Astım ilacı orucu bozar mı?

Nefes açıcı sprey kullanmak zorunda kalan astım hastası oruç tutmayabilir. Daha sonra iyileşince tutamadığı günleri kaza eder. İyileşme ümidi kalmamışsa, o takdirde tutamadığı günler sayısınca fidye verir. Bir fidye, Ramazan’da bir kişi için verilen bir fitre miktarıdır.

Ancak, nefes darlığı dışında oruç tutmaya engel başka sağlık problemi bulunmayan astım hastaları, soluk almayı rahatlatacak özel spreyi ağızlarına püskürterek oruç tutabilirler. Ağza püskürtülen bu ilaçlar orucu bozmaz. Çünkü bu spreyden bir kullanımda 1/20 ML. Gibi çok az bir miktar ağza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarları tarafından emilip yok olmaktadır. Bundan geriye kalan miktarın tükürükle mideye ulaştığı konusunda ise, kesin bir bilgi yoktur.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/guncel/sprey-kullanmak-orucu-bozar-mi-astim-hastalarinin-kullandigi-ilac-orucu-bozar-mi-572367.html#:~:text=Ancak, nefes darlığı dışında oruç,az bir miktar ağza sıkılmaktadır.

Dosya Ekleri

• download.jpg
    download.jpg
    5,4 KB · Görüntüleme: 39
Tabi bozar. Ama ilaç kullanmak zorunda olanlar tutmakla hükümlü değil. Daha sonra kazasını verir veya fidyesini.

Geri
Yukarı