Rehber Assetto Corsa'da klavye ile drift atmak

Makaleler
6
Yer
Starling City
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci;
R5 5600 - 4.7 GHz OC

Fan;
ID-COOLING SE-224-XT White

Anakart:
Gigabyte B550M DS3H

Ekran Kartı;
PowerColor Red Devil RX 6700 XT

Bellek;
GSKILL RipjawsV 2x8GB Siyah 3200Mhz DDR4 CL16

Depolama SSD;
Patriot Burst 480GB 560/540 MB/s
Samsung 870 Evo 250GB 560/530 MB/s
Kioxia Exceria G2 1TB 2100/1700 MB/s

Kasa/Güç Kaynağı;
GameGaraj NEO 202 Beyaz
MSI MPG A750GF 750W 80+ Gold
Meslek
Green Arrow
Uzun süredir yapmayı planladığım fakat üşendiğim "Assetto Corsa'da klavye ile drift atmak" rehberime hoş geldiniz.

Bu oyunda normal şartlarda klavye ile drift atmanın imkanı yok. Ya direksiyonunuz olacak, ya gamepadiniz olacak ya da fare ile bol bol alıştırma yapacaksınız.
Klavye ile drift atabilmek için, klavyemizi oyuna gamepad olarak tanıtacağız. Ve Content Manager uygulaması üzerinden gamepad ile oynamayı kolaylaştıran "A-7 Assist v1" scriptinin klavyeye uygun olanını kuracağız.

Aşağıdaki 2 dosyayı indirmeniz gerekmektedir.

Ve Assetto Corsa için Content Manager gerekli.

Gerekli dosyaları indirdikten sonra "a7-keyboardassist_v1.0b.zip" dosyasına girelim ve içerisinde bulunan "extension" klasörünü doğrudan Assetto Corsa'nın dosya konumuna bırakalım.

Tamam. Şimdi Content Manager'ı açalım. Aşağıdaki ekran görüntüsünde bulunduğum konuma gelmelisiniz.

İşaretli yerlere sırasıyla tıklayın.

1662705799478.png

"Script used" kısmına tıkladıktan sonra eklemiş olduğumuz "A7-Assist v1 for Keyboard" scriptini seçelim.

Scripti seçtik. şimdi oyunun kontrol ayarlarını düzenleyeceğiz.

Ekran görüntüsünde bulunan ayarları aynen yapın. "Combile with keyboard" tikini işaretlemeyi unutmayın.

1662706086685.png

Küçük bir detay. Üstteki ekran görüntüsünde gözüktüğü üzere sağ altta "Save preset" butonu var. Bu ayarları her seferinde yapmak istemiyorsanız oradan kaydedin. Otomatik olarak ayarlarınız gelecektir.

Şimdi ise KeyboardSplitter'ı açalım.

"Block keyboard" ve "Block mice" tikini kaldıralım. Yoksa fare ve klavye çalışmayacaktır.

Sonrasında ekran görüntüsünde gözüktüğü gibi "Preset" kısmını "Phase Shift (Guitar)" seçeceğiz. Ve ayarları gösterdiğim gibi uygulayın. Her gamepad butonunun veya analogunun klavyedeki karşılığını seçiyoruz burada.

1662706700185.png

1662706715919.png

Ekran görüntülerini bütün ayarlar gözükecek şekilde ekledim. Her şeyi eksiksiz yaptıysanız KeyboardSplitter uygulamasını bir kez kapatın. Kapatırken size ayarları kayıt etmek istiyor musunuz diye soracak. Kaydedin. Tekrar açtığınızda "Preset" kısmını "Phase Shift (Guitar)" seçtiğiniz zaman aynı ayarlar gelmiş olacak.

Her şeyi tamamladık. Şimdi oyunumuzu açalım ve KeyboardSplitter uygulamasında yukarıdaki "Start" butonuna tıklayalım.

Ayarları gözüktüğü gibi yaparsanız kontrolleriniz aşağıdaki gibi olacaktır.

Gaz: W.
Fren: S.
El freni: Space.
İleri vites: Shift.
Geri vites: Ctrl.
Sola dön: A.
Sağa dön: D.

Eğer ki yazılımı başlatıp oyuna girdiğinizde hareket edemiyorsanız KeyboardSplitter yazılımı üzerinden Stop butonuna tıklayın ve "Coose Keyboard" kısmında gözüken klavyeler arasında geçiş yaparak tekrar deneyin.

Bu kadardı. Bitti.

Size de küçük bir oynanış videosu bırakayım. :)

Hocam sizin elinize direksiyon verilse kim bilir neler yaparsınız elinize sağlık güzel bir rehber olmuş.

Güzel rehber olmuş, elinize sağlık. Bunun fare ile olan versiyonu için rehber yaptınız mı? O da ilgi çekici olabilir.

Güzel rehber olmuş, elinize sağlık. Bunun fare ile olan versiyonu için rehber yaptınız mı? O da ilgi çekici olabilir.

Fare için bir tek araç kaydığında oyunun gaz kesme sorunu var. Onu çözmek için de bir rehber yapacağım.

@Xantern hocam rehber için ellerinize sağlık.
Dediklerinizi harfiyen uyguladım ama araç videonuzda ki gibi drift atmıyor yani yağ gibi akmıyor oraya buraya savrulup duruyor ya da drift bile atmıyor diyebiliriz, bunun için ne yapabiliriz?

Dediklerinizi harfiyen uyguladım ama araç videonuzda ki gibi drift atmıyor yani yağ gibi akmıyor oraya buraya savrulup duruyor ya da drift bile atmıyor diyebiliriz, bunun için ne yapabiliriz?

Modlarını değiştirmeyi deneyebilirsin hangi modu kullanıyorsun?

Script'i aktif ettiniz mi Content Manager'dan?

Modlarını değiştirmeyi deneyebilirsin hangi modu kullanıyorsun?

Mod derken content Manager'ın sürümünümü değiştireyim? En son sürümle recommend sürümünü denedim.

Script'i aktif ettiniz mi content Manager'dan?

Evet her yazılanı harfiyen uyguladım ama araçtan mı kaynaklı bilmiyorum bir sürü araç denedim ayrıca drift modlu araçları da ama videoda ki gibi drift atılmıyor.
Drift yaparken gözüme ABS ve TC göstergesi çarptı acaba bundan mı kaynaklı? Her araçta var bu seçenek.

Araç ayarlarından düzenleme yapılıyormuş tekrar denedim ama yine aynı ve şunu fark ettim, drift atarken direksiyon sabit kalmıyor misal sağ tarafa atarken bir an D tuşunu bıraktığımda direksiyon direk sol tarafa dönüyor ve araç savrulmaya başlıyor.
Youtube'dan baktım tek tek düzenli olarak denedim yine olmadı.
1234.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı