Çözüldü ASRock B450M-HDV r4.0 sıvı soğutucu uyumluluğu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BalzonUrchin

Kilopat
RAM
2X Kingston DDR4 8GB 3200MHz
İşlemci
Ryzen 5 3600X
Merhaba arkadaşlar. Sistemimi yavaş yavaş kasadan işlemcisine kadar yenilemeye başladım. Bu yılın ikinci yarısında yeni AMD soket ve işlemcileri geleceği için de anakart ve işlemciyi şimdilik erteleme kararı aldım. Ancak uyguna sıvı soğutucu bulunca şimdiden almak istedim. Merak ettiğim şey ise ben bu soğutucuyu şimdiki anakartımda kullanabilir miyim?

Anakart modeli: ASRock B450M-HDV r4.0

Soğutucu: Arctic Liquid Freezer II 360 mm Sıvı CPU Soğutucu : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Çözüm
Kullanılmaz diye bir kural yok. Anakartta PUMP FAN girişi yok. Sıvı soğutma pompasını CPU FAN girişine takabilirsiniz. Pompa fanlarını ise CHA FAN girişlerinden birisine takabilirsiniz. BIOS üzerinden pompayı tam devirde çalışır olarak ayarlayabilirsiniz. Kasada radyatör desteği varsa bu şekilde kullanabilirsiniz.
Kullanılmaz diye bir kural yok. Anakartta PUMP FAN girişi yok. Sıvı soğutma pompasını CPU FAN girişine takabilirsiniz. Pompa fanlarını ise CHA FAN girişlerinden birisine takabilirsiniz. BIOS üzerinden pompayı tam devirde çalışır olarak ayarlayabilirsiniz. Kasada radyatör desteği varsa bu şekilde kullanabilirsiniz.

Çözüm
Kullanılmaz diye bir kural yok. Anakartta pump fan girişi yok. Sıvı soğutma pompasını CPU FAN girişine takabilirsiniz. Pompa fanlarını ise CHA FAN girişlerinden birisine takabilirsiniz. BIOS üzerinden pompayı tam devirde çalışır olarak ayarlayabilirsiniz. Kasada radyatör desteği varsa bu şekilde kullanabilirsiniz.

Phanteks P500a kasa alacağım. Umarım radyatör sığar. Soğutucunun videolarını az çok inceledim pompa fanları sıvı soğutma pompası birlikte tek kabloya bağlı en azından izlediğim videolarda böyleydi. Zaten öyle olmasa da anakartta 2 CHA FAN girişi var birini pompa fanları için ayırırım o halde. Teşekkür ederim.

Linkteki kasa ise radyatör desteği var. Hayırlı olsun.
"Phanteks yenilikçi bilgisayar donanım tasarımı" Phanteks Innovative Computer Hardware Design

Bunu almayı düşünüyorum. Sizin attığınız linkteki kasadan farkı RGB olmaması ve 1 fan eksik olması sanırım. 2 tane ek 140mm fan almayı düşünüyorum ancak farklı bir markanın ürününü takarsam uyumlu çalışırlar mı emin değilim açıkçası bu konuda bilginiz varsa yararlanmak isterim. Ek olarak Arctic 10 Port PWM Fan Çoklayıcı Hub Kontrolcü (AR-ACFAN00175A) | Teknobiyotik şu fan çoklayıcıyı da alıp tüm fanları tek girişe takmayı planlıyorum.

Tamamdır hocam. Sıkıntı olmaz. Hayırlı olsun.

Tamamdır hocam. Sıkıntı olmaz. Hayırlı olsun.

Hocam merhabalar. Aklıma bir şey takıldı ve tekrar size danışmak istedim.

Phanteks Innovative Computer Hardware Design şu kasayı alıp ön tarafa 3 tane 140mm fan arkaya 1 tane 140mm fan ve üste 360'lık radyatör takınca mı soğutma daha iyi olur yoksa öne 420'lik radyatör, üste 2 tane 140mm ve arkaya 1 tane 140mm fan takarsak mı daha iyi olur?

Son düzenleme:
Öne 3 adet, arkaya 1 adet ve radyatör üstte olursa daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı