Assetto Corsa oynarken RTX 3060 sistemde aşırı yüksek sıcaklıklar

gialen

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GIGABYTE 12GB RTX 3060 / RYZEN 5 5500 / 16GB HYPERX FURY RAM / GIGABYTE A520M K ANAKART
Bugün arkadaşlarımla her zamanki gibi deli gibi Assetto Corsa oynuyorduk, 3 saatin ardından sıcaklıklara bir bakmak istedim. Ve bu tarz bir manzarayla karşılaştım.

1710700130486.png

İşlemci de 75 derece idi onun ekran görüntüsü yok ancak çok garibime gitti ne yaparsam yapayım normalde ekran kartı 68i işlemcisi 70 dereceyi geçmeyen bilgisayarın nasıl oluyor da oyun oynarken bir anda ekran kartı 80-83 dereceleri görüyor?

Bilgisayar özelliklerim:
RTX 3060.
Ryzen 5 5500.
3200MHz 2x8 RAM.
A520M Gigabyte anakart.
2TB M.2 Crucial SSD.
512 GB Lexar SATA SSD.

Not: İçeri hava alan fanlarım bozuk ancak şimdiye kadar böyle bir sorun yoktu bugün bu kadar yüksek oldu sıcaklıklar.

Bugün arkadaşlarımla her zamanki gibi deli gibi Assetto Corsa oynuyorduk, 3 saatin ardından sıcaklıklara bir bakmak istedim. Ve bu tarz bir manzarayla karşılaştım.

Eki Görüntüle 2143688

İşlemci de 75 derece idi onun ekran görüntüsü yok ancak çok garibime gitti ne yaparsam yapayım normalde ekran kartı 68i işlemcisi 70 dereceyi geçmeyen bilgisayarın nasıl oluyor da oyun oynarken bir anda ekran kartı 80-83 dereceleri görüyor?

Bilgisayar özelliklerim:
RTX 3060.
Ryzen 5 5500.
3200MHz 2x8 RAM.
A520M Gigabyte anakart.
2TB M.2 Crucial SSD.
512 GB Lexar SATA SSD.

Not: İçeri hava alan fanlarım bozuk ancak şimdiye kadar böyle bir sorun yoktu bugün bu kadar yüksek oldu sıcaklıklar.
Bakım vakti gelmiş.

Macun kurumuştur, kasa tozlanmıştır. Aşırı anormal de değil üstelik sıcaklıklar. 80 bir tık fazla o kadar. Bakımlarını yap yeterli.

Termal macunu ocak ayında değiştirdim. Kullandığım macun da Cooler Master MasterGel regular.

Termal macun değiştirip kasanı temizle toz filtresi tarzı bir petek varsa onları da temizle. Giriş fanlarını da tamir ettirsen daha iyi olur.

Ekran kartı fan devrini yükseltip bir bakın ne kadar iyi soğuyor, soğumuyor diye.

Bir bakayım hocam.

Ekran kartı fan devrini yükseltip bir bakın ne kadar iyi soğuyor, soğumuyor diye.

Hocam fanları %80-%85 arası çalıştırıyorum bir sıkıntı yok aşırı ses te çıkarmıyor rahatsız edecek kadar, ancak bunun fanlarıma bir zararı olur mu?
Not: Bu şekilde maksimum 71 derece görüyor.
Güncelleme: Sıcaklıklar yine 80-81 görüyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı