Astra 2016 çalışırken sürtünme sesi geliyor

5TOLAS

Hectopat
Daha fazla  
Akşamdan beri ilk defa start verdiğim zaman ilk marşta sürtünme sesi geliyor motordan. Motoru kapatıp tekrar çalıştırdığımda normal mars basıyor. Bunun nedeni nedir? Şuradaki sesi sadece marş basarken yapıyor.
Not: Araç 1.6 136HP otomatik.

Son düzenleme:
Marş motoru kömürü bitmiş olabilir, bu durumda marş motoru çok fazla akım çekiyor ve zor dönüp aracı da zor çalıştırıyor. (akü 1 gün veya daha fazla beklediğinde 12V civarına düştüğünde), ama gün içerisinde araç çalıştı ve alü 12,5V veya daha fazla ise marşı kolayca alabiliyor. Birde yağ pompasına baktırmakta fayda var diye düşünüyorum çünkü çalıştıktan sonra sanki yağ pompalamıyor da sarsıntılı çalışıyor gibi bir ses var. Hatta videoda tam görünmüyor ama yağ lambası da geç sönüyor gibi geldi bana ama direksiyondan görünmüyor. Bilgisayara bağlatıp herhangi bir arıza olup olmadığına baktırdınız mı mesela? Eğer araç bazen geç marş alıyorsa (marş basmasına rağmen araç bazen geç çalışıyorsa) emme eksantrik kasnağına da bakılması gerekmektedir.

Akşam 5 gibi video kaydi alip kadrani cekecegim. Video yollarim.

Marş motoru kömürü bitmiş olabilir, bu durumda marş motoru çok fazla akım çekiyor ve zor dönüp aracı da zor çalıştırıyor. (akü 1 gün veya daha fazla beklediğinde 12v civarına düştüğünde), ama gün içerisinde araç çalıştı ve alü 12, 5V veya daha fazla ise marşı kolayca alabiliyor. Bir de yağ pompasına baktırmakta fayda var diye düşünüyorum çünkü çalıştıktan sonra sanki yağ pompalamıyor da sarsıntılı çalışıyor gibi bir ses var. Hatta videoda tam görünmüyor ama yağ lambası da geç sönüyor gibi geldi bana ama direksiyondan görünmüyor. Bilgisayara bağlatıp herhangi bir arıza olup olmadığına baktırdınız mı mesela? Eğer araç bazen geç marş alıyorsa (marş basmasına rağmen araç bazen geç çalışıyorsa) emme eksantrik kasnağına da bakılması gerekmektedir.

Hocam az önce tekrar marş demedim. Gayet normal çalıştı. Dediğiniz gibi akü voltajı az çekiyor olabilir. Diğer şeyleri de babama ilettim. Teşekkürler yanıt için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı