for root devices'' hatası.

config_HD4000_1366x768.plist Bu fix'i uygulayınca clover boot simsiyah oldu haberiniz olsun.
Yukarıdaki config_HD4000_1366x768.plist ismini Config.plist olarak değiştirdikten sonra USB / EFI / CLOVER içindekini silip bunu koydun değil mi?
O dediğiniz ayarların bulunduğu yere girdim boot'dan fakat orada sadece FixHPET İ bulabildim diğer 3'üde yok.
Eminmisin?
IMG_1769.jpg

Ayırıca O config içerisinde bazı yamalar var ancak bunlar disable olarak ayarlı. Bunları enable yapmak için Config dosyasını Wordpad ile aç ve
<key>Disabled</key>
<false/> değiştirip <true/> olarak ayarla:
Mesela kod disable:
Kod:
<key>Comment</key>
<string>change _OSI to XOSI</string>
<key>Disabled</key>
<false/>

Enable:
Kod:
<key>Comment</key>
<string>change _OSI to XOSI</string>
<key>Disabled</key>
<true/>

Değiştireceğin kodların bulunduğu satırlar:
Patches ve KextsToPatch

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı