ASRock B550M anakartta CPU bağlantısı nasıl yapılır?

Nicksizsahis

Hectopat
ASRock B550M anakart almayı düşünüyorum. Araştırmalarıma göre CPU bağlantısı 8+4 pin bağlantısı ile oluyormuş. İlk defa böyle bir şey duydum. FSP haydro 600W güç kaynağı kullanmaktayım. Bunda 8 pin var. Diğer 4 bini diğer kablolardan bağlayabilir miyim ya da nasıl bir işlem yapabilirim? Bu olayı ben ilk defa duydum gördüm işin açıkçası da şaşırdım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi gördüklerime dayanarak o pinlerin boş kalmasını önermem, ancak 4'lü pini doldurmayıp gayet çalıştıran da var. Genelde o pinler ekstra overclock veya çok güç çeken işlemciler için kullanılıyor.

İstersen ekran kartının 6+2 kablosunu kullanabilirsin 8 pin için, kalan 4'lüyü de 4+4'teki 4'ü kullanarak kapatırsın. Aynı kanal üzerinden beslenen kablolar olduğu için voltaj konusunda sıkıntı olmaz.

Kendi gördüklerime dayanarak o pinlerin boş kalmasını önermem, ancak 4'lü pini doldurmayıp gayet çalıştıran da var. Genelde o pinler ekstra overclock veya çok güç çeken işlemciler için kullanılıyor.

İstersen ekran kartının 6+2 kablosunu kullanabilirsin 8 pin için, kalan 4'lüyü de 4+4'teki 4'ü kullanarak kapatırsın. Aynı kanal üzerinden beslenen kablolar olduğu için voltaj konusunda sıkıntı olmaz.

Kardeşim her derde koşuyon eyvallah. Ekran kartı pimi aklıma gelmemişti onda sıkıntı çıkarmaz diyorsun yani. Önerdiğin işlemciyi alacaktık anakart sıkıntı çıkardı bu sefer.

Kardeşim her derde koşuyorsun eyvallah. Ekran kartı pini aklıma gelmemişti onda sıkıntı çıkarmaz diyorsun yani. Önerdiğin işlemciyi alacaktık anakart sıkıntı çıkardı bu sefer.

Rica ederim :)

Güç bağlantısı dediğim gibi 6+2+4 ile çözülebilir. Aynı voltajı sağlayan kablolar ikisi de.

Sanırım 5600X önermiştim, onu hatırlıyorum.

Bu arada anakart neydi almayı düşündüğün? Hangi anakarttı tam olarak yani? Belki aynı bütçeye daha iyisi çıkar.

Rica ederim :)

Güç bağlantısı dediğim gibi 6+2+4 ile çözülebilir. Aynı voltajı sağlayan kablolar ikisi de.

Sanırım 5600X önermiştim, onu hatırlıyorum.

Bu arada anakart neydi almayı düşündüğün? Hangi anakarttı tam olarak yani? Belki aynı bütçeye daha iyisi çıkar.

Aynen. Benim şimdi B450 Tomahawk Max anakartım var BIOS kendini sıfırlıyor diye garantiye yolladım düzelmeden USB portun biri bozulmuş şekilde geri geldi. 10-15 gün PC siz kaldığımız kar oldu. Pil ile alakalı bir durum değil ama sebebi ne anlamadım. USB portuna ışık tutarak bakıyorum USB portunun içindeki pinlerden biri yok galiba ondan ötürü. Şimdi tekrar yollayacağım yine 10-15 gün PC siz kalacağız düzeltirler mi muamma güvencim kalmadı pek. Bu sebepten taksitle asrcok B550M Steel Legend anakartı var ona bakıyordum. Sizce boşa masraf mı olur Tomahawk düzeltilir gelirse satarım diyordum sarı site de kimse satamamış piyasasının altında.

@Nicksizsahis

3000 TL'ye yakın gördüm. Çok çok fazla, 3000 TL için:

@Nicksizsahis

3000 TL'ye yakın gördüm. Çok çok fazla, 3000 TL için:

3 bin TL değil 1670 TL. Sizce değiştirmelimiyim anakartı?

3 bin TL değil 1670 TL. Sizce değiştirmelimiyim anakartı?

He 1670 ise B550-A Pro öneririm, ASRock ve BIOSTAR anakartlara BIOS ve yazılım çökmesi gibi duyduğum durumlardan dolayı pek yaklaşmamaya başladım. B550-A Pro fiyatına göre bilemem (eskiden 1.2K idi) ama işlev olarak gayet iyi.

He 1670 ise B550-A Pro öneririm, ASRock ve BIOSTAR anakartlara BIOS ve yazılım çökmesi gibi duyduğum durumlardan dolayı pek yaklaşmamaya başladım. B550-A Pro fiyatına göre bilemem (eskiden 1.2K idi) ama işlev olarak gayet iyi.

Anladım. En iyisi garantiyi beklemek gibi çünkü arada bir fark yok hemen hemen. Eğer düzelirse direk ikinci el bir 5600X alacağım başka bir şeye gerek kalmıyor.

Geri
Yukarı