Çözüldü Aspire V3-772G performansı düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emir.r

Picopat
Merhabalar, 2014 yılında aldığım 8 yıllık notebook hakkında sormak istediğim sorular var. Acer Aspire V3-772G cihazım döneminin en iyi bilgisayarlarından biriydi. İlk aldığım zaman bütün oyunları kaldırabiliyordu. Örnek vermek gerekirse CS:GO'da 200 FPS veriyordu. Yıllar geçti ve her geçen gün yavaşladı. Piyasalar yükseldi ve bu piyasada ne yazık ki 15-20 bin lira verip çok iyi bir sistem toplamaya gücüm yetmediğinden bu bilgisayarı kullanmaya devam etmek istiyorum. Format atıp hızlandırayım dedim. Windows 8.1 Single Language yüklü bilgisayarıma orijinal Windows 10 Home lisansı satın alıp format attım. Ancak hala eski hızından çok uzak. İnternette gezinmek bile çok zor. Çok dikkatli kullanmış olmama rağmen yıllar içinde nasıl olurda 3 saniyede açılan bilgisayar 2-3 dakikada açılıyor anlam veremiyorum. Artık oyun oynamıyorum ancak hızını merak ettiğim için yine CS:GO yükleyip FPS değerlerini kontrol ettim. İlk aldığımda 200 FPS aldığım oyunda en düşük ayarlarda 60 FPS zor gördüm. Yeni format atılmış ve sürücüleri güncel olmasına rağmen. Geçen yıllara rağmen bilgisayarımın aşırı derecede güçsüz özelliklere sahip olduğunu düşünmüyorum, donanım özelliklerini aşağı yazacağım. Bu bilgisayarı en azından eski hızına yaklaştırmak mümkün müdür? Mümkünse hangi bakımı yapılmalı? Fanlar mı temizlenmeli? İşlemci macunu mu? RAM mi eklenmeli? SSD mi takılmalı? HDD mi değişmeli? Kısacası bu bilgisayarı eski gücüne çok büyük bir para harcamadan kavuşturmak mümkün müdür yoksa bu piyasada yeni bilgisayar alıp tamamen halletmek mi daha mantıklı olur?

Sistem özellikleri:
  • Acer Aspire V3-772G notebook
  • Windows 10 Home orijinal lisans
  • Dahili Ekran kartı: Intel HD Graphics 4600
  • Harici Ekran kartı: NVIDIA GT 750M
  • İşlemci: Intel Core i5-4200M 2.50 GHz
  • RAM: 8 GB DDR3 1600 MHz
  • HDD: 1 TB WDC WD10JPVX-22jc3t0
  • Anakart: Acer VA70HW
Driverlar ve BIOS günceldir.

5 yıldır iç bakımı yapılmamıştır.

Çözüm
V3 722g modelinden 13 tane satmış biri olarak bakim ve SSD ile cihazınız ucacaktir cihazinizda takılı HDD dışında 1 adet daha SATA disk ve mSATA girişi bulunmakta ayrıca 4 adet RAM slotunuz var haberiniz olsun boşta olan SATA girişine 128 GB bir SSD disk alıp Windows ve programları ona kursaniz yeterli olacaktır bir de bakım yapın cillop gibi olur şu an önümde 3 adet bu modelden komple sökük halde dururken bu konuyu görmem garip hissettirdi 😄 128 GB SSD sadece Windows ve programlar için yeterli olur tercihen 240GB alabilirsiniz üstüne gerek yok.
CD girişini sökmenize gerek yok ekstra disk takma yeriniz var hem de 2 adet daha içindeki hard diski de çıkarmadan oraya oyun belge falan depolama olarak kullanırsınız koca 1TB onun dışında laptopu satmak isterseniz bana ulaşabilirsiniz ilerleyen zamanlarda da olsa.

Cevap veren herkese teşekkür ederim.
240GB bir SSD taktırdım. Fan temizliği yaptırdım. RAM'leri 8'den 16'ya çıkardım PC ciddi anlamda değişti.
Benzer bir cihaz vardı bende de. Kenarda köşede duruyordu.

V3-571G

i5 3230
12 GB RAM
1 TB HDD

Amazon'dan Hikvision 240 GB SSD disk aldım. Arka taraftaki kapağı saatçi tornavidası ile kaldırdım, çıkarttım diski, yanında 2 ince aluminyum destek vardı onları da çıkarttım.

Eski HDD'yi çıkartıp yenisini taktım.

Cihaza da Windows 11 Pro kurdum. Şu an cihaz uçuyor.

Eski diske'de en yakın zamanda 2.5 inç kutu alıp external disk olarak kullanacağım.

400 TL'ye mis gibi upgrade oldu. 3-5 yıl daha işimi görür bu cihaz.

Peki SSD taktırdıktan sonra HDD kalmaya devam etsin mi bilgisayarda yoksa performansı düşürür mü çıkarılmalı mı eskimiş HDD? Çok fazla depolama ihtiyacım yok zaten.

PC de DVD yuvası var ise iptal edilip onun yerine takılabilir fazladan depolama gerekiyorsa sistemi SSD üstüne kurmanız gerekli daha hızlı çalışması için.
Benzer bir cihaz vardı bende de. Kenarda köşede duruyordu.

V3-571g

i5 3230.
12 GB RAM.
1 TB HDD.

Amazon'dan Hikvision 240 GB SSD disk aldım. Arka taraftaki kapağı saatçi tornavidası ile kaldırdım, çıkarttım diski, yanında 2 ince aluminyum destek vardı onları da çıkarttım.

Eski HDD'yi çıkartıp yenisini taktım.

Cihaza da Windows 11 Pro kurdum. Şu an cihaz uçuyor.

Eski Diske'de en yakın zamanda 2.5 inç kutu alıp external disk olarak kullanacağım.

400 TL'ye mis gibi upgrade oldu. 3-5 yıl daha işimi görür bu cihaz.

Windows 11 eski bir cihaz için tam önerilmeyebilir TPM gerektiren uygulamalarda sorun yaşarsınız. bypass olduğu için

V3 722g modelinden 13 tane satmış biri olarak bakim ve SSD ile cihazınız ucacaktir cihazinizda takılı HDD dışında 1 adet daha SATA disk ve mSATA girişi bulunmakta ayrıca 4 adet RAM slotunuz var haberiniz olsun boşta olan SATA girişine 128 GB bir SSD disk alıp Windows ve programları ona kursaniz yeterli olacaktır bir de bakım yapın cillop gibi olur şu an önümde 3 adet bu modelden komple sökük halde dururken bu konuyu görmem garip hissettirdi 😄 128 GB SSD sadece Windows ve programlar için yeterli olur tercihen 240GB alabilirsiniz üstüne gerek yok.
CD girişini sökmenize gerek yok ekstra disk takma yeriniz var hem de 2 adet daha içindeki hard diski de çıkarmadan oraya oyun belge falan depolama olarak kullanırsınız koca 1TB onun dışında laptopu satmak isterseniz bana ulaşabilirsiniz ilerleyen zamanlarda da olsa.

PC de DVD yuvası var ise iptal edilip onun yerine takılabilir fazladan depolama gerekiyorsa sistemi SSD üstüne kurmanız gerekli daha hızlı çalışması için.

Windows 11 eski bir cihaz için tam önerilmeyebilir TPM gerektiren uygulamalarda sorun yaşarsınız. bypass olduğu için

TPM kullanımını da bir zahmet bu eski cihaz ile yapmasın. Günlük kullanıcılar için bir işlevi yok ki.

Valorant gibi TPM gerektiren uygulamalar kullanacak ise kişi bayağı sıkıntı yaşayabilir en iyisi onun hakkında bir çözüm bulunana kadar Windows 10 kullanmak daha mantıklı.

Böyle bir cihazda TPM gerektiren oyun da oynamayacaktır büyük ihtimalle.

Bir deneyeyim bakalım haftasonu ne olacak secureboot açıp-kapatınca bu eski cihazda valorant ne olacak. :)

240GB bir SSD taktırdım. Fan temizliği yaptırdım. RAM'leri 8'den 16'ya çıkardım PC ciddi anlamda değişti.

Çözüm

Hayırlı olsun. Cihazı değiştirmek model yükseltmek veya direkt satmak isterseniz yine buradan ulaşabilirsiniz bana söylediğim V3 772g modelleri şimdiden satıldı hemen hepsi sürekli de alıyorum iyi günlerde kullanın 😄 CD yeri falan uğraşmaniza gerek yok aklınızda bulunsun 2X SATA (normal 2.5 inch disk) 1X mSATA disk slotunuz mevcut 4 tane de RAM slotu.

Geri
Yukarı